Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin

Wpis TYLKO dla pań. Strona: last

Artykuł: Wpis TYLKO dla pań

Wpis TYLKO dla pań Wysłany: 2013-09-24 17:33

Jedziemy do Norwegii. ^.^



Wysłany: 2013-09-24 17:39

To jawna prowokacja


Life is complex: it has both real and imaginary components


Wysłany: 2013-09-24 18:41

Ceiphied (Bicz)
Ceiphied
Posty: 1556
Nowa Sól - Zielona Góra

E tam, ja wole Polaków, nie musi być mega zajebisty z wyglądu - swój to swój !


''Sztylet rani ciało, słowo - umysł.'' - Menander


Wpis TYLKO dla pań Wysłany: 2013-09-24 20:27 Zmieniony: 2013-09-24 20:28

[quote:34407f83d2="Suvetar"]Jedziemy do Norwegii. ^.^[/quote:34407f83d2]

Jedźcie, jedźcie! :D (chętnie bym napisała "jedźmy, jedźmy!", ale mi nie wypada, M. może się to nie spodobać )

[quote:34407f83d2="sphinxia"]Wygląd fizyczny, to oczywiście kwestia gustu.
Mnie osobiście też nie kręca ludzie o słowiańskim typie urody, a to dziwne bowiem sama taki typ posiadam.
Kiedyś też szalałam za facetami, którzy wyglądem przypominali Wikingów.
Ostatecznie mój marido to krąglejsza wersja Viggo Mortensena [/quote:34407f83d2]

No i właśnie dlatego, (dzięki tej wycieczce również doznałam olśnienia) tak strasznie od lat podoba mi się mój własny M. - bo to zdecydowanie germańsko-nordycki typ urody :) Więc mam szczęście, że jak słyszę reklamę "spójrz na mnie, a teraz na swojego faceta" to z satysfakcją mogę wyłączyć telewizor :D No, i bez żalu z tej Norwegii wróciłam (Uff, na szczęście - z satysfakcją)

[quote:34407f83d2="sphinxia"]
Jednak trzeba pamiętać, że uroda to nie wszystko [/quote:34407f83d2]

Tak, tak, wiemy, wiemy



Wysłany: 2013-09-24 20:29

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

Dałem się sprowokować, przeczytałem wpis i w dodatku mi się podobał Akurat bliska osoba z rodziny mieszka od kilku lat w Trondheim, może więc przy jakiejś okazji wypytam jak to wygląda z punktu widzenia stałego mieszkańca.

A z punktu widzenia przyjezdnego, to na mnie też zrobiła wrażenie zwiększona ilość niebieskookich blondynek na km^2 w Szwecji. Po dłuższym czasie pewnie bym się przyzwyczaił

Ale różnice kulturowe i tak rzucają się w oczy bardziej niż uroda.


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2013-09-24 20:40 Zmieniony: 2013-09-24 21:00

[quote:042ef1e6f7="Yngwie"]Dałem się sprowokować, przeczytałem wpis i w dodatku mi się podobał [/quote:042ef1e6f7]
Pewnie dlatego Ci się podobał, że chyba jesteś Finem albo pół-Finem :D A poza tym to nie była prowokacja, tylko szczere ostrzeżenie.

Mnie też właściwie Norweżki wydały się całkiem niczego sobie. W moim wyobrażeniu widziałam raczej kwadratowe walkirie, po których ciężko ocenić, czy to mężczyzna, czy kobieton. Spodziewałam się raczej widocznych efektów "chowu wsobnego" - jak na Wyspach Brytyjskich, w końcu to nieliczna, dość odizolowana nacja. Więc spodziewałam się klockowatych kobiet i nalanych, kluchowatych mężczyzn. A tu - niespodziewanka. Zresztą kluchowaci Brytyjczycy to chyba też wynik trybu życia i żywienia. Doszłam do wniosku, że Norwegów ratuje ich gospodarka spożywcza* (taką sobie wysnułam teorię, mogę się mylić - jak ktoś ma większe pojęcie, to proszę o opinię) oraz zamiłowanie do sportów (to o sportach do dane od kolegi mieszkającego w Norwegii).

*Norwegowie bardzo bronią się przed napływem taniej, importowanej żywności. Dlatego (między innymi) żywność u nich jest bardzo droga, bo produkowana rodzimie (jest takie słowo?). Dlatego teoretyzuję, że Norwegowie opychają się mniej niż inne nacje

P.S. Yngwie - spytaj.



Wysłany: 2013-09-24 21:21

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

Co do sportów i nawyków żywieniowych, to mogę od razu potwierdzić. I nie chodzi o sport zawodowy, tylko zwykłą aktywność fizyczną, rower w lato, narty w zimę.

Co do nawyków żywieniowych, to ta ich gospodarka jest od lat skuteczna. Od wieków chodziło o to, żeby w lato złowić tyle ryb i wyprodukować tyle innego rodzaju żywności, żeby starczyło na cały rok i nie więcej.

Co do cen produktów to dla Norwegów są normalne, ale w końcu pieniądze to nie cel sam w sobie tylko stymulant rozwoju gospodarki. W Norge jest na jednym z najwyższych poziomów na świecie. No i w ten sposób po roku pracy w Norwegii, można kupić w PL działkę budowlaną, a po trzech dom (ale osiedlić się w Norwegii na swoim już tak łatwo nie jest). Ogólnie jednak uważam, że to nie fair i nie powinno tak być :-/

Wielu obcokrajowców z tego korzysta i jakbyś się dłużej po Trondheim rozejrzała, to nie zdziwiłaby Cię nawet duża liczba Murzynów, którzy już pewnie w Twoim typie nie są, ale trudno się Norwegom przed takim napływem taniej siły roboczej bronić :-/

No jest cała masa innych czynników kulturowych, które mi się u Skandynawów podobają bardziej i chciałbym żeby słowiańska, a w szczególności polska kultura była jakoś bardziej konkretna i wyrazista, a reszta to rzecz gustu, o którym wbrew obiegowym opiniom powinno się właśnie rozmawiać :-)


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2013-09-24 21:29 Zmieniony: 2013-09-24 21:31

Rzeczywiście, Murzynów i innych nacji też trochę widziałam. Ja wiem, czy nie w moim guście? To by chyba zależało od Murzyna, ale na żywo to nie widziałam jeszcze takiego, co by mi się podobał. Nawet na nieżywo żaden na razie nie przychodzi mi do głowy. Ale niczego nie wolno wykluczać :)

Co dokładnie jest niesprawiedliwe?

P.S. No tak, dla Norwegów ceny są może normalne, ale chodzi mi o to, że utrzymują się na pewnym poziomie i nie ma zalewu tanizny.



Wysłany: 2013-09-24 21:47 Zmieniony: 2013-09-24 21:49

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

No to, że wykonując tą samą pracę dostajesz kilka razy więcej pieniędzy, które mają tą samą wartość w zupełnie innym miejscu. I wtedy po powrocie możesz sobie pozwolić na konsumowanie dóbr nic nie wytwarzając, a inni wokół na Ciebie pracują - m.in. to jest nie fair.


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2013-09-24 21:55

Chyba masz jakiś idealistyczno-socjalistyczny pogląd na to :)



Wysłany: 2013-09-24 21:56 Zmieniony: 2013-09-24 22:26

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

Mam na to szwedzki socjal-demokratyczny pogląd :-)

Jeszcze mogę edytować, to może zejdźmy z offtopa i wróćmy do tematu. To co jeszcze mogę powiedzieć o Skandynawach w temacie to to że Norweżkom kulturowo często bardziej podobają się Szwedzi niż Norwegowie. Są mniej konfliktowi, bardziej skłonni do porozumień, bardziej odpowiedzialni i empatyczni.


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2013-09-24 22:42 Zmieniony: 2013-09-24 22:42

[quote:51e81722f3="Alpha-Sco"]Doszłam do wniosku, że Norwegów ratuje ich gospodarka spożywcza* (taką sobie wysnułam teorię, mogę się mylić - jak ktoś ma większe pojęcie, to proszę o opinię) oraz zamiłowanie do sportów (to o sportach do dane od kolegi mieszkającego w Norwegii).[/quote:51e81722f3]

Po prostu przez 40 lat w wyniku polityki eugenicznej wysterylizowano tam ponad 40 000 osób o gorszych cechach hodowlanych.


Life is complex: it has both real and imaginary components


Wysłany: 2013-09-24 23:00

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

[quote:a698421ab1="amorphous"]Po prostu przez 40 lat w wyniku polityki eugenicznej wysterylizowano tam ponad 40 000 osób o gorszych cechach hodowlanych. [/quote:a698421ab1]

A masz jakieś własne zdanie na ten temat? Ja czytałem o setkach tysięcy i w pierwszej chwili wydaje się to nie do pomyślenia, ale zbyt często się przewija, żeby uznać za nieprawdę. W sumie przez 5 lat nieco wcześniej zginęło bez sensu jeszcze więcej ludzi.


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2013-09-25 10:39 Zmieniony: 2013-09-25 10:47

[quote:7a294339d6="Ceiphied"]E tam, ja wole Polaków, nie musi być mega zajebisty z wyglądu - swój to swój ! [/quote:7a294339d6]

Przede wszystkim chłop to musi być chłop a nie jakaś cipka czy gejoza !!! ;P

Cytując Mistrza: "Uroda przemija a głupota zostaje"


jam cłek wolny lec ślebodny ;)


Wysłany: 2013-09-25 11:54

[quote:edd7ab1c08="JancioWodnik"][quote:edd7ab1c08="Ceiphied"]E tam, ja wole Polaków, nie musi być mega zajebisty z wyglądu - swój to swój ! [/quote:edd7ab1c08]

Przede wszystkim chłop to musi być chłop a nie jakaś cipka czy gejoza !!! ;P
[/quote:edd7ab1c08]

Ja rozumiem, że to tylko takie ogólne stwierdzenie i nie sugerujesz, że w/w typy mi się podobają? :)

[quote:edd7ab1c08="amorphous"]
Po prostu przez 40 lat w wyniku polityki eugenicznej wysterylizowano tam ponad 40 000 osób o gorszych cechach hodowlanych. [/quote:edd7ab1c08]

[quote:edd7ab1c08="Yngwie"]A masz jakieś własne zdanie na ten temat? Ja czytałem o setkach tysięcy i w pierwszej chwili wydaje się to nie do pomyślenia, ale zbyt często się przewija, żeby uznać za nieprawdę. W sumie przez 5 lat nieco wcześniej zginęło bez sensu jeszcze więcej ludzi.[/quote:edd7ab1c08]

Nic nie rozumiem - o czym Wy piszecie?



Wysłany: 2013-09-25 12:48

[quote:0b6204c2f1="Alpha-Sco"][quote:0b6204c2f1="JancioWodnik"][quote:0b6204c2f1="Ceiphied"]E tam, ja wole Polaków, nie musi być mega zajebisty z wyglądu - swój to swój ! [/quote:0b6204c2f1]

Przede wszystkim chłop to musi być chłop a nie jakaś cipka czy gejoza !!! ;P
[/quote:0b6204c2f1]

Ja rozumiem, że to tylko takie ogólne stwierdzenie i nie sugerujesz, że w/w typy mi się podobają? :)[/quote:0b6204c2f1]

Ja nic nie sugeruję


jam cłek wolny lec ślebodny ;)


Wysłany: 2013-09-25 14:06

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

[quote:7eb980e9b8="Alpha-Sco"]
[quote:7eb980e9b8="amorphous"] (...) [/quote:7eb980e9b8]
[quote:7eb980e9b8="Yngwie"] (...) [/quote:7eb980e9b8]
Nic nie rozumiem - o czym Wy piszecie?[/quote:7eb980e9b8]

Ogólnie m.in o tym, że jak się zostawia na później jakieś niezałatwione trudne sprawy, to często pozostaje co najmniej niesmak :-/

W relacjach damsko-męskich też tak bywa i nie zawsze jest fajnie :-/


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2013-09-25 14:46

Och, zaczęliście ciekawie, a teraz mnie zbywasz jakimś ogólnikiem.

Przystojni Norwegowie będą musieli poczekać, nie wyprowadzam się na razie do Trondheim...



Wysłany: 2013-09-25 15:01

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

[quote:9eb441b4b9="Alpha-Sco"]Och, zaczęliście ciekawie, a teraz mnie zbywasz jakimś ogólnikiem.[/quote:9eb441b4b9]
Myślę, że "odwracasz kota ogonem", bo post wcześniej napisałaś, że nie rozumiesz o co chodzi - mam to na piśmie

Z niewinnym droczeniem też trzeba uważać, żeby nie trafić w bardziej czuły punkt :-) Mnie zwykle wystarczają max. kilkudniowe siniaki jak coś Akurat po ostatnich starciach nie czuję żadnych, raczej właśnie ogólne lekkie podmęczenie


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2013-09-25 15:25

[quote:4247d24278="Alpha-Sco"]
Nic nie rozumiem - o czym Wy piszecie?[/quote:4247d24278]

O programie eugenicznym w Skandynawii - od lat 30 do 70 tych. Sterylizowali małych, chorych, nieprzystosowanych tak ze zostali sami wysocy blondyni o niebieskich oczach.


Life is complex: it has both real and imaginary components


Login

Password


Załóż konto / Odzyskaj hasło