Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Felietony :

Cybergoth, Cybergothic, Cybergotyk

Cybergoth, Cybergothic, Cybergotyk, Moda Gotycka, Subkultura Gotycka, Subkultura, KontrkulturaSubkultura Cyber odsyła nas do całościowo pojętej kultury cyber, która to zrodziła się z pędu za nowoczesnością i komputeryzacją. Nazwę "cyber" (czy też coraz popularniejszym jego synonimom "cybergoth" i "cybergotyk") nadano młodzieżowej grupie interesującej się zarówno gotykiem jak i elektroniką. W Polsce nie ma jeszcze klubów przystosowanych specjalnie dla tej subkultury są za to cykliczne imprezy muzyczne.
Na zachodzie (mowa głównie o Wielkiej Brytanii) osoba identyfikująca się z tą grupą ma do wyboru cały szereg lokali, w których to subkultura miała także swój początek, np : Slimelight albo The Wendy House. Natomiast w klubie Gatecrasher zapoczątkowany został tzw. styl "cyberkid" lub "crasherkid" (nazwa wywodzi się od tego klubu) - grupa obracająca się w kręgach muzycznych trance/hard dance.

Cybergotyk możemy rozważać na dwóch płaszczyznach - muzycznej - jako afirmację ciężkich, mrocznych, bitowych uderzeń kojarzących się z postępem technologicznym, rozwojem muzyki EBM, industrial i electro oraz na płaszczyźnie wizualnej, czyli na modzie. Mamy zatem ogólną tendencję do zainteresowania nowoczesnymi technologiami. Cyberkultura stanowi pewną elitarną niszę.

Zainteresowaniem cieszą się gatunki takie jak: EBM, futurepop, oriented dance music, trance, hard dance, drum'n'bass, synthpop, gabber, goa oraz IDM. Większość z nich opiera się na mechanicznym, szybkim bicie. Największym skupiskiem cybergotów nadal pozostaje internet. Życie toczy się zaś wokół nocnych imprez.

Subkultura gotycka powstała na przełomie lat 70. i lat 80. XX wieku z ruchu post-punk. Zespoły punkowe (w szczególności brytyjskie) wczesnego okresu, takie jak The Sex Pistols, The Clash, The Ramones czy The Damned, jak i naśladowcy: Bauhaus, The Cure, Joy Division czy Killing Joke zakładały dużą prostotę, wręcz prymitywność wykonywanej muzyki. Subkultura gotycka i jak i punkowa posiada wiele cech wspólnych których korzeni można doszukiwać się nie tylko w muzyce, ale i stylu czy ubiorze.

W połowie lat 80 pojawił się nurt w literaturze określany mianem cyberpunk. Fabuła tych powieści skupia się na zaawansowanej technologii takiej jak komputery i rozwój informatyki połączonej z różnymi zamieszkami na tle społecznym, religijnym czy wojennym. W literaturze tej można zaobserwować u bohaterów specyficzne cechy wyglądu, do których należą: modyfikacje ciała, fryzury i ubrania charakterystyczne dla subkultury punkowej będące wyrazem swoistego buntu. Powstanie cyberpunka wpłynęło także na subkulturę gotycką.

Ubiór cyber jest swoistą kompilacją stylu rave (dark rave, grave, goahead, psytrancer) oraz klasycznego gotyku. Dawniej niektórzy, a obecnie większość członków tej subkultury wyraża się poprzez stosowanie kontrastujących kolorów czerni , bieli, różu, fioletu, błękitu, rażącej zieleni i fluorescencyjnych, neonowych materiałów. Często stosuje się wszelkiej maści przedłużenia, cyberloxy, dreadloxy, wooly dreads- wykonane z syntetycznych materiałów (pianka, plastik), a także wygolone głowy i asymetryczne fryzury; wysokie buty na koturnie z dużą ilością klamr.

Charakterystyczne są zbędne i niepraktyczne gadżety np.: gogle, sprzączki, klamry, zamki, pancerze. Niektórych charakteryzuje także androgeniczny wygląd, wplatający elementy cyberpunka i anime. Totalny przesyt elementami fluorescencyjnymi prezentuje odmiana tego nurtu nazywana Cyberkid. Ubrania Cyberkid'a zwykle posiadają elementy świecące, fluorescencyjne i neonowe w rażących kolorach takich jak: zielony, różowy, żółty, niebieski, pomarańczowy czy fioletowy. Kobiety noszą przeważnie wysokie buty z ocieplaczami z puchu, krótkie spódniczki i spodnie na ¾ długości, koszulki, kurtki, posiadają także baterie zasilające ich świecące gadżety, obroże. Makijaż często także jest fosforyzujący i na pewno wyrazisty. Noszą wszelkiej maści bransolety, smoczki, ozdoby do włosów wypełnione fluorescencyjną substancją.

W ten sposób cyberpunk wniknął w kulturę młodych ludzi, stając się motorem napędowym dla nowych ideologii. Fikcyjny ruch szybko przeniknął do muzyki stając się bastionem dla nurtów jungle, drum'n'base oraz IDM i industrial. Przesycone ciężkimi basami, mocnym gitarowym brzmieniem, a także dużą ilością syntetycznych, wytwarzanych komputerowo dźwięków mają oddawać nastrój i grozę post apokaliptycznych, przeludnionych i chorych społecznie miast. Nurt ten popularny był zarówno na zachodzie jak w Kraju Kwitnącej Wiśni. No i jak to zwykle bywa ze wszystkim co nagle zyskuje popularność - szybko odnalazł swoje odbicie w modzie. Chwytliwe stało się upodabnianie się do książkowych bohaterów - umieszczanie na ciele i ubraniu elementów komputerowych (chipy, kable) - miało na celu eksponować postęp technologiczny. Styl i ubiór cyberpunka nawiązuje do mody industrialnej i punkowej. Długie, skórzane płaszcze, okulary przeciwsłoneczne, gogle, buty wojskowe, buty na koturnie, jednolite lub błyszczące neonowe materiały - w tej modzie nic nie zadziwi. Ważna jest także fryzura - charakterystyczne wygolenie głowy, albo nienaturalne kolory włosów (różowe, niebieskie itp.), a także sztuczne przedłużenia. W ubiorze cyberpunka nie ma reguły, nie ma zasad. Ale to właśnie z niego wywodzi się popularny dzisiaj cybergoth.

Nieco inną odmianą mody, która wyewoluowała w tym samym czasie jest styl industrialny - najbardziej zamknięty na nowinki i zbliżony do stylu punkowego, nawiązując jednocześnie do ubioru militarnego. Popularne są tutaj wojskowe kurtki, spodnie, buty oraz płaszcze a także maski przeciwgazowe oraz mundury. Często stosuje się nawiązania do nowoczesnych materiałów - stąd nierzadko ubrania posiadają elementy metalowe, futurystyczne.

Niejednokrotnie przeglądając aukcje Allegro, bądź sklepy internetowe poświęcone modzie gotyckiej spotkamy się z kontrowersyjnym terminem cybergoth. Kontrowersyjnym oczywiście dla gotów w sensu stricte tego słowa znaczeniu. Trudno jest połączyć dekadencki, ciemny i mroczny gotyk z fluorescencyjnym cyber, aczkolwiek trudno nie oznacza, że jest to niemożliwe.
Komentarze
Vammp : Dzieki za dostarczanie informacji.
Phantom : (jako admin wiem, ze nie piszemy postow jeden pod drugim ale to celowo)...
Phantom : Nie wiem czy dobrze trafilem z zespołem ale do cyber gotyku najbardziej mi p...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły