Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Beseech

Historia szwedzkiej grupy Beseech rozpoczyna się w 1992 roku w rodzinnym mieście członków zespołu - Boras, niedaleko Gothenburgu, w czasie, kiedy to wiele młodych ludzi myślało o założeniu jakiejś kapeli. Nie później niż rok po tym Beseech nagrali pierwszy materiał demo i wkrótce grupa została wchłonięta przez undergrundową scenę, pojawiając się w wielu różnych kompilacjach CD.

W 1995 roku Beseech nagrało swój debiutancki album "...From A Bleeding Heart" dla wytwórni We Bite/Corrosion Records. Muzyka na krążku była typowa dla doom/death metalu, ale urozmaicona takimi klasycznymi intrumentami jak wiolonczela, fortepian czy skrzypce. Poza tym występowały tu też równocześnie dwa wokale: męski i żeński. Niestety jednak: wytwórnia miałą poważne kłopoty finansowe i nie wypuśiła albumu grupy na rynek. Wydawnictwo ujrzało światło dzienne dopiero w 1998 roku, kiedy to skończył się niekorzystny dla Beseech kontrakt z We Bite/Corrosion Records.

W 1999 roku zespół rozpoczął współpracę z Pavement Music oraz zaczął pracować nad wypuszczeniem drugiego studyjnego albumu pod tytułęm "Black Emotions". Muzycy objęli w nim nieco inny kierunek brzmieniowy niż na pierwszym albumie. Eksperymentowali więcej ze stylem gotyckim oraz czystymi wokalami, ale z umiarem, by nie stracić pierwotnej atmosfery Beseech. Lotta Höglin (żeński wokal) przyłączyła się w tym czasie do zespołu, dając znaczny wkład w osiągnięcia grupy swoim pięknym głosem. "Black Emotions" wydany został w środku 2000 roku. Beseech promowało album koncertując u boku Theatre Of Tragedy oraz Lacuny Coil w ich trasie po Europie w 2001 roku. Wkrótce po jej ukończeniu Jorgen Sjöberg opuścił zespół. Na miejsce poprzedniego wokalisty przyjęto Erika Molarina, którego głos znakomicie uzupełniał się z wokalem Lotty. 

W roku 2002 kanadyjska kompania filmowa - Brimstone Production - namówiła Beseech, aby 3 utwory z ich "Black Emotions" ("Manmade Dreams", "Neon Ocean" i "Lunar Eclipse") pojawiły się na soundtracku do horroru klasy B - "Alien Agenda 5 - Alien Conspiracy".

Poszukiwanie nowej wytwórni Beseech rozpoczęli tuż po nagraniu nowej taśmy demo. W koncu zasygnowali współpracę z Napalm Records. W 2002 roku wydali trzeci z kolei album: "Souls highway", który przysporzył grupie większą niż zwykle liczbę fanów i przychylne recenzje. W internecie rozpowszechniony został teledysk do utworu "Between The Lines".

Czwarty album Beseech zatytułowany "Drama" (2004) był naturalną kontynuacją "Souls Highway". Jednak po tym jak po 10 latach Klas Bohlin opuścił zespół, muzycy stworzyli brzmienie bardziej eksperymentalne.

Skład:

Erik Molarin - wokal
Lotta Höglin - wokal
Mikael Back - instrumenty klawiszowe
Robert Spanglund - gitara elektryczna, programowanie
Manne Engström - gitara elektryczna
Daniel Elofsson - gitara basowa
Jonas Strömberg - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Anna Andersson - wokal
Jörgen Sjöberg - wokal
Andreas Wiik - gitara basowa
Klas Bohlin - gitara elektryczna, wokal
Morgan Gredåker - perkusja
Nicklas Svensson - perkusja
Conny Pettersson - perkusja

Dyskografia:

01. A Lesser Kind Of Evil (Demo) (1993) 
02. Last Chapter (Demo) (1994)
03. Tears (Demo) (1995) 
04. ...From A Bleeding Heart (1998)
05. Black Emotions (2000)
06. Beyond The Skies (Demo) (2001) 
07. Souls Highway (2002)
08. Drama (2004) 
09. Sunless Days (2005)

Oficjalna strona internetowa: www.beseech.net
MySpace: www.myspace.com/beseech

Źródło: oficjalna strona zespołu
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły