Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Literatura :

David Buckley - Kraftwerk Publikation

David Buckley, Kraftwerk Publikation, biografia, Kraftwerk, Rebis, Wydawnictwo Rebis

“Kraftwerk Publikation” to nowa i prawdopodobnie najważniejsza biografia jednej z pierwszych w historii grup tworzących muzykę elektroniczną i zarazem jednego z najbardziej wpływowych zespołów w historii muzyki - Kraftwerk. Ich działalność artystyczna była inspiracją dla wielu twórców new wave, synth popu i electro: od Davida Bowiego, Depeche Mode, po Nine Inch Nails i Rammstein. Autor książki, brytyjski dziennikarz David Buckley uważany jest za eksperta od Kraftwerk, mimo to nie miał łatwego zadania podczas pisania książki.

Dwaj kluczowi członkowie zespołu: Ralf Hütter i Florian Schneider nie zgodzili się na udzielenie wywiadów i odmówili jakiejkolwiek współpracy. Buckley znalazł jednak inne źródła, dzięki którym stworzył fenomenalny obraz kultowej niemieckiej elektronicznej maszyny.

David Buckley rozpoczął prace nad książką w 2009 roku. Czterej byli członkowie grupy na bieżąco współpracowali z autorem i wnieśli ogromny wkład w powstanie tej unikatowej biografii. Karl Bartos nie tylko miał z nim regularny kontakt, powierzył mu wiele spraw i tajemnic, ale dodatkowo połączyła ich wielka przyjaźń. Wolfgang Flur udzielił mu najdłuższego wywiadu w życiu (40 tysięcy słów). Eberhard Kranemann również zdradził wiele cennych informacji i udostępnił mnóstwo unikatowych zdjęć. To tylko kilka nazwisk spośród całej grupy osób: muzyków i producentów, z którymi udało się porozmawiać Buckley’owi podczas prac nad książką “Kraftwerk. Publikation”.

Karl Bartos początkowo nie zgodził się na współpracę z pochodzącym z Liverpoolu dziennikarzem tłumacząc, ze nie udziela już wywiadów na temat zespołu. Jednak przez 3 lata korespondowali i rozmawiali przez Skype’a o wielu sprawach: od muzyki po sprawy osobiste i chcąc nie chcąc przyczynił się do powstania biografii Kraftwerk, a nawet napisał do niej wstęp: “Moim zdaniem jest to pierwsza poważna książka o Kraftwerku napisana przez osobę niemającą nic wspólnego z zespołem, którego członkiem byłem przez piętnaście lat, początkowo jako muzyk, a potem także współtwórca repertuaru”. Co przekonało muzyka do Davida Buckleya? Warto przekonać się samemu i sięgnąć po książkę.

Trudno wyobrazić sobie lepszą i bardziej kompleksową pozycję na temat grupy Kraftwerk. Autor szczegółowo bada zagadkę kultu, jakim stał się zespół od samego początku swojego istnienia. Śledząc losy formacji możemy bliżej przyjrzeć się historii muzyki popularnej w Niemczech w tamtym czasie. David Buckley stworzył bogatą w szczegóły opowieść, dzięki której na nowo możemy odkryć twórczość Kraftwerk. Biografia przepełniona jest ciekawymi i sensacyjnymi anegdotami i szczegółami z życia muzyków.

“Kraftwerk Publikation” to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów zespołu, ale dla wszystkich miłośników muzyki alternatywnej. 

Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis (2013)

http://www.rebis.com.pl

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły