Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Vintersorg - Ődemarkens Son

Vintersorg, Ődemarkens Son, Cia Hedmark, Otyg

Już patrząc na okładkę drugiej płyty Vintersorg „Ődemarkens Son” można podziwiać widok dziewiczych gór północy i zobaczyć ich niesamowity, spowity mgłą majestat. Ale dopiero odpalając płytę można naprawdę się tam przenieść i poczuć całym sobą ten chłód czystego powietrza, zapach mokrego lasu i szum wyjącego między szczytami wiatru. Klimat jaki tworzy ten zespół nie ma sobie równego. Jest zupełnie oryginalny i jedyny w swoim rodzaju.

Właściwie to nie wiem czy można powiedzieć zespół. Vintersorg na tym etapie był jeszcze projektem solowym, choć w nagrywaniu płyty uczestniczyło też kilku muzyków sesyjnych. Całość konceptu i większość wykonania to jednak dzieło Vintersorga, który w niesamowity sposób potrafi przekazać klimat północnej Szwecji skąd pochodzi. Przede wszystkim za pomocą śpiewu. Jego głos jest fenomenalny. Czysty i mocny jak górski potok oraz donośny i barwny jak odbijające się od grani echo. Gardłowy język szwedzki w jego śpiewie nabiera płynności, plastyczności i niespotykanej melodyjności. Taki „Under Norrskenets Fallande Ljusspel” to jest po prostu bajka. Ma też tęskny i poważny wyraz. Sam w sobie już jest muzyką i ogromną dawką witalności oraz patosu. Kreuje krajobraz i przenosi daleko w odległe krainy. Ale dla urozmaicenia przekazu i dodania mu grozy potrafi i zacharczeć zdartym growlingiem. Z kolei, aby uchwycić więcej piękna, w dwóch utworach śpiewa też Cia Hedmark. Nie po raz pierwszy w Vintersorg, jak i w Otyg.

Ale nie samym śpiewem urzeka Vintersorg. „Ődemarkens Son” to mnóstwo wspaniałej, natchnionej muzyki. Prowadzonej oczywiście przez gitary łącznie z solówkami, ale ubarwionej klawiszami, skrzypcami (znowu Cia), akustyką oraz odgłosami przyrody. Utwory są epickie, podniosłe. Częściowo ostre, ale częściowo przestrzenne rozpływające się w górzysto-leśnych pejzażach i sceneriach. „Trollbunden” jako jedyny jest instrumentalny i zupełnie krystaliczny. Bardzo jednak pasuje do całości. Całości pełnej wartkości, zwrotów, zawirowań, ciągłego napięcia. Przepiękna, pełna emocji płyta.

Tracklista:

1. När Alver Sina Runor Sjungit
2. Svältvinter
3. Under Norrskenets Fallande Ljusspel
4. Månskensmän
5. Ödemarkens Son
6. Trollbunden
7. Offerbäcken
8. I Den Trolska Dalens Hjärta
9. På Landet

Wydawca: Napalm Records (1999)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły