Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Muzyka :

Budgie powraca do Polski

Wszyscy fani klasycznego hard rocka mogą zacierać ręce, gdyż walijscy mistrzowie tej muzyki zespół Budgie ponownie odwiedzą nasz kraj. Zespół rozpocznie trasę na początku listopada i zagra w aż jedenastu miastach w naszym kraju. W twórczości grupy daje się zauważyć wpływy bluesa i rocka. Rozwiązana w 1988 roku,  a reaktywowana w 1999 formacja Budgie przez cały okres swego istnienia nie zdobyła jednak większej popularności poza Wyspami Brytyjskimi i Polską.

Budgie powstało w Cardiff w 1967 r. w składzie: basista/wokalista Burke Shelley, gitarzysta Brian Goddard, perkusista Ray Phillips. Niedługo do muzyków dołączył drugi gitarzysta Tony Bourge, a Goddard opuścił grupę. W tym składzie w 1971 zespół nagrał swoją pierwszą debiutancką płytę nazwaną po prostu "Budgie", która została wydana przez MCA.

Największym sukcesem artystycznym Budgie stała się trzecia płyta długogrająca - Never Turn Your Back on a Friend (wrzesień 1973), wyprodukowana przez zespół, na której znalazły się m.in.: słynny Breadfan (w 1988 r. nagrany przez Metallikę) oraz szalona przeróbka starego bluesa z 1935 r. Baby, Please Don't Go. Ten album uważany jest dziś przez krytyków za jedno z największych osiągnięć hard rocka, a zamykająca go monumentalna ballada Parents, napisana przez basistę przed powstaniem zespołu, stawiana jest często w jednym rzędzie z najciekawszymi utworami ówczesnej światowej czołówki muzyki rockowej. Mimo to Never Turn Your Back on a Friend sprzedało się w niewiele większej liczbie egzemplarzy niż dwa pierwsze albumy.

Grupa rozpadła się w 1988, po czym w 1999 r. znów się reaktywowała i gra do dziś w składzie: Burke Shelley - gitara basowa, śpiew, Steve Williams - perkusja i Craig Goldy - gitara. Ostatni album zespołu pt. "You're All Living in Cuckooland" został wydany w listopadzie 2006r. 

W Polsce Walijczycy zagrają kolejno:

9.11 - Poznań - Klub "Eskulap"

10.11 - Gdynia - "Ucho"

11.11 - Szczecin - DK "Słowianin"

12.11 - Warszawa - "Progresja" 

13.11 - Bydgoszcz - "Estrada"

15.11 - Lublin - Klub "Grafitti"

16.11 - Częstochowa - Klub "Zero"

17.11 - Łódź - Klub "Dekompresja"

18.11 - Katowice - "MegaClub"

19.11 - Zielona Góra - Hala Sportowa

20.11 - Wrocław - "Od zmierzchu do świtu"


Strona zespołu: http://www.budgie.uk.com

Komentarze
jedras666 : "Burke Shelley, basista i wokalista walijskiej grupy Budgie, w nocy z 9 na 10 list...
Benjamin_Breeg : Dobrą wiadomość z samego rana, popsuł mi wjazd na stronę ticketp...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły