Wracać wciąż do domu Le Guin
Paradoks
Encyklopedia :

Behemoth

Behemoth - grupa powstała 1991 roku w Gdańsku (województwo pomorskie) z inicjatywy 14-letniego wówczas Adama Michała Darskiego (wokal, gitara elektryczna) oraz 15-letniego Adama Muraszko (instrumenty perkusyjne) występujących pod pseudonimami odpowiednio Holocausto oraz Sodomizer.
Zespół należy do drugiej fali black metalu i jest jednym z pierwszych z zespołów black metalowych w Polsce, początkowo funkcjonujący pod nazwą Baphomet. W roku 1992 zespół już jako Behemoth wydał pierwsze demo zatytułowane "Endless Damnation" zarejestrowane wiosną tego samego roku w piwnicy Gdańskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 12 wraz z Adamem Malinowskim pseudonim Desecrator jako gitarzysta rytmiczny i basista, ten jednak opuścił zespół przed końcem roku.

Behemoth jako duet Nergal (poperzednio Holocausto) i Baal (poprzednio Sodomizer), jeszcze tego samego roku (grudzień) decyduje się na nagranie drugiego materiału demo pt. "The Return Of The Northern Moon" (na którym gościnnie wystąpił Robert Fudali pseudonim "Rob Darken" (instrumenty klawiszowe) z grupy Graveland), poprzedzone (czerwiec) utworem promo "The Return Of The Blasphemer", w którym sesyjnie partie gitary basowej wykonał Obscure Perversion, taśma zawiera interpretacje utworu "Agressor" cenionej grupy Hellhammer, tym razem demo zrealizowano (grudzień) w Warrior Studio w Gdyni (nagrania zrealizował Kris Maszota, produkcja spoczęła na samym zespole). Kasetę wydała na początku 1993 roku rodzima wytwórnia Pagan Records (nie odnosząc sukcesu), dwa lata później demo jako płyta winylowa wydaje Last Epitaph Production.

Ponownie w grudniu roku 1993 również w Gdyńskim Warrior Studio powstaje trzecie demo grupy zatytułowane "From The Pagan Vastlands", wzbogacone o interpretacje utworu "Deathcrush" grupy Mayhem, zrealizowane ponownie przez Kris'a Maszota za brzmienie odpowiedzialny był sam zespół występujący już jako trio z Rafałem Brauerem pseudonim "Frost" odpowiedzialnego za partie gitary rytmicznej, ponownie gościnnie wspomogł zespół Rob Darken (instrumenty klawiszowe). Demo zostało wydane już w 1995 roku ponownie przez Pagan Records rok później całość wydana na CD przez Wild Rags w USA, w Europie natomiast przez Nazgul's Eerie. Trzecie demo w przeciwieństwie do poprzednich odnosi duży sukces całość owocuje kontraktem z włoską wytwórnią płytową Enthropy Records.

W lipcu 1994 oku grupa przystępuje do pracy na materiałem na mini-album roboczo zatytułowanym "Moonspell Rites", nagrania miały miejsce w Gdyni w dobrze znanym zespołowi Warrior Studio oraz Kris'em Maszotą jako realizatorem, mini album zatytułowany ostatecznie "..And The Forests Dream Eternally" wydany został jeszcze w 1994 roku przez wspomniana Enthropy Records zawierał pięć kompozycji w tym utwór zatytułowany "Forgotten Empire Of Dark Witchcraft" w którym to partie wszystkich instrumentów nagrał Nergal, sesyjnie na pozostałych kompozycjach partie gitary basowej i instrumentów klawiszowych wykonali odpowiednio "S. K." oraz Cezary Morawski. Muzycy (ponownie jako duet Nergal i Baal) jeszcze w grudniu tego samego roku ponownie spotkali się w Warrior Studio by zarejestrować utwory na potrzeby pełno wymiarowego albumu zatytułowanego "Sventevith (Storming Near The Baltic)" wydanego ponownie przez Pagan Records, rok później "Seventevith" zostaje wydany jako płyta winylowa przez Last Epitaph Production, album był inspirowany głównie pogańskimi wierzeniami, okładka płyty ozdobiła praca Stanisława Jakubowskiego przedstawiajaca "Światynię Swaroga" (sesyjnie na CD partie instrumentów klawiszowych wykonał "Cezar" z grupy Christ Agony), płyta ostatecznie bardzo dobrze przyjęta zarówno przez fanów jak i krytyków co doprowadziło niebawem do podpisania przez zespół kontraktu z niemiecka wytwórnia Solistitium Records na dwa kolejne pełnowymiarowe albumy.

Pierwszym albumem był "Grom", w 1996 roku, wydany Polsce dzięki Atratus Music. Płyta została nagrana w grudniu 1995 roku w Warrior Studio wraz z Leszkiem Dziegielewskim, pseudonim Les, gitarzystą grupy Damnation. Sesyjnie muzyków wsparł Piotr Weltrowski odpowiedzialny za instrumenty klawiszowe (okładkę wykonała Dark Arts, layout "Nergal" i "Kreator"). Sama muzyka oscylowała wokół brzmień osadzonych z jednej strony w surowym black/thrash metalu, a z drugiej w dźwiękach bliskich folku wzbogaconego (sesyjnie) żeńskim śpiewem Celiny. W 1996 roku wydany zostaje tribute album zatytułowany: "Czarne Zastępy w Hołdzie KAT" (wydany przez Pagan Records) na którym to grupa Behemoth zaprezentowała interpretację utworu "Ostani Tabór" (utwór został zrealizowany w P.J. Studio przez Roberta Hajduka) w towarzystwie takich grup jak Vader czy Lux Occulta. Rok później wydany zostaje wydany split album z grupą Damnation zatytułowany "And The Forests Dream Eternally/Forbidden Spaces", jak wskazuje pierwsza część tytułu albumu dla Behemoth nie był to nowy materiał, lecz nagrania z cenionego obecnie demo "And The Forests Dream Eternally". Było to ostatnie wydawnictwo z Baalem jako perkusistą, którego zastąpił Zbigniew Robert Promiński, pseudonim Inferno, z którym to zespół w lutym roku 1997 zarejestrował trzy utwory (w P.J. Studio całość zrealizował Robert Hajduk, produkcja: Behemoth) na potrzeby mini albumu "Bewitching The Pomerania" (wydanego dzięki Solistitium Records w 1997 roku) będącego zapowiedzią zmiany brzmienia zdecydowanie podążającego ku brutalizacji na kolejnych wydawnictwach zespołu (ciekawostką może być fakt, iż mini album ten został nagrany w celu wywiązania się z kontraktu z Solistitium Records, obecnie wydanictwo jest trudno dostępne).

Rok 1998 przyniósł trzeci album zatytułowany "Pandemonic Incantations" zrealizowany w Selani Studio (już bez Lesa w którego miejsce pojawił się Mefisto grający jednak na gitarze basowej) na przełomie sierpnia i września 1997 roku przy pomocy Andrzeja Bomby, za brzmienie albumu odpowiedzialny był Nergal, gościnnie partie instrumentów klawiszowych wykonał Piotr Weltrowski. Album został wydany przez Novum Vox Mortis i Solistitium Records oraz rok później przez włoską Avantgarde Music. Okładkę oraz layout albumu wykonał Graal przy współpracy z Marquisem powstało również nowe logo zespołu. Sama płyta odnosi duży sukces co owocuje kontraktem płytowym z wspomniana Avantgarde Music dla niej tez zostaje wydane w 1999 roku nowy album zatytułowany "Satanica", wcześniej jednak w wyniku rozłamu grupę opuszcza Mefisto oraz na krótko Inferno. Do zespołu powraca również Leszek Dziegielewski jako L-Kaos z którym to w Starcraft Stimulation Studios nagrana zostaje "Satanica" (produkcja i mastering: Behemoth) wydana ponownie w 2000 roku tym razem przez Dwell Records. Niedługo po wydaniu albumu (rok 1999) zespół wystąpił kilkadziesiąt razy promując nowy materiał m.in na festiwalu A Dragon's Blaze Festival", trasach koncertowych m.in w Francji, Hiszpanii i Anglii wraz z takimi grupami jak Deicide, Rotting Christ, Ancient Rites oraz Satyricon.

Skład:

Adam Darski "Nergal" - wokal, gitara elektryczna
Patryk Dominik Sztyber "Seth" - gitara elektryczna
Tomasz Wróblewski "Orion" - gitara basowa
Zbigniew Robert Promiński "Inferno" - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Piotr Weltrowski - instrumenty klawiszowe
Havok - gitara elektryczna
Les "L.Kaos" - gitara elektryczna, gitara basowa
Desecrator - gitara elektryczna, gitara basowa
Frost/Browar - gitara basowa
Mafisto - gitara basowa
Orcus - gitara basowa
Marcin Nowak 'Novy' - gitara basowa
Baal Ravenlock - perkusja

Dyskografia:

01. Endless Damnation (Demo) (1992)
02. The Return Of The Northern Moon (Demo) (1992)
03. ...From The Pagan Vastlands (Demo) (1993)
04. And The Forests Dream Eternally (EP) (1994)
05. Sventevith (Storming Near The Baltic) (1995)
06. Grom (1996)
07. And The Forests Dream Eternally/Forbidden Spaces (1997)
08. Bewitching The Pomerania (EP) (1997)
09. Pandemonic Incantation (1998)
10. Satanica (1999)
11. Thelema.6 (2000)
12. Antichristian Phenomenon (EP) (2001)
13. Historica Boxed (2002)
14. Zos Kia Cultus (Here And Beyond) (2002)
15. Conjuration (EP) (2003)
16. Demigod (2004)
17. Slaves Shall Serve (EP) (2005)
18. Demonica (Compilation) (2006)
19. The Apostasy (2007)
20. At The Arena Ov Aion: Live Apostasy (Live) (2008)
21. Ezkaton (EP) (2008)
22. Evangelion (2009)

Oficjalna strona internetowa: www.behemoth.pl
MySpace: www.myspace.com/behemoth

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły