Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów

Media w Polsce - Mariusz Max Kolonko. Strona: 1

Media w Polsce - Mariusz Max Kolonko Wysłany: 2012-10-22 00:58

Lupp (Bicz)
Lupp
Posty: 505
Restinpeace

Ukazał się ostatnio ciekawy i ostry w formie wywiad tego dziennikarza.
To może dobry powód, żeby podyskutować o stanie mediów i ich odbiorze oraz o tym, co napisał...
http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/jakis-gowniarz-mowi-mi-jak-mam-zyc,1,5282153,wiadomosc.html


Do not quote - think for yourself


Media-komedia czy tragedia Wysłany: 2012-10-22 00:59

Lupp (Bicz)
Lupp
Posty: 505
Restinpeace

Zapraszam do dyskusji.


Do not quote - think for yourself


Media w Polsce - Mariusz Max Kolonko Wysłany: 2012-10-22 02:39 Zmieniony: 2012-10-22 02:59

[quote:8903d0d3ec="Lupp"]Ukazał się ostatnio ciekawy i ostry w formie wywiad tego dziennikarza.
To może dobry powód, żeby podyskutować o stanie mediów i ich odbiorze oraz o tym, co napisał...
[/quote:8903d0d3ec]

Powód dobry do dyskusji, na pewno nie pierwszy.
Co do wywiadu, zgadzam się w większości z Maxem.
Co do stanu mediów w Polsce, przeważnie modlę się żeby to był tylko sen.

Np główne wydanie Wiadomości emitowane przed zawodami pływackimi Polska Anglia - to był już Mount Everest kpiny z widza, sprowadzenie go do istoty która ma kleik zamiast mózgu. 20 minut paplaniny o meczu, Polakach w Anglii, osobnych kranach na ciepłą i zimną wodę i tym podobnych bredniach oraz 7 minut na informacje o dzieciach ze żłobka. Coś nie halo. Od informacji o sporcie jest wydanie sportowe, od kranów podwójnych jest Jutub albo Demoty. Coraz częściej "Wiadomości" przypominają program rozrywkowy, kabaret jakiś. Informacji istotnych dla przeciętnego obywatela jak na lekarstwo, w zamian dostajemy mydłem po oczach.

Mówi się o podstawowych tematach w dziennikarstwie- madzia, smoleńsk etc. Ja bym dodała-nasze polskie kompleksy, patriotyzm itd. Odnoszę wrażenie że media żonglują odbiorcą- z jednej strony wmawiają mu że on ma kompleksy narodowe, wyśmiewają patriotyzm a la PIS, z drugiej nakręcają patriotyzm stadionowy "z dumą kibicując jedenastu patałachom na boisku". No i te sentymentalne filmiki po Euro 2012, jak to nas sąsiedzi lubią. Ciekawe czy taki Francuz spędza wieczory, zastanawiając się czy jest fajny, bo jest Francuzem? Natężenie absurdalnych sugestii jest tak duże, że w końcu niektórzy zaczynają myśleć "Wstydzę się że jestem Polakiem". Ot taka mała autodestrukcja.

Kolonko ma w wielu momentach rację, niestety jednak sam sobie strzela w kolano. Odnośnie Wojewódzkiego sugerował że Kuba w Stanach dostałby kopa w d* już po wyjściu ze studia, ponieważ "Firmy pompujące pieniądze w reklamę nie chcą się utożsamiać z kontrowersją, chcą inwestować pieniądze w osobowości i programy pewne, a nie kontrowersyjne, bo te mogą wypalić w drugą stronę i zaszkodzić ich produktowi." Max żonglując hasłami o Poniatowskim, carycy Katarzynie, zaborczej Rosji jest właśnie kontrowersyjny, a to może wypalić w drugą stronę. Chyba że mu nie zależy i rzeczywiście chce popłynąć Wisłą do dorszy w Bałtyku.

Pozdrawiam


In these days I’m breathing stone


Wysłany: 2012-10-22 12:28

Zamiast pisać, że media, których przecież nie ogladacie są "be" dziennikarstwo upada młodzież nie słucha starszych i wszystko idzie ku gorszemu proponuje wymienić media, które oglądacie. Ja np ogladam CNN, BBC News, Polskie wiadmosci: TVN CNBC, Tok FM, i studioopinii.pl, krytykapolityczna czasem i Epoznan.pl, ten ostatni to straszna chała ale wiem gdzie sa korki o co się dzieje w okolicy Poza tym Engadget, The Verge, Slashdot. Narzekanie na to ze TVP czy TVN to kiła nie ma sensu bo wiadmo ze to kanały dla emerytów i gospodyn wiejskich


Life is complex: it has both real and imaginary components


Wysłany: 2012-10-22 15:43 Zmieniony: 2012-10-22 15:45

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

Przeczytałem i póki co miałem "good time". Musiałbym jeszcze przeczytać ze dwa razy, żeby się zorientować, które wypowiedzi są ironiczne, a które na serio, bo nie mam pewności.

Zgadzam się z Maxem gdy mówi o:

1) tym, że "w Polsce na rynku mediów dominuje model rzymskiego Koloseum"

Niestety tak jest, w PL jest duża centralizacja władzy, wszystko powstaje w Warszawie

2) braku stymulacji rynku - że w PL nie uczy się mechanizmów działania tylko wbija na studiach stare formułki do głowy, które już się nie sprawdzają

3) tym, że jak gwiazda jest już gwiazdą, to jest do wszystkiego, w programie kulinarnym, na scenie, na lodzie i jeszcze śpiewa, tańczy, reklamuje produkty, o których nic nie wie itp.

4) wymieszaniu tematów ważnych z rozrywkowymi

5) braku programów naukowych i zmuszających do myślenia

6) ciągnięciu przez długi czas tematów, które wywołują sztuczne kontrowersje, zamiast wyciągać wniosków

I może jeszcze bym coś znalazł, ale mój sposób radzenia sobie z tym jest podobny do amorphousa, tylko mam inne ulubione stacje i programy w TV i serwisy w necie. Z niewymienionych a ciekawych dorzuciłbym Deutsche Welle i różne internetowe fora popularnonaukowe.


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Ciekawy wywiad z A.Gwiazdą Wysłany: 2012-11-07 09:36

Lupp (Bicz)
Lupp
Posty: 505
Restinpeace

"- Mamy rzeczywiście wolne media. Wolne od obowiązku rzetelnego przekazu. Celem mediów komercyjnych jest zysk. Jeśli kłamstwo daje większy dochód niż prawda, komercyjne przedsiębiorstwo musi maksymalizować dochód. Oficjalnym dochodem są reklamy. Aby je uzyskać, cały program musi odzwierciedlać interesy reklamodawców - czyli bogatych firm. Dlatego media tworzą obraz jednostronnie korzystny dla bogatych, sprzeczny z interesami społeczeństwa...

Społeczeństwo coraz bardzie postrzega PR i marketing jako manipulację, czym w istocie są. Społeczeństwo pragnie szczerości i normalnego ludzkiego języka. PR-owskie kukły celebrytów już ludzi mdlą...

Wystarczył jeden 200-tysięczny marsz w obronie TV Trwam, by polskie telewizory po raz pierwszy od 20 lat przemówiły ludzkim głosem! Wyborcy po raz pierwszy zobaczyli, że polityka może być troską o wspólne dobro, a nie tylko walką o stołki i immunitety...

Istotą fridmanizmu jest pozbawienie narodów suwerenności i zdominowanie ich gospodarek przez międzynarodowe centra decyzyjne, wielkie korporacje i centralne banki. Niewiele jest narodów, które dobrowolnie poddały się fidmanizmowi. W większości konieczny był jakiś przymus..."

cz.1 http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/gwiazda-w-polsce-jak-w-chinach-buduje-sie-potege-p,1,5291289,wiadomosc.html

cz.2 http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/gwiazda-kaczynscy-wylamali-sie-z-ukladu-okraglosto,1,5295183,wiadomosc.html


Do not quote - think for yourself


Wysłany: 2012-11-07 10:14 Zmieniony: 2012-11-07 10:15

[quote:d104b6cc96="amorphous"]Ja np ogladam CNN, BBC News, Polskie wiadmosci: TVN CNBC, Tok FM, i studioopinii.pl, krytykapolityczna czasem i Epoznan.pl, ten ostatni to straszna chała ale wiem gdzie sa korki o co się dzieje w okolicy Poza tym Engadget, The Verge, Slashdot. [/quote:d104b6cc96]

Łatwo powiedzieć, ale nie każdy włada obcym językiem na tyle, by móc obejrzeć CNN. Poza tym człowiek chciałby się też czegoś rzeczowego dowiedzieć o własnym kraju, a obce stacje tego nie zapewnią. Więc miło by było, by przeciętny Polak mógł otrzymać dawkę rzetelnych rodzimych informacji :) Nie znam TVN CNBC, chociaż sama obecność TVN-u już zapala ostrzegawcze światełko.

Kiedyś słyszałam opinie, że TVN to niezależna stacja, więc "Fakty" to program wiarygodny bo nie boi się mówić prawdy i nie podlega żadnej polityce. Ale w końcu zdałam sobie sprawę, że rzetelnych wiadomości można tam ze świecą szukać. Można się dowiedzieć np. że taki a taki poseł nosi najczęściej krawat w takim to kolorze i co to może oznaczać. I tak przez ileś minut p...przenie. Przerzuciłam się więc na TVP, bo chociaż niby nieobiektywne, ale przynajmniej jakąś wiadomość dało się wydłubać. Jak jest teraz - nawet nie wiem, bo od półtora roku nie posiadam telewizora, więc i programy informacyjne oglądam sporadycznie.

Usiłowałam znaleźć jakiś serwis internetowy, by trochę wieści chwycić. Po jakimś czasie stwierdziłam, że WP to internetowy "Super Express", potem przekonałam się, że gazeta.pl też niewiele lepsza. Zerknę na serwisy, o których pisze Amorphous.

Tak naprawdę nie śledzę pilnie informacji, o tyle o ile i zwykle jak mam ochotę na rzetelną lekturę, sięgam po "Politykę". Jednak nieregularnie i zwykle nie jestem na bieżąco, bo nie znajduje się to na szczycie listy moich zainteresowań i tego, co lubię robić. Nie jestem więc ekspertem może w dziedzinie dziennikarstwa, ale kiedy wciska mi się nakręcany sensacyjką kit, to umiem się zorientować.

Kolonko wydaje się mówić logicznie i rzetelnie. Ale czy coś z tego wyniknie, czy jak zwykle ludzie sobie pogadają i tyle? Wątpię. Amerykanom jest łatwiej kliknąć i wyjść, bo mają ogromną ilość stacji do wyboru, własnych, rodzimych. W Polsce - niby coraz więcej, ale mam wrażenie, że wszystkie są na zbliżonym poziomie. I znów trzeba za granicą szukać czegoś, co będzie dobre i rzetelne. Niezależnie, czy to informacja, czy praca



Wysłany: 2012-11-07 12:38

Jeszcze jest serwis wolne media. Czasami z lokalnych serwisów informacyjnych da się wyczytać więcej informacji, niż w ogólnopolskich.


Nie musicie mi dziękować. Wystarczy, że będziecie wielbić mnie na klęczkach.


Wysłany: 2012-11-07 13:25 Zmieniony: 2012-11-07 13:32

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

To może ja, póki jeszcze się udzielam na Darkplanet, napiszę jakie m.in. wnioski wyciągnąłem oglądając różnorodne media i starając się doszukiwać normalności.

Najwięcej dają debaty, w których wypowiadają się ludzie z różnych partii, w miarę po równo i gdy udaje im się nie pokłócić. Jeszcze jest za mało kobiet w polityce i nazwy partii niewiele mówią. Jest nieco łatwiej gdy wychodzi się z punktu widzenia podstawowych potrzeb ludzkich, np.:

- optymalne warunki życia, np. w domu, w pracy, w najbliższym otoczeniu itp. Tu najbardziej pasuje Ruch Palikota, tylko nie z taką nazwą i liderem. Partia Ochrony Środowiska bardziej by pasowała, zwłaszcza że np. funkcjonuje już np. bank o tej nazwie i ministerstwo.

- gospodarka i ekonomia, czyli wymiana dóbr, tu pasuje PSL, mają już mniej więcej stały elektorat. Mogliby się nazywać Partia Gospodarki (i Ekonomii) i zajmować się zapewnianiem odpowiedniej ilości dóbr, zwłaszcza takich, które się szybko zużywają, np. żywność, ale też dystrybucją pieniądza będącego w obiegu. Też jest już ministerstwo o tej nazwie i lider się akurat sprawdza.

- praca, socjal, nauka, kultura - intuicyjnie pasują ludzie działający w PO, SLD i PPP, ale im bardziej zagłębiam się w struktury ministerstw i powiązania z instytucjami to już się mocno gubię o co chodzi

- rozwój duchowy - tu jest odwrotny problem, oficjalnie można być przede wszystkim katolikiem i zagłębiać się w filozofię judaizmu. Poza tym panuje opinia, żeby nie mieszać polityki z religią. Na TVN czasem trafię na debaty z udziałem księży ale też diakon-kobiety i wolę to od marszów i demonstracji.

- prawo, administracja - potrzebuję wiedzieć, w jakich granicach mogę się poruszać bez większych konsekwencji prawnych i czego mi nie wolno bez zgody innych, ale PiS i inne partie prawicowe zajmują się jakimiś zupełnie innymi problemami, które mi w niczym nie pomagają w życiu.

Właściwie to wszystkie inne dziedziny życia w których się udzielam i mnie interesują mógłbym podpiąć pod te powyższe i git, ale w rzeczywistości trzeba się mocno nakombinować, żeby się w tym połapać jakoś. Tak czy inaczej, wolę się z mediów uczyć i wybierać coś dla siebie sensownego, skoro i tak marnuję prąd a rozrywka raczej przy okazji.


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2012-11-07 18:34

[quote:93c700ab23="Yngwie"]To może ja, póki jeszcze się udzielam na Darkplanet, [/quote:93c700ab23]

A co? Planujesz się wyprowadzić?



Wysłany: 2012-11-07 20:39

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

Odpowiedź pójdzie na priv, bo nie pasuje do tematu.


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2012-11-07 21:09 Zmieniony: 2012-11-10 11:16

Z wiadomosci w Polsce interesuja mnie tylko: korki, zmiany przepisach i prawodawstwie, lokalne inwestycje. Nic wiecej - wymienione zrodla mi wystarczaja. Natomiast wiadomosci ze swiata nauka, technolgie, kultura... - nie ma sensu czekac na pozne i roznej jakosci tlumaczenia. Czasy sa takie ze wystarczy na szczescie tylko jednego jezyka sie nauczyc.


Life is complex: it has both real and imaginary components


Wysłany: 2012-11-07 21:46

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

Dokładnie. Żeby się dowiedzieć np. o tym, że w Częstochowie planowana jest nowoczesna inwestycja związana w budową elektrowni ekonomiczne spalającej węgiel i biomasę, to muszę niestety do tej informacji dotrzeć sam, bo z samych wiadomości czy faktów dowiem się co najwyżej czy Kaczyński się znowu o coś nie pokłócił z Tuskiem i ile czasu i kasy się przez to zmarnuje.


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2012-11-09 13:00

Środowiesko Krytyki Politycznej rozpoczyna nowy projekt non profit - Dziennik Opinii. Link do wstępniaka Sławka Sierakowskiego: http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/kraj/20121107/sierakowski-dla-czytelnikow-nie-dla-klikow


“History,Stephen said, is a nightmare from which I am trying to awake”


Wysłany: 2012-11-09 16:21 Zmieniony: 2012-11-09 16:22

Maxiu trochę za bardzo gloryfikuje zachodnie media. Od ponad pół roku jeżdżąc po projektach w Niemczech praktycznie codziennie słucham w radiu o pussy riot, podczas gdy u nas antykomor był na tapecie może kilka dni w TV i tygodni w internecie.


Co nas nie zabije, to nas sponiewiera.


Formaty Wysłany: 2012-11-10 10:43

Lupp (Bicz)
Lupp
Posty: 505
Restinpeace

[quote:2d8c5760d5="FreddyKruger"]Maxiu trochę za bardzo gloryfikuje zachodnie media...[/quote:2d8c5760d5]
Jak dla mnie - w normie.
Ciekawsze jest to, co mówi o stanie polskich mediów, o ich prowincjomalizmie i braku własnych pomysłów na formaty.
Uwstecznienie i kolonializm mentalny TVP to część główna tej żałosnej historii, za którą rządzący jeszcze na dodatek chcą obowiązkowo ściąganego abonamentu.


Do not quote - think for yourself


Wysłany: 2013-03-18 15:45 Zmieniony: 2013-03-18 15:48

Maxiu niestety nie nadaje się do krytykowania polskiego dziennikarstwa :/. Obama nie trzyma się za serce podczas hymnu? LEWAG KOMÓNISTA I MÓZÓŁMANIN!!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5w_mh9XohTQ


“History,Stephen said, is a nightmare from which I am trying to awake”


Max Kolonko o broni genetycznej Wysłany: 2013-10-01 11:12

Lupp (Bicz)
Lupp
Posty: 505
Restinpeace

Znowu wrzucił granat do medialnego garnka


Do not quote - think for yourself


Wysłany: 2013-10-01 14:59

I bardzo dobrze, że to robi. Jak wiadomo nie od dzisiaj TVP mami ludzi tym czym chce władza. TVN przedstawia inna opcję, niestety pogubiłem się czy jeszcze polityczną.
Brak obiektywizmu w mediach zaczyna pukać młotkiem w garnek. I dobrze !!!
Na szczęście głosno o tym mówi Max. I bardzo dobrze !!!


jam cłek wolny lec ślebodny ;)


Zgoda Wysłany: 2013-10-01 23:11

Lupp (Bicz)
Lupp
Posty: 505
Restinpeace

[quote:5e0f334b7e="JancioWodnik"]I bardzo dobrze, że to robi...
Brak obiektywizmu w mediach zaczyna pukać młotkiem w garnek. I dobrze !!!
Na szczęście głosno o tym mówi Max. I bardzo dobrze !!![/quote:5e0f334b7e]
Racja! Najlepszym probierzem trafności jego komentarzy są nerwowe ruchy we wszystkich do kupy przekaziorach. Nie da się gościa zniszczyć, nie da przemilczeć - Houston, mamy problem ... :-)


Do not quote - think for yourself


Login

Password


Załóż konto / Odzyskaj hasło