Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin

Lilith. Strona: 1

Artykuł: Lilith

Lilith Wysłany: 2010-07-28 22:22

Lilith nadal pozostaje fantazją wielu kobiet i mężczyzn. Jeszcze nie jeden stworzy jej wizerunek w innym świetle.


W zależności od sytuacji, motto zmienne bywa.


Wysłany: 2010-07-29 15:18

Czytałem o niej...demon porywający dzieci


Jestem inny bo myślę,wierzę w siebie i słucham siebie, inni ludzię nie myślą i wolą słuchac innych


Wysłany: 2010-07-29 15:46

Taa.Nie ma to jak religijna 'dyskryminacja' kobiet-Lilith się nie dała Adamowi,to zrobili z niej najgorszą... :P

Wcześniej trafiłam na ten tekst o tejże kobiecie-demonie i z ciekawości spytałam się swojej katechetki czy to prawda,że to ona była pierwszą kobietą Adama,a nie Ewa.Jej odpowiedż mnie jakoś nie zaskoczyła,bo 'odpowiedziała' na to wymijającym milczeniem.Ciekawe,nieprawdaż? :D


Be hard and fucking heavy-ludzie nie lubią,gdy odnosisz sukces.


Wysłany: 2010-07-29 17:00

Gorg666 (Bicz)
Gorg666
Posty: 349
Wakefield (UK)

[quote:ff0b52b0ce="Nuta"]Taa.Nie ma to jak religijna 'dyskryminacja' kobiet-Lilith się nie dała Adamowi,to zrobili z niej najgorszą... :P

Wcześniej trafiłam na ten tekst o tejże kobiecie-demonie i z ciekawości spytałam się swojej katechetki czy to prawda,że to ona była pierwszą kobietą Adama,a nie Ewa.Jej odpowiedż mnie jakoś nie zaskoczyła,bo 'odpowiedziała' na to wymijającym milczeniem.Ciekawe,nieprawdaż? :D[/quote:ff0b52b0ce]

A może po prostu stwierdziła, że jeśli ktoś zadaje takie pytania nie wart jest na nie odpowiedzi... Z całym szacunkiem dla twojej katechetki wątpię żeby miała większą wiedzę na temat Lilith niż większość jej kolegów po fachu, jeśli w ogóle miała wiedzę na temat Lilith, bo całkiem możliwe że jej milczenie było oznaką niewiedzy w temacie...

Co do samej Lilith.... hehe jak autorka zauważyła, w różnych przekładach Biblii nazywa się ją różnie. Warto też zapoznać się z historią Izraela. Mowa tu o ziemi Edomskiej. Wiedza o tym kim byli Edomici i jaka kara boża ich spotkała rzuca nieco światła na postać samej Lilith. Nie będzie to pierwszy raz w tradycji żydowskiej gdy kobieta dostaje cięgi za cały świat. Sama Ewa ma być winna grzechowi, zaś inne legendy wspominają o kobiecie która uwiódłszy anioła Gabriela wyrwała mu skrzydła (możliwe swoją drogą że to właśnie Lilith). Nie możliwe jednak by Bóg ją stworzył złą. Tak jak nie stworzył Szatana a szatan sam się stał Szatanem (zresztą słowa te to określenia nie zaś imiona. jak wielu uważa). Dlaczego? nie leży to w gestii bożej by tworzyć coś złego i nie miałoby to sensu, bo jak zamysł raju i szczęścia na ziemii zestawić z krążącym potworem porywającym lub zabijającym dzieci? Czemu więc Lilith pojawia się w BT? Dość prosta sprawa - katolicki kościół pożyczał daty, mity i imiona z tradycji ludów przed chrześcijańskich - Lilith będzie po prostu kolejnym nabytkiem. Zresztą sama nazwa stolicy apostolskiej - Watykanu wywodzi się od Rzymskiego (bodajże) boga - Watykanusa :)

Reasumując mój skromny wywód czasem zamiast skupiać się na tradycji żydowskiej która obwiniała i do dziś obwinia Jahwe za tragedię jaka im się przydarzyła, warto logicznie pomyśleć. Zaś czy istnieje Lilith? Jasne że tak, samo to że ktoś o niej napisał tego dowodzi :) Kto ją stworzył? Ludzie, to jasne. Czemu więc istnieje? Bo nadal są tacy co tego chcą - proste, choć pewnie mało zrozumiałe. Też na początku tego nie pojmowałem więc wybaczam


Aetas dulcissima adulescentia est


Wysłany: 2011-10-08 22:31

evanescence (Bicz)
evanescence
Posty: 49
Tam gdzie diabeł mówi dobranoc...

interesujące...


Samotność jest czymś pięknym


Login

Password


Załóż konto / Odzyskaj hasło