Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Collage

Grupa Collage zadebiutowała w 1994 roku abumem "Baśnie", który był dość wtórny aranżacyjnie i na dodatek po polsku. Następnie przyszła pora na "Changes" - ukrzyżujcie mnie, ale nie miałem okazji go posłuchać.. Prawdziwy debiut zespołu nastąpił rok póżniej dzięki wydaniu przez holenedrską wytwórnię SI Music płyty "Moonshine".
Wtedy to przy mikrofonie stanął Robert Amirian, którego barwa głosu jest naprawdę nie do opisania. Momentami przypomina Vincent'a z Anathema, chwilami Fish'a z Marillion, Chwilami Roberta z The Cure. Muzyka to na najwyższym światowym poziomie zagrany art rock - nie mylić z rockiem progresywnym i 20-minutowymi solówkami. Jest pełna expresji dynamiki a zarazem bardzo łagodna. Bardzo dużą rolę odgrywają w niej partie instrumentów klawiszowych. Największym hitem na płycie jest wielokrotnie grany przez TVP i VIVA Polska "Living In The Moonlight" i stanowi on niejako wizytówkę zespołu. Choć pomysł na klip był przeciętny, ten utwór broni się sam. Moim zdaniem najlepszy na CD utwór to "Wings In The Night", choć trwa ponad 11 minut, poraża ekspresją, a gdy się skończy, to chciałoby się jeszcze raz, ale zaraz po nim czeka tytułowy.

W Polsce "Mooshine" została licencyjnie wydana przez Metal Mind, a za kilka lat jeszcze raz, za bonusowym utworem i dwoma klipami video z koncertu w Holandii.

Następna płyta "Safe", została wydana rok później, w 1996 roku, już przez własną wytwórnię zespołu Ars Mundi. Jest bardziej nostalgiczna i emocjonalna niż poprzednia, brzmienie zostało złagodzone. Jest to po prostu kilkadziesiąt minut bardzo dobrej muzyki ze szczególnym uwzględnieniem "Stranded". Furorę na płycie robi również 45 sekundowa przeróbka "Cages Of The Mind", nagrana przez Roberta przepitym głosem przy akompaniamencie wyłącznie gitary akustyczniej. A zaraz po tym wchodzi właściwa, artystyczna wersja, pod koniec płyty jest jeszcze jedna, inaczej zaaranżowana wersja tego wspaniałego utworu. Tych, którzy zasłuchani są w "Moonshine", album może nieco nużyć - trwa ponad 70 min - i nie jest tak zróżnicowany muzycznie.

Dyskografię zespołu uzupełnia cover album "Nine Songs Of John Lennon", zawierający jak sama nazwa mówi przeróbki utworów artysty. Subiektywnie najlepiej im wyszły utwory "Woman", "God" oraz "Give Peace A Chance" - gdzie zespól pokusił się o wzbogacenie aranżacji poprzez dodanie riffu ze "Smoke On The Water" Deep Purple oraz na zakończenie wstawka z "Rock And Roll" Led Zeppelin.

W 1996 roku zawiesił działalność, a muzycy w tym czasie współpracowali z innymi wykonawcami, między innymi z Anitą Lipnicką, a także ukazały się płyty solowe członków zespołu. Jesienią 2002 roku Collage wznowił na krótko działalność na jeden koncert pamięci Tomka Beksińskiego. W 2003 roku zespół definitywnie zakończył działalność. W roku 2004 roku ukazał się koncertowy DVD "Living In The Moonlight". W wywiadach zamieszczonych na DVD członkowie zespołu nie mówią o dalszej współpracy.

Po rozpadzie Collage muzycy zespołu utworzyli dwie nowe grupy:

Believe (lider: Mirosław Gil, wokalista: Tomek Różycki, gitara basowa: Przemysław Zawadzki)
Satellite (lider: Wojciech Szadkowski, wokalista: Robert Amirian)

Muzycy, którzy występowali w zespole:

Robert Amirian - wokal
Zbigniew Bieniak - wokal
Tomasz Różycki - wokal
Jarosław Wajk - wokal
Jacek Korzeniowski - instrumenty klawiszowe
Krzysztof Palczewski - instrumenty klawiszowe
Mirosław Gil - gitara elektryczna
Piotr  Witkowski - gitara basowa
Przemysław Zawadzki - gitara basowa
Wojciech Szadkowski - perkusja, instrumenty perkusyjne

Dyskografia:

01. Baśnie (1990)
02. Nine Songs Of John Lennon (1993)
03. Zmiany (1994)
04. Moonshine (1994)
05. Changes (1995)
06. Safe (1996)
07. Living In The Moonlight (DVD) (2004)

Oficjalna strona internetowa: www.collage.art.pl
Komentarze
Ignor : tak zespół Satellite w 2007 wydał album "Into The Night" ciekawie grają...
AbrimaaL : Czy zespół Satellite nagrał jakiś album? (widzę żę sam do sieb...
AbrimaaL : Wreszcie udało mi się dorwać "Changes". Jest to kompilacja starych utw...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły