Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów

Myers-Briggs Type Indicator. Strona: last

Myers-Briggs Type Indicator Wysłany: 2014-08-07 20:18

Pod spodem temat o Enneagramie, to pomyślałem- zarzucę MBTI, jest dokładniejszy i dużo bardziej rozbudowany. To system klasyfikacji osobowości stworzony przez panie Myers i Briggs, a oparty na badaniach Carla Gustava Junga. Dzieli on osobowości na 16 typów, pod względem wewnętrznej hierarchii funkcji umysłowych- jak nasze mózgi dostarczają sobie informacji, jak je oceniają i klasyfikują i które z tych funkcji używają chętniej do badania świata zewnętrznego, a których do świata wewnętrznego.

Wspomnę jeszcze tylko, że to narzędzie w swojej bardziej rozbudowanej wersji- MBTI Step II- jest nawet wykorzystywane w wielkich korporacjach przy rekrutacji pracowników. To, jak myślę, świadczy coś o wadze tego systemu i niejako tłumaczy jego popularność.

Odkąd pamiętam, w teście wychodził mi typ ENFP- bardzo się z nim też identyfikuję.

A wy? Lubicie takie narzędzia? Lubicie nazywać, określać, aby lepiej zrozumieć siebie i innych? A może to dla was niepotrzebne szufladki?

Napiszcie, co z was za typy


PS. Osobiście polecam test na mypersonality.info. Nie każdy test na necie jest wiarygodny, bo skupiają się jedynie na dwubiegunowych preferencjach, które składają się na nazwę typu (E lub I, N lub S, T lub F, P lub J- co to znaczy znajdziecie na necie), natomiast nie badają ukierunkowania tych funkcji na zewnątrz lub do wewnątrz. Unikajcie takich testów. Oczywiście, żaden test nie jest idealny. Najważniejsze jest, czy sami identyfikujecie się z danym typem.

Pozdr.


As Above, So Below


Wysłany: 2014-08-07 23:32

GreenEyed (Bicz)
GreenEyed
Posty: 79
Jelenia Góra

ENFJ
tyle co udało mi się ogarnąć i zrozumieć się zgadza, ale chyba w odnośniki pozaglądam w wolne, bo po pracy jakoś ciężko mi wynieść coś z tych ang opisów ;P



Myers-Briggs Type Indicator Wysłany: 2014-08-08 17:59 Zmieniony: 2014-08-08 18:12

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

[quote:5049a5d227="Sidvs"]Wspomnę jeszcze tylko, że to narzędzie w swojej bardziej rozbudowanej wersji- MBTI Step II- jest nawet wykorzystywane w wielkich korporacjach przy rekrutacji pracowników. To, jak myślę, świadczy coś o wadze tego systemu i niejako tłumaczy jego popularność. [/quote:5049a5d227]
Nie chcę wywoływać burzy, ale nie chodzę do kościoła, bo narzędzia Dekalog, Prawdy Wiary itp. są wykorzystywane do przymusowego nawracania na jedyną słuszną religię

[quote:5049a5d227="Sidvs"]A wy? Lubicie takie narzędzia? Lubicie nazywać, określać, aby lepiej zrozumieć siebie i innych? A może to dla was niepotrzebne szufladki? Napiszcie, co z was za typy [/quote:5049a5d227]
Ja akurat bardzo lubię :-) Właśnie z tych powodów, o których piszesz, czyli lepiej rozumieć siebie i innych.

[quote:5049a5d227="Sidvs"]PS. Osobiście polecam test na mypersonality.info. Nie każdy test na necie jest wiarygodny, bo skupiają się jedynie na dwubiegunowych preferencjach, które składają się na nazwę typu (E lub I, N lub S, T lub F, P lub J- co to znaczy znajdziecie na necie), natomiast nie badają ukierunkowania tych funkcji na zewnątrz lub do wewnątrz. Unikajcie takich testów. Oczywiście, żaden test nie jest idealny. Najważniejsze jest, czy sami identyfikujecie się z danym typem. [/quote:5049a5d227]
Za pierwszym podejściem wyszło mi:
1) Extraverted 37% - 63% Introverted
2) Sensing 68% - 32% Intuition
3) Thinking 68% - 32% Feeling
4) Judging 89% - 11% Perceiving

Z tym, że pytania właśnie dwubiegunowe, a często obie opcje pasowały mi tak samo. Wolałbym procenty przy każdym pytaniu. Ja siebie oceniałbym raczej bardziej tak:
1) Extraverted 55% - 45% Introverted
2) Sensing 80% - 20% Intuition
3) Thinking 70% - 30% Feeling
4) Judging 60% - 40% Perceiving

edit:
Aha, no i jeśli miałbym oceniać pod kątem grup, to z grubsza:
- Protectors 10%
- Creators 20%
- Intellectuals 40%
- Visionaries 30%


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2014-08-12 12:44

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

W tzw. międzyczasie zastanowiłem się jak wykorzystać sposób myślenia z MBTI do PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) przy zakładaniu działalności gospodarczej.

Podzieliłem sobie działalności na 16 kategorii i próbuję stwierdzić, jaki ze mnie typ, uwzględniając prawie całą znaną mi przeszłość o sobie i sporą część przyszłości.

% czasu
roln/hod/leśn. 5,0%
robotn.-fabr. 6,0%
robotn.-teren 3,0%
handel/ekon. 4,0%
usługi 3,0%
transp/komun 3,0%
sport/turys/rekr 7,0%
inżynieria/tech 19,0%
ubezpieczen. 3,0%
nauka 15,0%
służba zdr. 4,0%
prawo 3,0%
służby cywil. 4,0%
artyst/kultur 8,0%
duchown/filozof 4,0%
inne 9,0%
100,00%

Jeszcze mi się to trochę pozmienia jak się głębiej pozastanawiam i będę rysował wykresy, ale z grubsza mniej więcej coś takiego mi wychodzi.


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Login

Password


Załóż konto / Odzyskaj hasło