Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Encyklopedia :

Frontside

Frontside rozpoczął się w 1993 roku, kiedy dwoje młodych ludzi, Astek oraz Demon zdecydowali się na współpracę, zaraz po rozpadzie swoich własnych zespołów. Ukierunkowali się na muzykę z gatunku crossover (elementy hardcore punku i thrash metalu). Zespół oparł się przy tym na dokonaniach kapel, takich jak: Slayer, Morbid Angel, Suicidal Tendencies, Cro-Mags, Agnostic Front, Warzone; nie uznawał nigdy sztywnych ram gatunkowych, lawirował pomiędzy różnymi odmianami muzyki.
 Z czasem muzyka Frontside stawała się coraz odważniejsza, a każde kolejne demo, czy też płyta charakteryzowała się coraz większą brutalizacją przekazu. Znakiem rozpoznawczym Frontside jest przede wszystkim umiejętność bardzo swobodnego posługiwania się nastrojem, harmoniami i melodią w połączeniu z ujarzmionym piekłem sekcji rytmicznej oraz jakże zmiennym i różnorodnym wokalem, raz czystym, raz krzykliwym.

W ostatnich latach zespół kilkakrotnie zmienił swój skład. Simona zastąpił Daron, grający w One Shot Eye, natomiast miejsce frontmana po niespodziewanym odejściu Astka objął Auman, wokalista zespołu Totem. W pomiędzy tymi wydarzeniami anglojęzyczna wersja albumu "I Odpuść Nam Nasze Winy", wydana nakładem wytwórni Regain Records pod tytułem "Forgive Us Our Sins", trafiła poza granice Polski, wzbudzając ogromne zainteresowanie i bardzo pozytywne reakcje, reprezentowane przez dobre i bardzo dobre oceny w zachodnich e-zinach ioraz popularnych portalach muzycznych. Zespół właśnie za ten krążek został uhonorowany w 2003 roku statuetką Fryderyka w kategorii Płyta Roku: Metal/Heavy Metal/Hard & Heavy.

Latem 2004 Frontside rozpoczęło nagrywanie kolejnego dzieła, już z Aumanem na wokalu. Celem wydania płyty "Zmierzch Bogów" miało być zamknięcie ust wszystkim niedowiarkom i malkontentom. W roku 2005 zespół wystąpił na Mystic Festiwalu w Chorzowie, u boku gwiazd takich, jak: Iron Maiden, Nightwish, czy Behemoth.

Obecnie, o Frontside można powiedzieć, iż jest zabójczą i bezlitosną maszyną, w której spiętrza się dziedzictwo thrash metalowej agresji spod znaku Slayer, death metalowego ciężaru Morbid Angel, szwedzkiej melodyki Dismember i hardcore'owego temperamentu nowojorskiej sceny. Zespół nazywany jest wulkanem, który nigdy nie ostygnie.

Skład:

Auman - wokal
Demon - gitara elektryczna, boczny wokal
Daron - gitara elektryczna
Novak - gitara basowa
Toma - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Astek - wokal
Simon - gitara elektryczna
Destroy - perkusja

Dyskografia:

01. Nie Ma Nadziei, Nie Ma Strachu (Demo) (1994)
02. Nigdy Do Końca Nie Zaufaj (Demo) (1995)
03. Moja Własna Tolerancja (Demo) (1997)
04. Początek Ery Nienawiści (2000)
05. Nasze Jest Królestwo Potęga i Chwała Na Wieki (2001)
06. I Odpuść Nam Nasze Winy (2002)
07. Forgive Us Our Sins (2004)
08. Zmierzch Bogów. Pierwszy Krok Do Mentalnej Rewolucji (2004)
09. Twilight Of The Gods (2006)
10. Absolutus (2006)

Oficjalna strona internetowa: www.frontsiderocks.com
MySpace: www.myspace.com/frontside666
Komentarze
margott : O widzę jeszcze stara dyskografia :P Miałam przyjemność oglądać...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły