Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Dies Irae

Dies Irae (z łac. dzień sądu) - polska grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała w Olsztynie w 1992 roku w składzie: Jarosław Łabieniec "China" (gitara elektryczna), Maurycy Stefanowicz "Mauser" (gitara elektryczna, wokal), Piotr Bartczak "Czarny" (gitara basowa) oraz "Gilan" (perkusja).
W 1994 roku zarejestrowano pierwsze demo pt. "Fear Of God" wydane w dwa lata później przez Serenades Records. Działalność zespołu była jednak ograniczona udziałem poszczególnych muzyków w innych zespołach. W 1997 roku "Mauser" dołaczył do Vadera, zastępując również muzyka Dies Irae gitarzystę "Chinę", tym samym działalność zespołu została zawieszona.

Perkusista "Gilan" dołaczył do grupy Christ Agony, natomiast "Czarny" do Prophecy. W trzy lata po rozwiązaniu grupy Stefanowicz podpisał umowę z agencją Massive Management, która zapewniła kontrakt z wytwórnią płytową Metal Blade Records. Niedługo potem bo 5 czerwca 2000 roku "Mauser" rozpoczął realizację debiutanckiego albumu pt. "Immolated", do współpracy zaprosił znanego z grupy Vader perkusistę Krzysztofa "Docenta" Raczkowskiego, gitarzystę Jacka Hiro z grupy Sceptic oraz basistę Marcina "Novyego" Nowaka (także wokal) współpracującego z grupami Behemoth i Devilyn.

Debiutancki album ukazał się 20 listopada 2000 roku w Polsce i Europie natomiast w USA płyta ukazał się dopiero w marcu 2001 roku.

Rok później na przełomie kwietnia i maja w białostockim Hertz Studio muzycy zarejestrowali drugi album pt. "The Sin War". Płyta ukazała się we wrześniu ponownie dzięki Metal Blade Records, planowane promocyjne koncerty nie doszły do skutku z powodu zobowiązań muzyków. Dopiero w czerwcu 2003 roku odbyli trasę Empire Invasion Tour 2003 wraz z grupami Hate, Lost Soul i Esqarial.

Tego samego roku doszło do rozwiązania kontraktu z Metal Blade Records oraz podpisania nowego z polską Metal Mind Records nakładem której ukazał się trzeci album grupy. "Sculpture Of Stone", bo taki tytuł nosił nowy album, zarejestrowano ponownie w Hertz Studio. Płyta ukazała się 19 maja 2004 roku w Polsce, promowana podczas koncertów wraz z grupami Trauma, Sceptic i Shwadows Land cieszyła się uznaniem fanów jak i krytyki. Na trasie niedysponowanego "Docenta" zastąpił ówczesny perkusista zespołu Decapitated, Witold Kiełtyka, który zmarł niespodziewanie 1 listopada 2007 roku w wieku 23 lat.

Skład:

Marcin Nowak "Novy" - wokal, gitara basowa
Maurycy Stefanowicz "Mauser: - gitara elektryczna
Jacek Hiro - gitara elektryczna

Byli członkowie zespołu:

Jarosław Јabieniec "China" - gitara elektryczna
Czarny - gitara basowa
Gilan - perkusja
Krzysztof Raczkowski "Docent" - perkusja

Dyskografia:

01. Fear Of God (1996)
02. Promo '97 (Demo) (1997)
03. Immolated (2001)
04. The Sin War (2002)
05. Sculpture Of Stone (2004)

Oficjalna strona internetowa: www.empire-records.com.pl
MySpace: www.myspace.com/diesiraepl

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły