Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Satyricon

Zespół Satyricon istnieje od 1990 roku (pierwotna nazwa to Exzema). Został założony przez Sigurda Wongravena "Satyr", Håvarda Sørensena "Lemarchand", Vegarda Blomberga "Wargod" i Carl-Michaela Eide'a "Exhurtum". W 1992 roku nowym perkusistą został Kjetil Haraldstad "Frost". W 1993 roku Satyricon nagrał demo "The Forest Is My Throne", po czym Wargod zdecydował się odejść z zespołu. Po dziś dzień trzon grupy stanowią Satyr i Frost.
Satyricon mistrzowsko łączy surowość i dzikość z lodowatym klimatem, precyzją i mistrzowskim dopracowaniem. Określenie symfoniczny black w tym wypadku wydaje się być zlepkiem pustych i niedorzecznych słów. Nie można bowiem nie zauważyć, że zespół tworzy własny, mistyczny klimat, który trudno jest zdefiniować i opisać. Najlepiej od razu przemaglować "Nemesis Divinę". Miłośnikom surowego krystalizmu warto polecić także "Rebel Extravaganzę".

Satyricon jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawanych na świecie zespołów black metalowych. Ich styl można opisać jako opętany black metal. Satyricon jako jeden z nielicznych pozostał wierny surowemu brzmieniu, mimo, że nieraz podsycał je siłą symfonii - dalekiej jednak od słodkich konwencji. Ma na swoim koncie wiele tras koncertowych. W 2000 roku grali jako support amerykańskiej grupy Pantera, w tej trasie koncertowej brał udział również polski Behemoth.

Przedostatni krążek zespołu, "Volcano" (2002) otrzymał statuetkę norweskiego Grammy w kategorii: "Najlepszy metalowy album", a w konkursie Alarm Awards doczekał się tytułu "Piosenka Roku" za utwór "Fuel For Hatred" oraz został kolejny raz "Metalowym albumem roku". "Volcano" był też laureatem "Best Overall Album" w podsumowaniu Oslo Awards. Krążek zadebiutował również jako #2 w norweskim National Music Chart.

Kolejna płyta zespołu "Now, Diabolical" ukazała się na rynku 17 kwietnia 2006 roku. Płyta zebrała doskonałe recenzje. Album powstawał w kanadyjskim studio w Vancouver, gdzie nad miksami płyty czuwał Mike Frasier (Metallica, AC/DC). True black metal w najbardziej doskonałej formie. Album promowany był przez single "K.I.N.G." oraz  "The Pentagram Burns".

2 czerwca 2008 roku ukazał się trzeci minialbum Satyricon "My Skin Is Cold " wydany nakładem Roadrunner Records i Indie Recordings. 3 listopada tego samego roku ukazał się siódmy album studyjny "The Age Of Nero" wydany ponownie nakładem wytwórni Roadrunner Records.

Skład:

Sigurd Wongraven "Satyr" - wokal, gitara elektryczna, gitara basowa
Kjetil Haraldstad "Frost" - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Håvard Sørensen "Lemarchand" - gitara elektryczna
Tomas Haugen "Samoth" - gitara elektryczna
Ted Skjellum "Kveldulv" - gitara elektryczna
Vegard Blomberg "Wargod" - gitara basowa
Carl-Michael Eide "Exhurtum" - perkusja

Dyskografia:

01. All Evil (Demo) (1992)
02. Dark Medieval Times (1994)
03. The Forest Is My Throne (+ Enslaved) (1995)
04. The Shadowthrone (1995)
05. Megiddo: Mother North In The Dawn Of… (EP) (1996)
06. Nemesis Divina (1996)
07. Intermezzo II (EP) (1999)
08. Rebel Extravaganza (1999)
09. Ten Horns: Ten Diadems (2002)
10. Volcano (2002)
11. Now, Diabolical (2006)
12. Age Of Nero (2008)

Oficjalna strona internetowa: www.satyricon.no
MySpace: www.myspace.com/satyricon

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły