Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Encyklopedia :

HammerFall

Po odejściu w 1993 roku z death metalowego zespołu Ceremonial Oath gitarzysta Oscar Dronjak założył własny projekt, który nazwał HammerFall i po niedługim czasie zaprosił do wspólnego grania Jespera Strömblada (muzyka In Flames). Obaj zadecydowali, że HammerFall będzie projektem, a nie pełnometrażowym zespołem, ale postanowili poszukać muzyków, którzy chcieliby z nimi grać. Zwerbowali do wspólnego grania następujących muzyków: Niklasa Sundina (gitara elektryczna), Mikaela Stanne'a (wokal) z grupy Dark Traquillity i Johana Larssona (gitara basowa).
Grupa zaczęła razem grać i występowała na lokalnych przeglądach muzycznych Rockslaget. Czas płynął, następowały zmiany w składzie zespołu, Niklasa i Johana zastąpili Glenn Ljungström (z In Flames) i Fredrik Larsson (z Crystal Age). Zespół nagrał swoje pierwsze kompozycje "Steel Meets Steel" i "HammerFall", zarejestrowali również klasyk Preety Maids "Red, Hot And Heavy" i piosenkę Alice Coopera "Freedom".

Szybki powrót do roku 1996. HammerFall po raz pierwszy dotarł do pół-finału przeglądu Rockslaget podczas, którego zagrali "Steel Meets Steel", "Unchained" i cover Judas Priest "Breaking The Law". Zaczęli świętować dotarcie do pół-finału. Wokalista Michael zdecydował się odejść. Chłopcy zaczęli szukać nowego wokalisty, ich poszukiwania zakończyły się sukcesem, mieli zamiar dołączyć do zespołu Joacima Cansa. Rozmowa telefoniczna zakończyła się sukcesem i Joacim stał się pełnoprawnym członkiem zespołu. Pomimo świetnego wokalisty zespół nigdy nie dotarł do finału przeglądu. Zespół jednak się nie załamywał, a popularność heavy metalu wzrastała. Podczas tego występu, kumpel chłopaków z zespołu zarejestrował ich występ i powstała taśma z dwoma kawałkami live, powędrowała do Roela van Reijmersdala prezesa firmy duńskiej wydawniczej Vic Records. Kawałki te spodobały mu się i zaproponował zespołowi kontrakt. W rezultacie lato i jesień tego olimpijskiego roku zespół spędził na pisaniu i doskonaleniu nowego materiału. Debiutancki album zatytułowano "Glory To The Brave".

W styczniu 1997 roku Joacim i Oscar zadecydowali, że HammerFall nie będzie już więcej projektem ale w 100% prawdziwą, normalną kapelą. Każdy z muzyków musiał zadecydować, czy będzie grał tylko w HammerFall czy pójdzie w swoją drogę. Oczywiście Jesper i Gleen zdecydowali się grać dalej w swojej macierzystej kapeli In Flames. Zastąpili ich Patrik Rafling, który nagrał perkusję podczas realizacji "Glory To The Brave" i Stefan Elmgren. Obaj byli członkami pierwszego zespołu Joacima - Highlander. Oscar nie wrócił do Crystal Age. Po niedługim czasie jeden z najlepszych niemieckich wydawców muzyki metalowej Nuclear Blast zwrócił się do Vic Records z propozycją przejścia zespołu do Nuclear Blast. Spotkanie zakończyło się przejęciem licencji na wydanie debiutanckiego "Glory To The Brave" i kontraktem na następne cztery albumy, które zespół wyda dla Nuclear Blast. Rozpoczęto pracę nad nowym albumem.

Nikt w Nuclear Blast nie spodziewał się, że heavy metalowy zespół osiągnie sukces i uzyska rozgłos. Tym bardziej były to lata dziewięćdziesiąte, królował wtedy black i death metal. Ale mylili się "Glory To The Brave" został albumem miesiąca w Rock Hard Magazine i Heavy Order Was? czyli w dwóch najlepszych niemieckich magazynach metalowych. Dostał odpowiednio oceny 10 na 10 i 11 na 12 możliwych punktów do zdobycia. Album zadebiutował na 38 miejscu niemieckiej lisy przebojów, na takiej wysokiej pozycji nie zadebiutował w Niemczech żaden zespół metalowy. W całej Europie wszystkie ważniejsze magazyny okrzyknęły prawie jednogłośnie debiut Hammerfall, albumem miesiąca. Zespół stał się znany, pokochali go fani w całej Europie.

Po wyczerpującym koncertowaniu i udanej trasie zespół spotkał się razem i zaczął dyskutować nad postawą poszczególnych muzyków w czasie trasy. Wszyscy doszli do wniosku że Patrik nie spełnia wymagań zespołu i powinien ustąpić miejsca innemu muzykowi, który bardziej byłby zaangażowany w zespół. Patrik musiał odejść. Anders Johansson, dobry przyjaciel Magnusa wypełnił pustkę po Patriku. Anders miał tymczasowo zastępować Patrika podczas letnich koncertów. Ale po krótkim czasie atmosfera w zespole była świetna i postanowiono że Anders będzie nowym pałkerem HammerFall. W sierpniu przyjął ofertę muzyków i zespół był już w komplecie. Jego profesjonalne granie na perkusji i doskonałe poczucie humoru bardzo podniosło rangę grupy. Jest to bardzo znany perkusista, występował w połowie lat osiemdziesiątych z Yngwie Malmsteenem. Anders udzielał się na ponad 100 albumach. Jest bratem klawiszowca ze Stratovarius Jensa Johanssona. Ojciec Andersa był bardzo znanym jazzowym pianistą w Szwecji.

9 października 2000 roku fani cieszyli się nową płytą HammerFall, zatytułowano ją "Renegade". Znalazło się na niej 10 wspaniałych utworów w tym jedna ballada i utwór w całości instrumentalny. "Renegade" potwierdziło że HammerFall to jeden z najlepszych heavy metalowych grup w historii tej muzyki. Potwierdziła to również sprzedaż płyt. Grupa wyruszyła na długą trasę koncertową, odwiedziła większość państw gdzie heavy metal jest popularny (w tym także Polskę). Jako supporty dla HammerFall grały dwie kapele Virgin Steele i niemiecki Freedom Call.

Dyskografie zespołu uzupełniły jeszcze, następująco: "One Crimson Night" (Live) z 2003 roku, epka "Blood Bound" wydana w roku 2005, Chapter V: Unbent, Unbowed, Unbroken z 2005 roku oraz album "Threshold" z 2006 roku i kompilacja "Steel Meets Steel: 10 Years Of Glory" z 2007 roku.

Skład:

Joacim Cans - wokal
Oscar Dronjak - gitara elektryczna, boczny wokal
Stefan Elmgren - gitara elektryczna
Magnus Rosén - gitara basowa
Anders Johansson - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Glenn Ljungstrom - gitara elektryczna (1997)
Fredrik Larsson - gitara basowa, boczny wokal (1997)
Jesper Strömblad - perkusja (1997)
Patrik Räfling - perkusja (1998)

Dyskografia:

01. Glory To The Brave (1997)
02. Glory To The Brave (EP) (1997)
03. Heeding The Call (EP) (1998)
04. Legacy Of Kings (1998)
05. I Want Out (EP) (1999)
06. Renegade (2000)
07. Always Will Be (EP) (2001)
08. Crimson Thunder (2002)
09. One Crimson Night (Live) (2003)
10. Blood Bound (EP) (2005)
11. Chapter V: Unbent, Unbowed, Unbroken (2005)
12. Threshold (2006)
13. Steel Meets Steel: 10 Years Of Glory (Compilation) (2007)

Oficjalna strona internetowa: www.hammerfall.net
MySpace: www.myspace.com/hammerfall
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły