Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Children Of Bodom

Children Of Bodom - fiński zespół, którego początki sięgają 1993 roku. Grupa ta gra melodyjny death metal. Pierwszym albumem wydanym przez Children Of Bodom było "Something Wild". Krótko po jego sukcesie zespół podpisał kontrakt z niemiecką firmą Nuclear Blast, na rozpowszechnianie ich płyt w Europie.
Na początku 1998 roku grupa nagrała piosenkę "Children Of Bodom" - jako limitowany singel, który bez specjalnej promocji, był przez 8 tygodni na pierwszym miejscu fińskiej listy przebojów, co przyniosło zespołowi sławę.

Pierwsza trasa koncertowa zespołu po Europie odbyła się w lutym 1998 i była zorganizowana przez wytwórnię Nuclear Blast. Oprócz Children Of Bodom zagrały tam takie zespoły, jak: Hypocrisy, Benediction czy Covenant. Podczas tych koncertów nie mógł grać Janne Warman, ponieważ zdawał w tym czasie egzaminy do szkoły. Zastąpiła go Erna, przyjaciel całej grupy. We wrześniu tego samego roku zespół odbył drugą trasę koncertową, również organizowaną przez Nuclear Blast. Tym razem Janne'go zastąpiła Kimberly Goss. Między oboma trasami koncertowymi Alexi (wokalista), tworzył kolejne piosenki.

Na początku 1999 roku grupa wydała swój drugi album, zatytułowany "Hatebreeder". Płyta odniosła o wiele większy sukces, niż "Something Wild". W czerwcu 1999 Children Of Bodom zagrali trzy koncerty w Japonii. Koncerty w Tokio zostały zarejestrowane i były sprzedawana jako "limitowana edycja" płyt CD. W kolejną trasę koncertową grupa wyruszyła wraz z In Flames, Dark Tranquillity i Arch Enemy.

Pod koniec 2000 roku powstał kolejny singel zatytułowany "Hate Me!". Oprócz tytułowego utworu, pojawił się tam też cover piosenki "Hellion" zespołu W.A.S.P.. Singiel okazał się na tyle dobry, że w Finlandii uzyskał status złotej płyty, a Children Of Bodom stało się tym samym drugim zespołem metalowym z Finlandii który otrzymał złotą płytę. Wcześniej zdobył ją Stratovarius. W styczniu 2001 wydany został album "Follow The Reaper". Utwór "Everytime I Die" stał się słynny w wielu krajach, co potwierdza jego obecność na wielu zagranicznych listach przebojów.

W październiku 2001 zespół zagrał swój pierwszy koncert w Polsce. Miało to miejsce podczas II edycji Mystic Festival. COB uznano za najciekawszy zespół na festiwalu. Oprócz Finów w festiwalu tym uczestniczyły też m.in. Behemoth, Mayhem i Sinister.We wrześniu 2002 ukazał się singiel "You're Better Off Dead". Na płycie znalazła się także przeróbka utworu "Somebody Put Something In My Drink" zespołu The Ramones. Podobnie jak poprzedni i ten singiel osiągnął status złotej płyty.

W styczniu 2003 roku światło dzienne ujrzała czwarta płyta zespołu - "Hate Crew Deathroll", a okładką nawiązywała nieco do wydarzeń z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku. Oprócz dziewięciu premierowych piosenek na płycie znalazła się też przeróbka "Silent Scream" zespołu Slayera z płyty "South Of Heaven". W albumie tym COB odeszło nieco od swojego wcześniejszego stylu. Gitary stały się cięższe, a głos Alexiego w niektórych utworach przypominał nieco bardziej nu metalowy wrzask, niż growl znany z wcześniejszych jego piosenek. W połowie lipca 2003 roku zespół niespodziewanie opuścił gitarzysta rytmiczny, Alexander Kuoppala. Jeszcze przed sierpniową trasą koncertową zastąpił go Roope Latvala.

W roku 2005 zespół nagrał kolejny album zatytułowany "Are You Dead Yet?" kontynuując na nim eksperymenty z własnym stylem. Album przez wielu recenzentów został okraszony mianem najgorszego albumu Children Of Bodom. Grupa chciała osiągnąć na nim cięższe brzmienie, co nie wyszło jej na zdrowie. W tym samym roku wydany został również singiel pt. „In Your Face”, na którym poza tytułowym utworem znalazł się też cover "Oops! I Did It Again" Britney Spears.

Skład:

Alexi Laiho - wokal, gitara elektryczna
Janne Warman - instrumenty klawiszowe
Roope Latvala - gitara elektryczna
Henkka Blacksmith - gitara basowa
Jaska Raatikainen - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Erna Siikavirta - instrumenty klawiszowe
Alexander Kuoppala - gitara elektryczna

Dyskografia:

01. The Carpenter (1997)
02. Children Of Bodom (1997)
03. Something Wild (1997)
04. Hatebreeder (1999)
05. Tokyo Warhearts: Live In Japan (1999)
06. Follow The Reaper (2001)
07. Hate Crew Deathroll (2003)
08. Bestbreeder From 1997 To 2000 (Compilation) (2003)
09. Trashed Lost & Strungout (EP) (2004)
10. Are You Dead Yet? (2005)
11. Trashed, Lost & Strungout (Compilation) (2006)
12. Chaos Ridden Years (Live) (2006)
13. Chaos Ridden Years: Stockholm Knockout Live (DVD) (2006)
14. Bloodrunk (2008)

Oficjalna strona internetowa: www.cobhc.com
MySpace: www.myspace.com/childrenofbodom
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły