Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Lokale :

Brogans

Brogans Irish Pub, bo tak brzmi pełna nazwa lokalu położonego w piwnicach kamienicy przy Szewskiej 20a niedaleko poznańskiej starówki, ma swoją genezę w fascynacji muzyką i kulturą irlandzką założycieli pubu. Początki Brogansa sięgają przełomu listopada i grudnia 2005 roku.
Brogans to miejsce, którego celem jest przede wszystkim kultywowanie tradycji narodów celtyckich, przede wszystkim Irlandii. Wizję tego miejsca ukształtowały podróże założycieli lokalu na Zieloną Wyspę, zresztą sama nazwa pubu wywodzi się od nazwiska jednego ze wspaniałych ludzi, jakich właściciele lokalu poznali podczas pobytu w Irlandii.

John Brogan, mieszkaniec hrabstwa Killkenny, zgodził się, aby pub nazwany został jego nazwiskiem. Pomysł i decyzja przyszły bardzo spontanicznie, ale nazwa jest niebanalna i ciekawa. Ponieważ John okazał się człowiekiem szczególnym, doskonałym kompanem do rozmowy i hulanki, jego nazwisko łatwo wkomponowało się w koncepcję nazwania pubu od nazwiska - tak jak jest to często w tradycji pubów irlandzkich. Jak się później okazało "Brogan" to nazwisko z wielkimi tradycjami i szlacheckim rodowodem, dość popularne w Irlandii, w swobodnym tłumaczeniu z języka Gaelic oznaczające "Bucik".

Charakter lokalu kształtuje przede wszystkim muzyka, przytulne wnętrze, przyjacielskie stosunki między gośćmi a gospodarzami i to magiczne "coś" wiszące w powietrzu. Towarzyszy temu zawsze szeroki wybór trunków, zarówno piw beczkowych, butelkowych, win, jak i mocniejszych alkoholi, w tym wybornych Irish Whiskeys, Scotch Whiskys jak i Bourbonów.

Brogans znajduje się w samym centrum poznańskiego Starego Miasta, w odległości 100 metrów od ratusza staromiejskiego. W lokalu do dyspozycji gości przeznaczonych jest 7 sal, w tym sala bilardowa ze stołem do Pool’a, oraz sala taneczna ze sceną. Klub posiada ok. 200 miejsc siedzących, lecz na najważniejszych imprezach - najciekawszych koncertach oraz podczas obchodów Dnia Świętego Patryka, ilość gości jest znacznie większa. Organizowane są imprezy zamknięte, możliwe jest wynajęcie lokalu z cateringiem, zorganizowanie zabawy z muzyka na żywo na specjalne okazje.

W piątki i soboty, często również w inne dni tygodnia, występują na żywo zespoły muzyczne, najczęściej grające muzykę tradycyjną, folkową bądź rockową. Zdarzają się również występy grup bluesowych i jazzowych. Regularnie koncertują w Brogansie formacje z czołówki polskich wykonawców muzyki irlandzkiej - Beltaine, Shannon, Carrantuohill, Emerald, Duan i.in., a także mniej znani muzycy. Z ich udziałem często odbywają się akustyczne sesje muzyki tradycyjnej, do których pub zachęca wszystkich chętnych. Wśród najciekawszych naszych gości wymienić należy Emer Mayock (flet, whistle), Anthony Bools (gitara, bodhran), Tomas O'Briain (akordeon), Eddie Cassidy (flet), Mairead O’Donnell (skrzypce), oraz Ambasador Irlandii w Polsce.

Na wyposażeniu pubu znajduje się również projektor i duży ekran o wymiarach 2x3 metry, które mogą służyć gościom również podczas rezerwacji lokalu. Ekran wykorzystywany jest także podczas najciekawszych wydarzeń sportowych zapewniając gościom niezapomniane doznania multimedialne związane z emocjami sportowymi.

Adres: ul. Szewska 20a, 61-760 Poznań
Strona internetowa: www.brogans.pl
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły