Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów

W tym tygodniu czytamy.... Strona: 56

Wysłany: 2016-08-17 15:38

Jonathan Littell - 'Łaskawe' ...mocna rzecz!


Omnia mea mecum porto


Wysłany: 2016-08-19 09:10

Stephen King - Joyland


Nie marudź, bo cyckiem walnę.


Wysłany: 2016-08-20 21:09

Szmytu (Matuzalem)
Szmytu
Posty: 765
Rumia/Wejherowo

Devon Napisał:
Stephen King - Joyland


Joyland niedawno skończyłem, teraz kończe "Christine". King jest the best :]


Noc jest ciemna i pełna strachów.


Wysłany: 2016-08-23 19:30

Kamil Janicki "Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę. Prawdziwe historie."
Książka historyczna, o średniowieczu, ale nie nudna. Obala wiele mitów, np. na temat tego, jakie realia panowały w średniowiecznych klasztorach lub o przyjęciu chrześcijaństwa przez Polaków - wyjaśnia, że nie wszyscy za jednym zamachem dali się ochrzcić oraz że chrześcijańscy władcy tak naprawdę wcale nie byli tacy dobrzy i miłosierni, bo...sprzedawali współziomków w niewolę do Arabów. Serdecznie polecam.


Nie marudź, bo cyckiem walnę.


Wysłany: 2016-08-24 11:23

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

Devon Napisał:
Kamil Janicki "Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę. Prawdziwe historie."
Książka historyczna, o średniowieczu, ale nie nudna. Obala wiele mitów, np. na temat tego, jakie realia panowały w średniowiecznych klasztorach lub o przyjęciu chrześcijaństwa przez Polaków - wyjaśnia, że nie wszyscy za jednym zamachem dali się ochrzcić oraz że chrześcijańscy władcy tak naprawdę wcale nie byli tacy dobrzy i miłosierni, bo...sprzedawali współziomków w niewolę do Arabów. Serdecznie polecam.

Czyli "na chłopski rozum" jak dla mnie chodzi o względnie możliwe damsko-męskie równouprawnienie (książe-księżniczka, ksiądz-księżna, król-królowa), możliwość pracy np. w szkole jako psychologowie i weekendowo w kościele jako etycy, możliwość wychowywania jawnie własnych dzieci w granicach norm społecznych itp. - ale to tylko moje zdanie.


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2016-08-24 12:57

No tak, to też, ogólnie książka skupia się na roli 3ch kobiet w historii polski: obu żon Mieszka I, Dobrawy i Ody oraz Emnildy, 3ciej żony Bolesława Chrobrego.


Nie marudź, bo cyckiem walnę.


Wysłany: 2016-08-24 13:54

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

Akurat religia, historia i j. polski to dokładnie bottom-3 mojej klasyfikacji ulubionych przedmiotów w szkole, ale przetrwałem wszystko, bez ściągania, a z historii byłem nawet na olimpiadzie. Nie wiem czy jest w tej książce coś o podziale na dzielnie i czasach łokietkowych, ale wolałem nie wchodzić do ich groty w zeszłą sobotę, bo... był zakaz wjazdu rowerem, a obok była fajna ścieżka rowerowa, łiiiii xD


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2016-08-24 15:12

O Łokietku akurat nic nie ma, ale i tak polecam, jest to książka napisana bardzo przystępnym językiem.


Nie marudź, bo cyckiem walnę.


Wysłany: 2016-08-24 15:34

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

Dzięki, ale sam fakt, że coś jest łatwe i przystępne mnie nie zachęca :-/ Bardzo łatwo mieć np. same piątki z religii, a wspomniani powyżej seryjni mordercy czy niezbyt dobrzy i miłosierni władcy skądś się jednak biorą :-/ Gdybyś miała jakieś książki typu co robić, żeby tak się nie działo, to pewnie bym poczytał, heh.


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2016-08-24 22:44

To się będzie działo, bo takie jest życie i nie ma co idealizować. Szkoda mi Ciebie czasem, że nie masz w sobie tyle cynizmu, co ja i nie potrafisz mieć w pewnym stopniu wyjebane na pewne rzeczy, ale spoko, nie o tym jest ten temat.


Nie marudź, bo cyckiem walnę.


Wysłany: 2016-08-24 22:54

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

No właśnie mam... nie powiem gdzie... np. to, że mi czasem przywalisz z tzw. "grubej rury"


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2016-08-24 23:57

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

edit: ... jeszcze w kwestii grubej rury...


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2016-08-25 10:14

Oj, Yngwie, chyba bardzo się ostatnio nudzisz, baby Ci trzeba, co by radość dała, ale też sprowadziła do pionu


Nie marudź, bo cyckiem walnę.


Wysłany: 2016-08-25 11:35

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

A to akurat też. Ideału nie szukam, ale kogoś kto w ~85% do mnie pasuje, czyli bardziej niż inne... długa historia.

A wracając do tematu:
Studia Mądrego Misia


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2016-08-25 12:30

Hahahaha nie ma to jak sprowadzać wszystko do wykresów :) No spoko, w miarę możliwości staram się rozwijać w sobie żółtą i zieloną część kółka, choć nie ukrywam, że ta czerwono-pomarańczowa jest również mocno obecna w moim życiu.


Nie marudź, bo cyckiem walnę.


Wysłany: 2016-08-25 16:00

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

No nie wszystko, nie wszystko Dev :-) A akurat ten wzorzec został umieszczony na powyższej stronie jako narzędzie dla pisarzy - dlatego go wrzuciłem do tematu. Ja natomiast wykorzystuję go do sprawdzania własnego stanu 'sanity'.


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2016-08-26 06:44

Wracając do tematu: zaczęłam czytać "Ostatni bastion Barta Dawesa" Stephena Kinga.


Nie marudź, bo cyckiem walnę.


Wysłany: 2016-09-09 06:16

"Metafizyczny harem. Kobiety Witkacego" Małgorzata Czyńska



Wysłany: 2016-09-09 07:11

Szmytu (Matuzalem)
Szmytu
Posty: 765
Rumia/Wejherowo

Andrzej Sapkowski - Wiedźmin: "Ostatnie życzenie", "Miecz przeznaczenia"


Noc jest ciemna i pełna strachów.


Wysłany: 2016-09-09 07:12

Szmytu (Matuzalem)
Szmytu
Posty: 765
Rumia/Wejherowo

Andrzej Sapkowski - Wiedźmin: "Ostatnie życzenie", "Miecz przeznaczenia"


Noc jest ciemna i pełna strachów.


Login

Password


Załóż konto / Odzyskaj hasło