Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów

Co odnajdujecie w muzyce?. Strona: 1

Co odnajdujecie w muzyce? Wysłany: 2009-10-23 21:45

callmeadog (Anciliae)
callmeadog
Posty: 34
Warszawa / Wrocław

Umieściłem ten temat w tym właśnie dziale, gdyż porusza on temat muzyki w ogóle - bez znaczenia jakiego gatunku. Myśl tę można także odnieść do innych dziedzin sztuki.
Otóż, jak się domyślam wielu z Was ma szerokie zainteresowania muzyczne – mało kto ogranicza się do jednego jedynego nurtu muzycznego. Są i tacy, ale tychże tutaj pomijam.
Osobiście należę do tej pierwszej grupy i w każdym nurcie, gatunku czy nawet zespole szukam i odnajduję zupełnie coś innego. Przykłady:
- w metalu progresywnym i technicznym podziwiam umiejętności kompozytorskie i instrumentalistyczne muzyków – niezwykłe aranżacje [szczególnie fuzje innych gatunków], zaskakujące zagrywki i selektywność brzmienia przyprawiają mnie o dreszcz na policzkach, na warstwę tekstową nie zwracam właściwie szczególnej uwagi [chyba, że tekst w jakiś sposób mnie zaintryguje] – niemniej, traktuję wokal jako kolejny instrument [szczególnie, że większość tekstów jest ‘biednych’];
- w fusion i muzyce progresywnej jest podobnie jak w powyższym przypadku;
- w Pink Floyd [bo to dla mnie oddzielny gatunek], odnajduję niezwykłą energię i klimat, czasem wprowadzający w trans – teksty, a czasem i oprawa graficzna, a także okoliczności powstania kawałka mają decydujące znaczenie, tej muzyki nie rozbieram na elementy pierwsze [jak w pierwszym przypadku], nie interesuje mnie to, że muzycznie utwory są nieskomplikowane – odbieram je jako całość;
- w gotyku znajduję miłe skojarzenia [fanki Clostera…], niezwykły nastrój, którego nie burzą nawet często tandetne teksty – właściwie o to tutaj chodzi, rewelacyjnie słucha się go [tak jak i Floyd’ów] w tych ‘niezwykłych miejscach’, które ma prawie każdy;
- w klasycznym rocku i glam rocku – browar, panienki, impreza i dzikość serca!

Jak nie trudno zauważyć – temat rzeka.
Wiadomo o co mi chodzi – jak wygląda sprawa u Was?


Stay Negative!


Wysłany: 2009-10-24 01:52

Emocje


I'm rolling like a stone... never creep.


Wysłany: 2009-10-24 09:30

Muzyka to pasja mojego życia. Gdy słucham staję się z nią jednością, a przynajmniej jakaś niematerialna część mnie, przenoszę się do najgłębszych pokładów własnych uczuć, emocji, duszy. Dla mnie w muzyce najważniejsze są właśnie emocje i piękno. Uwielbiam zachwycać się melodiami, wspaniałymi kompozycjami, rozbudowanymi aranżacjami, poszczególnymi dźwiękami czy umiejętnościami muzyków. Tak samo jak wcześniej pisał Callmeadog - wokal jest dla mnie dodatkowym instrumentem, warstwa tekstowa jest mniej znacząca, chyba że tekst jakoś specjalnie do mnie przemówi.


"The fear is not the fate I seek. My destiny will build upon, the mighty turbulence beyond. If I fall I will rise again"


Wysłany: 2009-10-24 10:41

[quote:0de24eaddd="horseman"]Emocje[/quote:0de24eaddd]

W pełni się zgadzam to dzięki nim, każdy samemu może porównać ze sobą - zestawić dwa różne światy. Metalcore'owe zespoły porównywać z Black Sabbath np i nikt mu za złe tego nie powinien mieć Bo w muzyce chodzi o emocje :D


...and music? Well, it's just entertainment folks.


Wysłany: 2009-10-24 11:57

Neron_Kesar (Bicz)
Neron_Kesar
Posty: 18
Bergen/Warszawa

Ja w muzyce przede wszystkim staram odnaleźć siebie, ale także emocje jakie dana melodia wywołuje, może zabrzmi to dziwnie, ale muzyka to taki transcendentny sznur łączący mnie z moją duszą. Pozwala mi to bardziej zrozumieć siebie, swoją naturę czy nawet upodobania.
Jestem podobnego zdania co callmeadog, z różnych gatunków, zespołów oczekuję tego co dla nich charakterystyczne ale innowacyjne za razem. Przykładowo: Nowa płyta Maduka, uważam że jest genialna przez swoją inność, to już nie są tylko puste blasty, ich muzyka zyskała więcej w charakterze symbolicznym, można odkryć różnorakie emocje i poczuć się częścią tych nut.


Ukrutt forgår ikke så lett...


Wysłany: 2009-10-24 13:44

callmeadog (Anciliae)
callmeadog
Posty: 34
Warszawa / Wrocław

Wszystko się zgadza, ale podawajcie więcej szczegółów. Może podobny podział jak u mnie, jakieś przykłady?


Stay Negative!


Wysłany: 2009-10-24 14:24

Wszystko. Radość i smutek, życie i śmierć, miłość i nienawiść, mrok i słońce...


Prawda jest córą czasu poczętą w przypadkowym i krótkotrwałym romansie ze zbiegiem okoliczności.


Wysłany: 2009-10-24 19:35

[quote:9812be7432="horseman"]Emocje[/quote:9812be7432]

na pewno tak,emocje odgrywają bardzo dużą rolę, jeśli chodzi o mnie największe i najbardziej pozytywne budzi we mnie muzyka klasyczna ( w tym też muzyka ze znanych produkcji filmowych),mocno działa na zmysły , można się przy niej wyciszyć, zrelaksować i odciąć od rzeczywistości choćby na moment , ponadto bardzo lubię muzykę glam i heavy,rock, czasami nawet blues, i zawsze ważne by chciało się tego słuchać nie raz ale wiele razy :wink: po prostu każdy kawałek musi coś w sobie mieć :wink:



Wysłany: 2009-10-24 22:56

callmeadog (Anciliae)
callmeadog
Posty: 34
Warszawa / Wrocław

Sami poeci...


Stay Negative!


Wysłany: 2009-10-25 10:18

[quote:85233e1722="callmeadog"]Sami poeci...[/quote:85233e1722]

Cóż, wiele osób żywo interesujących się muzyką odbiera ją jako przeżycie duchowe.


"The fear is not the fate I seek. My destiny will build upon, the mighty turbulence beyond. If I fall I will rise again"


Wysłany: 2009-10-25 11:08

Drac-Moongroow (Matuzalem)
Drac-Moongroow
Posty: 146
Zielona Góra (okolice)

Muzyce znajduje wolność i dusze. Muzyka daje mi silę.


"Dracofobijna przypadłość Moongrowasydy"


Wysłany: 2009-10-25 14:34

black_gothic (Bicz)
black_gothic
Posty: 672
Lublin w pobliżu

Czasami słucham jakiegoś kawałkai czuję jak skóra ściąga się na głowie a mrówki chodzą po kręgosłupie, na rękach pojawia się gęsia skórka.Działa tak na mnie Bolero , V Symfonia czy " Kiedy pęka tama " Led Zeppelin, niektóre utwory Ramsteina i ....
E L P Tarkus,
Czy ktoś jeszcze ma odczucia fizyczne przy słuchaniu muzyki ?


Bo ja z przeklętych jestem tego świata, Ja bywam dumny i hardy


Wysłany: 2009-10-25 15:36

callmeadog (Anciliae)
callmeadog
Posty: 34
Warszawa / Wrocław

[quote:eb6a13f8bc="black_gothic"]Czy ktoś jeszcze ma odczucia fizyczne przy słuchaniu muzyki ?[/quote:eb6a13f8bc]

Dreszcz płynący za uszami przez policzki w kierunku mostka. Zbliża się zawsze, gdy spodziewam się właśnie tego niezwykłego momentu, tego przełamania, po czym rozpływa się...


Stay Negative!


Wysłany: 2009-10-25 18:42

Z fizycznych odczuć -> rozkoszne prądy, przebiegające wzdłuż kręgosłupa, nierzadko niosące z sobą miłe odprężenie (szczególnie po ciężkim, pracowitym dniu )
Z psychicznych odczuć -> wolność, nastrój, wyobraźnię, wspomnienia (gdy utwór jest związany z jakimś pamiętnym wydarzeniem z mej przeszłości), nierzadko natchnienie (w szczególności do obrazów, jak w przypadku Majestic Beast Amorphisa^^), zarówno rozrywkę, jak i coś, co każe głębiej zastanowić się nad naturą tegoż świata. Poza tym to kawał dobrej zabawy, czasem nawet specjalnie wsłuchuję się w dany utwór po kilka razy, by uchwycić poszczególne linie melodyczne, zabawy jego twórców z dźwiękiem. :D



Wysłany: 2009-10-25 19:22

Taaak, mrowienie w całym ciele, dreszcze (gęsia skórka na rękach, plecach), spazmatyczny dreszcz przebiegający przez całe ciało (gwałtowny), szeroki szczery uśmiech prawdziwego szczęścia na twarzy, bądź przeciwnie - w mimice objawy smutku, zasępienia, zamyślenia, skupienia, które wbrew pozorom czasem bywają też przejawem wielkiej radości. Takie momenty określam - chyba słusznie - jako 'duchowy orgazm'. :)


"The fear is not the fate I seek. My destiny will build upon, the mighty turbulence beyond. If I fall I will rise again"


Login

Password


Załóż konto / Odzyskaj hasło