Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Elysium

Elysium - polski zespół death metalowy założony wiosną 1996 roku we Wrocławiu. Po uformowaniu pierwszego składu (Maciej Miskiewicz, Michał Maryniak, Marcin Maryniak, Mariusz Bogacz, Tomasz Kochaniec) zespół nagrywa swoje pierwsze demo.
W kwietniu roku 1997 w Podkowie Leśnej kończą się nagrania do pierwszego albumu zatytułowanego "Sunset". Z powodu braku zainteresowania albumem ze strony wydawców płyta zostaje wydana ze środków członków zespołu. 750 kopii sprzedanych zostaje w dziesięciu krajach w Europie, a grupa zyskuje uznanie czytelników branżowych zinów.

W styczniu 1998 roku zespół opuszcza Marcin Maryniak. Po kilku miesiącach do składu dołącza nowy basista - Roman Feleczyński. Jesienią 1998 roku, tuż przed rozpoczęciem kolejnej sesji nagraniowej, zespół opuszcza Tomasz Kochaniec.

Nagrania do albumu "Dreamlands" trwają trzy tygodnie. Gościnnie na płycie gra Piotr Dorotniak z zespołu Moonshadows, a w studio MANEK w Sanoku nad nagraniem czuwa Arek "Malta" Malczewski.

Skład zespołu w 1999 roku: Maciej Miskiewicz (wokal), Michał Maryniak (gitara elektryczna), Jakub Jasiuc (gitara elektryczna), Roman Felczyński (gitara basowa), Mariusz Bogacz (perkusja).

Po wydaniu płyty przez Morbid Noizz Productions w lutym 2000, album zyskuje pozytywne opinie w zinach branżowych i prasie fachowej (ocena Thrash'em All - 10/12). Po ukazaniu się albumu Elysium koncertuje m.in. z Christ Agony, Lux Occulta, Behemoth, Trauma i Neolith. Dreamlands ukazuje się w Europie nakładem wytwórni Black Mark Productions, a prestiżowy magazyn Rock Hard wystawia mu ocenę 7/10.

Po sukcesie drugiej płyty w składzie zespołu zachodzą zmiany. Wiosną 2000 roku z zespołu odchodzi Mariusz Bogacz, a na jego miejsce trafia Maciej Oryl. Kuba Jasic zostaje zastąpiony przez Bartka Nowaka, byłego gitarzystę Vassago i Numena. Latem 2000 roku Elysium koncertuje u boku Vadera, Behemotha i Yattering.

W sierpniu 2001 roku po fiasku rozmów z Morbid Noizz na temat sfinansowania sesji nagraniowej drugiego albumu, zespół podpisuje trzypłytowy kontrakt z Metal Mind Productions. Tuż przed nagraniami do zespołu dołączył nowy klawiszowiec Rafał Borowiec, który wkrótce po nich opuścił zespół. Jeszcze w tym samym miesiącu zespół rozpoczyna sesję drugiego albumu "Eclypse". W grudniu 2002 roku album trafia do sklepów.

W czerwcu 2002 zespół rusza na pierwszą w swojej historii trasę koncertową u boku Vader, Hate i Azarath. W ramach trasy zespół odwiedza 8 największych polskich miast. Tuż przed trasą koncertową zespół opuszcza Bartek Nowak. Jego następcą zostaje Michał Włosik. Jesień i zima 2002 to okres przygotowań do nagrania trzeciej płyty zespołu.

W lutym 2003 roku zespół wchodzi do studia Tower we Wrocławiu, gdzie powstaje album "Feedback". Koncertowa premiera nowego materiału ma miejsce podczas festiwalu Metalmania 2003 w katowickim Spodku, gdzie Elysium gra jako headliner małej sceny. Wkrótce z zespołem rozstają się: Michał Maryniak, Maciej Oryl i Roman Felczyński.

Jesienią 2003 rozpoczyna się kompletowanie nowego składu. Po kilku tygodniach zespół wzmacnia Paweł Ulatowski (perkusja) i Paweł Michałowski (gitara basowa). Wtedy też pełną parą ruszyły prace nad nowym materiałem.

Zespół wraca do studio w kwietniu 2004 roku po podpisaniu trzypłytowego kontraktu z Metal Mind Productions. W lublińskim Hendrix Studio nagrany zostaje czwarty album - "Deadline".

Skład zespołu w 2004 roku: Maciej Miskiewicz (wokal), Michał Włosik (gitara elektryczna), Tomasz Wawryk (gitara elektryczna), Paweł Michałowski (gitara basowa), Paweł Ulatowski (perkusja).

Po kolejnej zmianie wytwórni (na Empire Records) w lutym 2005 rozpoczynają się prace nad nowym albumem Godfather, który nagrany zostaje ponownie w Hendrix Studio w lipcu 2005.

Skład:

Maciej Miskiewicz - wokal
Michał Włosik - gitara elektryczna
Stoker - gitara elektryczna
Paweł Michałowski - gitara basowa
Paweł Ulatowski - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Tomasz Kochaniec - instrumenty klawiszowe
Kola - instrumenty klawiszowe
Rafał Borowiec - instrumenty klawiszowe
Michał Maryniak - gitara elektryczna
Jakub Jasic - gitara elektryczna
Bartek Nowak - gitara elektryczna
Michal Buczak - gitara basowa
Roman Felczynski - gitara basowa
Marcin Maryniak - gitara basowa
Maciej Oryl - perkusja
Mariusz Bogacz - perkusja

Dyskografia:

01. Sunset (Demo) (1997)
02. Dreamlands (2000)
03. Eclipse (2001)
04. Feedback (2003)
05. Deadline (2004)
06. Godfather (2005)

Oficjalna strona internetowa: elysium.metal.pl
MySpace: www.myspace.com/elysiumcommando

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły