Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

Borknagar na dwóch koncertach w Polsce

Borknagar, black metal, folk metal, Kampfar, pagan black metal, Diabolical, death metal

Knock Out Productions przedstawia koncerty Wikingów z Borknagar. Norweska formacja wystąpi w Polsce dwukrotnie – 16 kwietnia w warszawskiej Progresji i 17 kwietnia w krakowskim Kwadracie. Zespołowi towarzyszyć będzie pagan-blackmetalowy Kampfar oraz deathmetalowy Diabolical. Borknagar to legenda norweskiej sceny. Jedna z kapel, która łojąc, odwoływała się też do tradycyjnej muzyki i mitologii skandynawskiej. A więc nie tylko szatan, smoła i siarka, lecz również trolle i siły pięknej norweskiej przyrody. Borknagar pokazał to już na kultowym debiucie, a na kolejnych wydawnictwach rozwijał swój styl.

W 2015 roku Borknagar świętował 20-lecie istnienia. Świętowania w sensie tradycyjnym nie było. Zamiast imprez i okolicznościowych koncertów, Øystein G. Brun, twórca, lider i jedyny muzyk, jaki pozostał do dziś z pierwszego składu grupy, wytrwale pracował nad piosenkami na 10. studyjny album. Materiał „Winter Thrice” ukazał się w styczniu 2016 roku, a gościnnie pojawili się na nim Garm z Ulver i Athera (obecnie Chrome Division, kiedyś Susperia). 

KAMPFAR (Norwegia) pagan black metal:

O rok starsza od Borknagar jest załoga Kampfar, również z Norwegii. Także w niej początki pamięta dziś tylko jeden muzyk, kiedyś perkusista, od lat wokalista – Dolk. Z podziwu godną wytrwałością szerzy z trzema kolegami pogański, wściekły black metal, niepozbawiony melodyjnych wtrętów, dalekich jednakże od odpustowej obciachowości. Bliżej Kampfar do potęgi późniejszych płyt Bathory niż swojskiej ludyczności, dajmy na to, Korpiklaani. Choć Kampfar może nie jest pierwszym blackmetalowym zespołem, który wymienia się podczas rozmów o historii tej muzyki, ale każda z jego siedmiu płyt jest wysoko ceniona przez fanów. O

DIABOLICAL (Szwecja) death metal:

Zanim scenę zdominuje muzyka blackmetalowa, pojawią się na niej reprezentanci Szwecji, gdzie potrafią tworzyć znakomity death metal. Przyprawiony thrashowymi klimatami. Nazywają się Diabolical i w skandynawskim zestawie, który wiosną zaleje Polskę, uchodzą za młodych szczyli, bo mają „dopiero” 18 lat. Podobnie, jak u norweskich kolegów, XX wiek z członków pamięta tylko ten najważniejszy, Sverker „Widda” Widgren, dający gardła i szarpiący sześć strun. Growling, galopady i mięsiste riffy owszem są, ale Diabolical, jakby chcąc mocniej podkreślić nazwę, lubi postraszyć melodiami oraz zatopić nas w mroku gęstym i nierzadko nawiedzonym. Gdy posłuchacie promującego album „Neogenesis” kawałka „Oracle” (albo „Metamorphosis”), zrozumiecie w mig, o co chodzi. Wspomniana płyta pochodzi z 2013 roku i jest na razie ostatnią w dorobku Diabolical. W chwili, gdy publikujemy zapowiedź koncertu, kapela przybywa w Wing Studios w Sztokholmie, nagrywając nowe piosenki. Być może którąś z nich zaprezentują w Polsce.

BORKNAGAR (Norwegia) black metal, folk metal

Kampfar (Norwegia) pagan black metal

Diabolical (Szwecja) death metal

16 (sobota) kwietnia 2016

Warszawa - Progresja, ul. Fort Wola 22

Bilety: 80 zł – przedsprzedaż, 90 zł – w dniu koncertu

Organizator: Knock Out Productions

17 (niedziela) kwietnia 2016

Krakow - Kwadrat, ul. Skarżyńskiego 1

Bilety: 80 zł – przedsprzedaż, 90 zł – w dniu koncertu

Organizator: Knock Out Productions

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły