Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

Nowy projekt Nicka Cave’a

Grinderman - projekt Nicka Cave’a, mający źródło w słynnych The Bad Seeds, 5 marca br. wypuści na rynek swój oficjalny debiut - album ''Grinderman''. Wydawcą krążka będzie EMI Music Polska.
Trzy lata temu Nick Cave zebrał małą ekipę złożoną ze skrzypka Warrena Ellisa, basisty Martyna Caseya i perkusisty Jima Sclavunosa, która w maleńkim paryskim studio Misere podjęła się wspólnego komponowania piosenek. W efekcie powstała zupełnie nowa grupa, kompozycje której (wzbogacone brzmieniami instrumentów innych związanych z Bad Seeds muzyków) znalazły się na dwupłytowym ''Abattoir Blues/The Lyre Of Orpheus''.
Jak podaje polski wydawca:

''Zamiast komponować piosenki samemu, po czym prezentować je zespołowi, Cave zaczął układać teksty do muzyki zgranego, pełnego wyczucia tria Ellis, Sclavunos i Casey. Wynikiem tego procesu rozszerzonego na całą ekipę Bad Seeds był podwójny album ''Abattoir Blues/The Lyre Of Orpheus'', charakteryzujący się surowym, organicznym, energetycznym brzmieniem, które jest przez niektórych uważane za najlepsze w karierze Bad Seeds. Płyta sprzedała się w ponad pół milionie egzemplarzy na świecie.
Mały skład w postaci Nicka, Warrena, Marty’ego i Jima zadebiutował publicznie brawurowym występem promującym album Bad Seeds ''Nocturama''. Czwórka muzyków spotykała się nadal w doborowym składzie, żeby opracowywać materiał na ''solowe'' trasy koncertowe Nicka Cave’a i działała aktywnie jako pełnoprawny zespół. Twórczość powstała podczas sesji w Misere. Również muzyka filmowa i teatralna, nad którą pracowała grupa przez ten czas, wskazywała wyraźnie, że skład ma potencjał i może działać zupełnie niezależnie od Bad Seeds, prezentując całkowicie odmienne brzmienie i podejście do muzyki. W lutym 2006 muzycy zarezerwowali londyńskie Metropolis Studio na pięciodniowy maraton nagrywania wersji demo, gdzie powstało wiele godzin surowego materiału.

Warren: ''To miało być coś bardzo otwartego i swobodnego. Poszliśmy w kierunkach, w które normalnie nigdy byśmy się nie udali… a potem próbowaliśmy zabrnąć jeszcze dalej…''

Marty: ''Z Nickiem na gitarze zmienia się cała dynamika.''

W następnym miesiącu Grinderman zaprosili do współpracy producenta ostatnich dwóch albumów Bad Seeds - Nicka Launaya.


Warren: ''Launay dba o świetne brzmienie. Nie chcieliśmy napotkać na żadne trudności dzielące brzmienie zespołu i produkcję, więc Launay był idealny.''

Razem nagrali trzynaście piosenek w londyńskich RAK Studios, po czym powrócili do Metropolis w październiku, żeby zmiksować album zatytułowany po prostu ''Grinderman''.

Jim: ''Nazwa ''Grinderman'' (''Szlifierz'') wydawała się nam odpowiednia dla tego składu. Opisuje rodzaj muzyki, jaki robimy. Ostrzymy i szlifujemy.''


Skład kwartetu:

* NICK CAVE: wokal, gitara elektryczna, organy, fortepian
* WARREN ELLIS: elektryczne buzuki, Fendocaster, skrzypce, altówka, gitara akustyczna, chórki
* MARTYN CASEY: bas, gitara akustyczna, chórki
* JIM SCLAVUNOS:  perkusja, instrumenty perkusyjne, chórkistrona formacji: www.myspace.com/grinderman

Komentarze
Horsea : :lol: Ech, znowu będzie się przy czym wieszać... :lol: Może to i no...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły