Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Deicide

Deicide (z jęz. ang. zabójstwo Boga) - amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal, poruszając w swej twórczości zagadnienie satanizmu. Zespół powstał 1987 roku w Tampa w stanie Floryda pod nazwą Carnage. Działalność grupy zainicjowali gitarzysta Brian Hoffman oraz perkusista Steve Asheim, do których wkrótce dołączyli brat Hoffmana Eric (gitara elektryczna) oraz basista i wokalista Gelne Benton po którego przyjściu grupa zmieniła nazwę na Amon.
Jeszcze w 1987 roku grupa zarejestrowała debiutanckie demo pt. "Feasting The Beast" oraz w dwa lata później demo pt. "Sacrificial". Obydwa wydawnictwa znalazły się później na wydanej nakładem Roadrunner Records w 1993 roku kompilacji "Amon: Feasting The Beast".

W 1990 roku w wyniku nacisków wytwórni zespół zmienił nazwę na Deicide, która stała się jednocześnie tytułem debiutanckiego albumu. Wydawnictwo cieszyło się uznaniem zarówno fanów jak i krytyków, obecnie zaś zaliczane jest do klasyki gatunku death metal.

Dwa lata później ukazał się kolejny zrealizowany Morrisound Recording album grupy pt. "Legion" z Scottem Burnsem w roli producenta. Album był promowany m.in. podczas koncertów w USA wraz z grupami Suffocation, Dismember i Vader.

W 1995 roku ukazał się trzeci album grupy pt. "Once Upon The Cross", a wraz z nim kontrowersje wokół okładki przedstawiającej okaleczonego Jezusa Chrystusa. Ostatecznie album ukazał się ze zmienioną okładką posługująca się jedynie symboliką poprzedniego obrazu.

Dwa lata później ukazał się kolejny album grupy pt. "Serpents Of The Light", zdaniem krytyków najważniejszy w historii grupy. Rok później ukazał się pierwszy album koncertowy grupy pt. "When Satan Lives" zrealizowany podczas występu grupy w klubie House Of Blues w Chicago w stanie Illinois. Po wydaniu albumu zespołowi zarzucono m.in. zbytnią ingerencję w nagrania (wyciszenie odgłosów publiczności).

W 2000 roku ukazał się piąty album grupy pt. "Insineratehymn" prezentujący złagodzoną formę stylu muzycznego grupy. Rok później w opinii fanów na złość wytwórni Roadrunner Records wydana została płyta "In Torment In Hell", którą zrealizowano w ciągu pięciu dni kosztem 5000 dolarów amerykańskich. Płyta nie odniosła sukcesu.

W dwa lata później ukazał się ostatni na mocy kontraktu z Roadrunner Records kompilacyjny album "The Best Of Deicide". Wkrótce potem grupa podpisała kontrakt płytowy z brytyjską wytwórnią muzyczną Earache Records na mocy którego ukazał się ceniony przez fanów i krytyków album pt. "Scars Of The Crucifix". Było to również ostatnie wydawnictwo z braćmi Hoffman w składzie, którzy w wyniku nieporozumień z pozostałymi członkami grupy odeszli z niej 25 listopada 2004 roku.

Jeszcze tego samego roku do zespołu dołączyli znany z występów w grupie Vital Remains instrumentalista Dave Suzuki oraz znany z Cannibal Corpse gitarzysta Jack Owen. Niedługo potem z grupy odszedł Suzuki którego zastąpił Ralph Santolla występujący poprzednio m.in. w grupie Iced Earth.

W 2006 roku, już w nowym składzie grupa nagrała kolejny album zatytułowany "The Stench Of Redemption" wydany 22 sierpnia 2006 roku ponownie nakładem Earache Records.

Skład:

Glen Benton - wokal, gitara basowa
Jack Owen - gitara elektryczna
Ralph Santolla - gitara elektryczna
Steven Asheim - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Eric Hoffman - gitara elektryczna (1990-2004)
Brian Hoffman - gitara elektryczna (1990-2004)
David Suzuki - gitara elektryczna (2004-2005)

Dyskografia:

01. Deicide (1990)
02. Legion (1992)
03. Amon: Feasting The Beast (1993)
04. Once Upon The Cross (1995)
05. Serpents Of The Light (1997)
06. When Satan Lives (Live) (1998)
07. Insineratehymn (2000)
08. In Torment In Hell (2001)
09. The Best Of Deicide (Compilation) (2003)
10. Scars Of The Crucifix (2004)
11. The Stench Of Redemption (666) (EP) (2006)
12. The Stench Of Redemption (2006)
13. Doomsday L.A. (EP) (2007)
14. Doomsday L.A (DVD) (2007)
15. Till Death Do Us Apart (2008)

Oficjalna strona internetowa: www.deicide.com
MySpace: www.myspace.com/thestenchofredemption

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły