NNHMN
NNHMN
Encyklopedia :

Diorama

Diorama - niemiecka grupa należąca do czołówki sceny darkwave prazentująca charakterystyczne mroczne i nostalgicznie dźwięki. Słowo "diorama" pochodzi z greki a znane jest z konstrukcji ze szkła lub tkaniny sprawiających wrażenie trójwymiarowości, które zapoczątkował w XIX wieku L. J. M.- Daguerre.
Ideą twórczości grupy jest rozumienie muzyki jako medium będącego środkiem wyrazu mającemu ilustrować i wizualizoać poza prawdę, rzeczywistość i logikę tak jak diorama tworzy świat wewnątrz świata.

Zespół został założony w 1994 roku przez Torbena Wendta znanego jako gościnnego członka grupy Diary Of Dreams. Torben wcześniej udzielał się w punkowej kapeli Drinking Beer oraz w projekcie Nexus. W 1995 roku dołączył do niego Felix Marc, znany wcześniej z projektów Trance, House i Rave.

Zespół zadebiutował w 1999 roku płytą "Pale" - melancholijną, tajemniczą i nastrojową jakby z innej epoki. W 2001 roku ukazała się płyta "Her Liquid Arms", która zainspirowana była poezką Edgara Alana Poego. Jej producentem był Adrian Hates, lider zespołu Diary Of Dreams. W tym samym roku ukazał się ich pierwszy singiel "Device". W tym czasie do zespołu dołączył perkusista Marquess.

W roku 2003 ukazała się najbardziej rozpoznawana chyba płyta zespołu "The Art Of Creating Confusing Spirits", z której znanych jest wiele obecnych hitów zespołu. Tytuł odnosi się do problemów z nazwaniem nowej płyty.

Po dwuletniej przerwie wypełnionej gównie koncertowaniem ukazała się "Amaroid". Przy jej okazji do zespołu dołączył czwarty członek Sash Fiddler. Płyta ta jest odrobinę mniej mroczna i zbliżona muzycznie do dźwięków zespołu "Evil's Toy". W tym czasie do zespołu dołączył basista Bernard le Sigue.

W roku 2005 grupa po raz pierwszy wystąpiła w Polsce podczas mającego miejsce w warszawie Gothic Festival. W tym samym roku ukazała się "Repale" gdzie obok zupełnie nowych kompozycji znajdują się nowe adaptacje starszych kawałków, oraz reedycja ich pierwszej płyty "Pale".

W tym czasie Felix Marc wraz z klawiszowcem VNV Nation Vasi Vallis'em zdecydowali się na stworzenie nowego projektu Frozen Plasma gdzie Marc został głównym wokalistą. W 2006 roku zespoł opuścił basista Bernard Le Sigue.

Rok 2007 przyniósł nową płytę "A Different Life" poprzedzoną drugim singlem w historii zespołu "Synthesize Me".

Skład:

Torben Wendt - wokal, instrumenty klawiszowe, perkusja
Felix Marc - instrumenty klawiszowe, wokal
Sash Fiddler - gitara elektryczna
Marquess - perkusja

Dyskografia:

01. Pale (1998)
02. Her Liquid Arms (2001)
03. The Art Of Creating Confusing Spirits (2002)
04. Amaroid (2005)
05. RePale (2005)
06. A Different Life (2007)

Oficjalna strona internetowa: www.diorama-music.com
MySpace: www.myspace.com/dioramamusic
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły