Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin

Gotyk, Goth, Gothic - subkultura a kultura alternatywna.. Strona: 4

Artykuł: Gotyk, Goth, Gothic - subkultura a kultura alternatywna.

Wysłany: 2008-03-01 18:08

nie czepiaj sie. Powiedziałam prawdę. Mówię o tym że każdy ma co lubi a jak nie ma to lubi co ma.


"I'm not crazy. My reality is just different than yours" Alice in Wonderland "Amor ex oculis oriens in pectus cadit" Szkarłatny Kwiat


Wysłany: 2008-03-02 11:44

Dobrze. Więc powiedzmy że muzyka, jak każda inna dziedzina ma swój główną siedzibę (z nazwą muzyka), katalogi ( np.metal, gotyk, punk, hip hop itp.) i podkatalogi jak (nu metal, black metal itp.) zadowoleni? czy znowu źle?


"I'm not crazy. My reality is just different than yours" Alice in Wonderland "Amor ex oculis oriens in pectus cadit" Szkarłatny Kwiat


Wysłany: 2008-03-02 12:44

Źle. Definitywnie źle. Tak tragicznego podzialu nie wymyslilby nawet Macius z Klanu. Jedno zajebiscie ale to zajebiscie wazne pytanie: po co tworzysz jakies nowe z dupy wyjete definicje podzialow, podczas gdy owe definicje juz sa od dawien dawna i maja sie calkiem niezle??

Czekam na jakas bardzien ambitna odpowiedz niz "bo tak".


"Tonight's the night..."


Wysłany: 2008-03-02 13:28

Nenar (Anciliae)
Nenar
Posty: 626
Bielsko-Biała / Gliwice

Szufladki są po to aby wiedziec co gra zespół w przybliżeniu, ale jak jest taka sytuacja jak np Light wave, którym ochrzcili fani Dvar i prawdopodobnie tylko oni znajdują się w tej szufladce? Przecież nic ci nie powie ten gatunek muzyki.

Dla mnie niektórzy zbyt się rozdrabniają


Ja mam 20 lat, ty masz 20 lat ... i tak wszyscy umrzemy


Wysłany: 2008-03-02 18:10

Amen. :twisted:


"Tonight's the night..."


Wysłany: 2008-03-02 23:26

No coz zatem i jak udam sie do swego emo-kata:


cut
cut
cut
cut


[minela chwila]


Wrocilem juz z mojego "zaciemnionego kata" i czuje sie jakby oswiecony. Podcinajac sobie moje emo-zyly wpadlem na pomysl, iz przeciez nasza wspaniala Polska armia moglaby podczas dzialan w Iraku czy Afganistanie nieustannie uzywac terminow ze slowniczka lub encyklopedii co zapewnilo by im najlepszy kamuflaz jaki tylko istnieje. Ha! moj geniusz jest nieoceniony. A slownikiem wyrazow obcych chetnie sie z toba podzielimy bys rowniez mogla sie zakamuflowac i juz nigdy wiecej nie zasmiecala forum swoimi postami.

Niedosc, ze z kolega Ruczajem jestesmy fanatycznymi katolikami prowadzonymi glosem Ojca Dyrektora to jeszcze piastujemy najwyzsze stanowiska w Swietej Inkwizycji! AMEN! (Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych W.Kopaliński)


"Tonight's the night..."


Wysłany: 2008-03-03 10:49

[quote:19c14c47ff="Phantom"]Źle. Definitywnie źle. Tak tragicznego podzialu nie wymyslilby nawet Macius z Klanu. Jedno zajebiscie ale to zajebiscie wazne pytanie: po co tworzysz jakies nowe z dupy wyjete definicje podzialow, podczas gdy owe definicje juz sa od dawien dawna i maja sie calkiem niezle??

Czekam na jakas bardzien ambitna odpowiedz niz "bo tak".[/quote:19c14c47ff]

Niewatpliwie ją dostaniesz. A dałam ten podział z czystej złośliwości, bo jak wiesz, ludzie to istoty którym nic nigdy zawsze nie pasi^^


"I'm not crazy. My reality is just different than yours" Alice in Wonderland "Amor ex oculis oriens in pectus cadit" Szkarłatny Kwiat


Wysłany: 2008-03-03 10:51

[quote:0a4091d923="NightAngel"]nic nigdy zawsze nie pasi^^[/quote:0a4091d923]

Właśnie udupiłaś dorobek języka polskiego.....


"Tonight's the night..."


Wysłany: 2008-03-03 10:56

[quote:cbe7914c8f="sphinxia"]No właśnie widzę, ale już mi nie żal.[/quote:cbe7914c8f]

O Jeżu kolczasty! 8O

Ty tak na poważnie?

Nie widzisz, że Phantom z Ruczajem sobie z Ciebie jaja robią?

No nie, ja stąd uciekam, bo mnie też zaraz weźmie na złośliwości.

A co do tzw. szuflad - są potrzebne, by wiedzieć, czego się słucha. Problemy powstają wtedy, gdy dana muzyka łączy w sobie wiele gatunków, ale kwestionowanie sensu podziału na gatunki jest cokolwiek nieracjonalne.


I prefer to remain silent


Wysłany: 2008-03-03 12:16

No pożartowaliśmy sobe Proponował bym chyba przeniesienie czesci tego tematu do forum muzka bo troche odbieglismy od tematu.

[quote:494190d213="Nenar"]Szufladki są po to aby wiedziec co gra zespół w przybliżeniu, ale jak jest taka sytuacja jak np Light wave, którym ochrzcili fani Dvar i prawdopodobnie tylko oni znajdują się w tej szufladce? Przecież nic ci nie powie ten gatunek muzyki.

Dla mnie niektórzy zbyt się rozdrabniają[/quote:494190d213]

Nautralna koleja rzeczy jest odciecie jakiegos nurtu od nurtu glownego gdy pare kapel gra podobnie i troche to nie przypomina tego co gra reszta. Z rocka robi sie hard rock, prog rock. A z metalu gothic metal itp.

Jest to tez stara jak swiat metoda wykorzystywana przez artystow i przemysl by sie wylansowac. Boisz sie zniknac w czelusciach szuflady Electronic Body Muscic wymyslasz Techno Body Music i modlisz sie by nazwa sie przyjeła Pary krytyków muzycznych to powtórzy i juz można cieszyć sie nowym gatunkiem muzycznym reprezenotowam przez jeden zespół Na razie bo szuflady są spore i znajdzie sie miejsce dla naśladowców.

Dobrymi przykładmi są tu: "melodic death metal" czy też też "neoclassical shred mohommad suicmez theory arpeggio deathmetal metal brutal solo guitar grindcore powerful enegetic enery thrash heavy hardcore rock technical technique doom metal"


Life is complex: it has both real and imaginary components


Wysłany: 2008-03-03 16:49

[quote:82c75634bc="Phantom"][quote:82c75634bc="NightAngel"]nic nigdy zawsze nie pasi^^[/quote:82c75634bc]

Właśnie udupiłaś dorobek języka polskiego.....[/quote:82c75634bc]

I niezmiernie się z tego cieszę^^


"I'm not crazy. My reality is just different than yours" Alice in Wonderland "Amor ex oculis oriens in pectus cadit" Szkarłatny Kwiat


Głębiej w etymologię nazwy Goth. Wysłany: 2008-07-02 19:03

AbrimaaL (Primogen)
AbrimaaL
Posty: 360
Atro City Veschova

[b:14077c9026]Goth, Gothar[/b:14077c9026] (pisane także [b:14077c9026]Goþar[/b:14077c9026] lub [b:14077c9026]Goðar[/b:14077c9026] {l. mnoga [b:14077c9026]Gothi, Goþi, Goði[/b:14077c9026]}) u ludów germańskich zamieszkujących tereny dzisiejszych Niemiec, Pn. Francji i Skandynavii oznaczało w średniowieczu "wiernego, wyznawcę" czy też "kapłana".
Chrześcijańscy kronikarze z Południa zapożyczyli greckie litery "þ,ð" (używane do dziś np. w Islandii) na nieużywaną w Italii głoskę powszechnie znaną dziś (dzięki angielskiemu) jako "th".


Chosen by death don't disagree.


Wysłany: 2008-07-02 19:59

AbrimaaL (Primogen)
AbrimaaL
Posty: 360
Atro City Veschova

[quote:ca8d348aba="AbrimaaL"]Gówno prawda. Ąby utwór nasił miano "gotyckiego" zesspół mudi prxestrać kilku reguł.
Po pirwsze - tempo, nie może być to doom'owe przynudzanie ani powermetalowe skrzeki,
Po drugie - intrumentarium może być dowolne od ciężkiej elektroniki a'la Dead Can Dance po gitarową masturbację w stylu Crematory.
Nie jest nigdzie napisane jaki zespól gra Gothic, a jaki nie, to się samo wykrystalizowało. Therion po latach fascynacji Gothic Metalem gra teraz heavy, Anathema gra Art Rock, Moonspell gra prawie death
Jedyni wierni to Nephilim, ONI stworzyli ten styl i ONI prowadzą do dzisś, a nie Crüxshadows czy Suicide Commando :P[/quote:ca8d348aba]

[color=red:ca8d348aba]Oj, to pijaństwo, wybaczcie mi przyjaciele, nawet nie pamiętam że takie bzdury mogłem napisać na forum.[/color:ca8d348aba]


Chosen by death don't disagree.


Wysłany: 2008-07-03 20:03

Nenar (Anciliae)
Nenar
Posty: 626
Bielsko-Biała / Gliwice

[quote:e15df23d0e="NightAngel"][quote:e15df23d0e="Phantom"][quote:e15df23d0e="NightAngel"]nic nigdy zawsze nie pasi^^[/quote:e15df23d0e]

Właśnie udupiłaś dorobek języka polskiego.....[/quote:e15df23d0e]

I niezmiernie się z tego cieszę^^[/quote:e15df23d0e]
ZXa takie podejście powinni skazywac na chłostę


Ja mam 20 lat, ty masz 20 lat ... i tak wszyscy umrzemy


Wrażenie Wysłany: 2010-07-24 21:00

Dzięki artykułowi poznałem drobinkę filozofii, tradycji, mody i sztuki. Jestem wręcz zachwycony, że znalazłem artykuł tutaj. Bawmy się dalej, a ciemność niech wiele ma odcieni! Pozdrawiam wszystkich!


W zależności od sytuacji, motto zmienne bywa.


Wysłany: 2010-12-30 21:47

[quote:348ee7df72="amorphous"]Zgadza sie. I sporo osób chodzi na mroczne dyskoteki tylko i wylacznie z tego powodu ze na zwyklej dostali by regularny wpierdol. Ale to nie nie jest tak, ze prawdziwych imprez gotyckich juz nie ma. Owszem sa tyle, ze nie zawsze organizatorzy sa zainteresowani reklamowaniem sie. Wlasnie po to by nie sciagac ludzi szukajacych alternatywnej dyskoteki by robic dokladnie ten sam syf co na zwyklej.[/quote:348ee7df72]

Niby gdzie w takim razie są owe prawdziwe imprezy gotyckie? W Polsce bynajmniej ich nie widzę.

Za to "disco diablo" i różne rodzaje electro, (które może i w pewnym sensie gotyckie jest, ale nie lubię "dyskotekowych" klimatów) doszczętnie zdominowało CP. Ku mojemu wielkiemu rozczarowaniu. Alexander


Do what you will if it harm none.


Wysłany: 2010-12-30 22:10

PS W Polsce jest jakikolwiek lokal w kilmatach bat-cave? Najlepiej w Warszawie, choć nie obrażę się jeżeli wskażecie mi jakikolwiek. Alexander


Do what you will if it harm none.


Who am I Wysłany: 2011-11-05 06:48

[quote:f2f166c15d="SanguineVenari"][quote:f2f166c15d="AmyBird"]ten artykuł pomoże nie jednej osobie, która ma problem typu...kim jestem, czy mogę powiedzieć o sobie,że jestem gotem?[/quote:f2f166c15d]

[quote:f2f166c15d="SanguineVenari"]
[color=RED:f2f166c15d]Wystarczy zapytać rodziców, oni Ci powiedzą, kim jesteś.
[/color:f2f166c15d]
[/quote:f2f166c15d]
[color=green:f2f166c15d]Ty pewnie od razu jak zaczęłaś mówić to się zapytałaś.[/color:f2f166c15d]

[quote:f2f166c15d="AmyBird"]nie jestem już nastką i nie potrzebuję psa przewodnika, aby znaleźć zamierzony czarny ciuch w mojej szafie[/quote:f2f166c15d]
[quote:f2f166c15d="SanguineVenari"]
[color=RED:f2f166c15d]Widzisz, należy tylko poukładać ubranka
[/color:f2f166c15d]
[/quote:f2f166c15d]
[color=green:f2f166c15d]Prawdziwy mistrz panuję nad chaosem, nawet w szafie.[/color:f2f166c15d]

[quote:f2f166c15d="AmyBird"]zresztą, nie raz słyszałam na ulicy...AVE SATAN...[/quote:f2f166c15d]
[quote:f2f166c15d="SanguineVenari"]
[color=RED:f2f166c15d]Nie raz słyszałam na ulicy "DZIEŃ DOBRY" ...[/color:f2f166c15d]
[/quote:f2f166c15d]
[color=green:f2f166c15d]A mi się wydawało że "NIECH BĘDZIE POCHWALONY"[/color:f2f166c15d]

[quote:f2f166c15d="AmyBird"]więc...kim jestem? Wiem, sobą![/quote:f2f166c15d]
[quote:f2f166c15d="SanguineVenari"]
[color=RED:f2f166c15d]Jesteś tego pewna?...................Mhm.... Ja też !!! Ja też !!! Ja też jestem!!! Suuuuper, no nie???
[/color:f2f166c15d]
[/quote:f2f166c15d]
[color=green:f2f166c15d]WOW też mogę być sobą? Choć ja nie mam zamiaru tego wykrzykiwać.[/color:f2f166c15d]
[/quote:f2f166c15d]



E... y..... tak. Wysłany: 2013-02-25 11:52

"Współczesne imprezy gotyckie zostają często prawie całkowicie zdominowane przez aggrotech, futurepop i synthpop. Atmosfera przypomina też pod każdym względem wnętrze tradycyjnych dyskotek. Mroczny refleksyjny nastrój zastąpiła dobra zabawa, a indywidualizm - naśladownictwo.:
Z doświadczenia mogę napisać iż jest to nieprawdą. Tj mam na mysli ostatnie zdanie. Sami uczestnicy już dają niezły klimat :D Ale imprezy tez nie kojarzą sie z typową dyskoteką ;|
Pomijam Depeche mode, bo juz wcześniej skomentowano ten błąd.
Jesli chodzi o naśladownictwo, to prędzej gothic metal.
Na metalu gotyckim typu Nightwish ,opierają sie kindergoci -,-



:D Wysłany: 2013-03-11 12:48 Zmieniony: 2013-03-11 12:52

Jak to nie gra?;__; To jest prawdziwy gotyk ;__: obok Evanescence ,within temptation, Delain, HIM i zespołu Epica ;__;

A tak serio to niedawno usłyszałem opinię że the cure, bauhaus itd nie ma nic wspólnego z gotykiem a najwiecej wspólnego z gotykiem ma gothic metal. Kinder goci się mnożą XD
http://quizfarm.com/quizzes/Goth/Ophelia_Blackman/what-kind-of-goth-are-you-victorian-romantic-old-school-deathrocker-poser-cyber-gothic-rocker-medieval/

Fajny test ,tylko po angielskuXD

tłumaczenia pytań:
Uwaga, pytania są w różnej kolejności.

1. You love sad but beautiful thing like dead roses, cemeteries, old churches, skulls, and all that stuff
Kochasz smutne, ale piękne rzeczy jak martwe róże, cmentarze, stare kościoły, czaszki i tak dalej
2. Mohawks rule!
Irokezy rządzą!
3. Bloody, Dead and Sexy?
Zespół
4. You are many times confused with a robot or a cyborg
Wiele razy byłeś brany za robota lub cyborga
5. Lacrimosa IS Gothic Rock, sadly their fans use to be posers
Lacrimosa TO rock gotycki, niestety jej fani zwykli być pozerami
6. You like to hang out in museums, graveyards, castles and old churches
Lubisz spędzać czas w muzeach, na cmentarzach, w zamkach i starych kościołach
7. Dark Sanctuary?
Zespół
8. Siouxsie and The Banshees?
zaspół
9. You enjoy the ballet, the opera and masquerades.
Lubisz balet, operę, bale maskowe
10. You listen to from Old School Gothic Rock - Like Bauhaus - to Modern Gothic Rock - Like London Afetr Midnight -
Słuchasz od starego rocka gotyckiego (jak Bauhaus) do nowoczesnego rocka gotyckiego (jak London After midnight)
11. Corsets are worn UNDERNEATH your dress
Gorsety nosisz POD sukienką
12. Faith and The Muse?
zespół
13. You listen to Dark Folk and Medieval inspired groups
Słuchasz zespołów inspirowanych średniowieczem i dark folkiem
14. Falls are cooler than mohawks!
Doczepiane dredy (czy tam kucyki, to chyba i to i to) są fajniejsze od irokezów
15. History is one fo your favorite subjects
Historia to jeden z twoich ulubionych tematów
16. Everybody knows or must know how gothic you are
Kazdy musi wiedziec jak gotycki jesteś
17. You love groups such as SlipKnot, KoRn, Cradle of Filth, Evanescence, HIM and Marilyn Manson
Uwielbiasz zespoly takie jak (powyzej)
18. Marilyn Manson is the law!
MM jest prawem!
19. You listen to ethereal groups
Słuchasz zespołów ethereal (gatunek)
20. You enjoy groups like Emilie Autumn and Rasputina, or other victorian inspired groups.
Lubisz zespoły jak emilie autumn i rasputina, lub inne grupy inspirowane erą wiktoriańską.
21. The Sister of Mercy?
zespół
22. You like to dress with corsets and long skirts, or you like girls dressed in that way
Lubisz ubierać się w gorsety i długie spódnice, lub lubisz dziewczyny ubrane w ten sposob
23. King Arthur's stories are wonderful
Historie o królu Arturze są cudowne
24. Swords, celtic crosses and gargoyles are some of your fetishes?
Miecze, krzyże celtyckie i gargulce są niektórymi z twoich fetyszy?
25. You dress completely in black whith fishnets and eyeliner
Ubierasz się całkowicie w czern z fisnetami i eyelinerem
26. Alien Sex Fiend?
zespół
27. Gregorian Chants are magnificent
Pieśni gregoriańskie sa wspaniale
28. Blutengel?
zespol
29. Cyber "Goths" are just ravers in black.
Cybergoci są raverami (subkultura) w czerni
30. Fields of the Nephilim?
zespol
31. You're obssesed with historical moments, specially the Victorian era.
Masz obsesję na punkcie chwil historycznych, zwłaszcza ery wiktorianskiej
32. Evanescence is the best Gothic Rock/Metal group ever!
Evanescence jest najlepsza gothic rockową/metalową grupą na świecie
33. You're evil and/or worship Satan/hate God
Jesteś zły i/lub czcisz szatana/nienawidzisz boga
34. Do you love Batcave music?
Kochasz muzykę batcave?
35. The Cure?
zespol
36. Do you listen to Old Post-Punk, Gothic Rock, New Wave and/or Deathrock?
Słuchasz starego postpunka, rocka gotyckiego, new wave i/lub deathrocka?
37. VNV Nation?
zespol
38. You like musical genres such as Horror Punk and Psychobilly
Lubisz gatunki muzyczne jak horror punk i psychobilly
39. Morgan-Le-Fay is a cool character
Morgan le-Fay to świetna osoba
40. Future could be wonderful.
Przyszłość może być cudowna
41. Old horror movies are love
Kochasz stare horrory?
42. Edgar Allan Poe is wonderful!
E.A. Poe jest cudowny
43. You enjoy medievalish groups
Lubisz średniowieczne zespoły (tzn inspirowane średniowieczem)
44. Industrial, Synth Pop, ElectroDark, FuturePop and EBM are LOVE
Kochasz industrial, synth pop, electro dark, future pop i ebm
45. Big Electric Cat?
zespol
46. Classical music is beautiful
Muzyka klasyczna jest piekna
47. London After Midnight?
zespol
48. Poetry and literature are some of your biggest passions
Poezja i literatura to niektore z twoich najwiekszych pasji
49. You dress like a mix between a Traditional Goth and a Romantic Goth
Ubierasz się jak pomieszanie tradycyjnego gota z romantycznym gotem
50. Vampires are beautiful
wampiry są piękne
51. Zombies are fun
zombie są zabawne
52. Halloween is not just for kids!
halloween jest nie tylko dla dzieci
53. Celtic Music is beautiful
muzyka celtycka jest piekna
54. Hot Topic has the best clothes
hot topic ma najlepsze ubrania
55. HIM is wonderful



Login

Password


Załóż konto / Odzyskaj hasło