Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Muzyka :

Dwanaście lat temu zmarł Tomasz Beksiński

W Wigilię 1999 r. życie odebrał sobie Tomasz Beksiński, znany polski dziennikarz muzyczny i tłumacz filmów o Jamesie Bondzie, Harrym Callahanie i niemal całej twórczości grupy Monty Pythona. Był synem znanego i cenionego malarza Zdzisława Beksińskiego. W świecie muzycznym najbardziej znany był z kultowej audycji "Trójka pod księżycem" oraz felietonów do magazynów muzycznych. Był największym popularyzatorem muzyki około gotyckiej w Polsce. 
Tomasz Beksiński zadebiutował na antenie radiowej w 1982 roku w audycji Marka Niedźwieckiego. Radiowego rzemiosła uczył się od Piotra Kaczkowskiego, Jerzego Kordowicza i Korneliusza Pacudy. Na początku współpracował z Programem II Polskiego Radia, gdzie od 1985 prowadził autorską audycję "Romantycy muzyki rockowej", popularyzującą głównie muzykę New Romantic. Równolegle prowadził "Klub stereo", a następnie wraz z Tomaszem Szachowskim "Wieczór płytowy". Jego ostatnią audycją w Programie II, był program "Czas na Rock". Po przejściu w 1991 roku do Programu III prowadził audycję z cyklu "Muzyczna poczta UKF" i "Trójka pod księżycem". Jego nocne autorskie audycje zyskały duże grono słuchaczy i status "kultowych", będąc starannie opracowanymi całościami słowno-muzycznymi.

Pisał felietony oraz recenzje do czasopisma "Tylko Rock" oraz "Magazynu muzycznego". Od 1998 roku miał w "Tylko Rocku" stałą rubrykę pod tytułem "Opowieści z Krypty" gdzie drukowano jego felietony. Ogółem napisał ich 18. Pisał również felietony i reportaże filmowe do czasopisma "Machina". Tomasz Beksiński popełnił samobójstwo zażywając znaczne ilości leków, wcześniej dwuznacznie zapowiadając je w pesymistycznie podsumowującym współczesną kulturę felietonie w piśmie "Tylko Rock". Wolą wyrażoną w testamencie przekazał wszystkie swoje płyty kompaktowe Programowi III PR, a posiadane obrazy autorstwa swojego ojca Zdzisława Muzeum Historycznemu w Sanoku.
Komentarze
HardKill : http://www.youtube.com/watch?v=eqKaGRhZlUk Fragment ostatniej au...
gothcure : CHOC JUZ mineło tyle lat po jego smierci , nadal wracam do jego audycji z wi...
beatha : forever remain
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły