Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Nargaroth

Nargaroth - zespół pocodzący z Niemiec. Gra black metal. Nazwę dla zespołu, Kanwulf (Rene Wagner) zaczerpnął z Warhammera, popularnej gry strategiczno-fantastycznej, natomiast swój pseudonim wziął z francusko-kanadyjskiego serialu fantastycznego "Highlander".
W roku 1989 Kanwulf założył Nargaroth. Po upływie dwóch lat mozolnej pracy powstało demo "Orke", wydane limitowaną edycją w nakładzie 150 kaset. Na demo składało się 7 utwórów instrumentalnych. Następne dwa lata później wydał demo "Herbstleyd", w nakładzie 200 kaset. Kanwulf zatrzymał jednak kilka kopii dla siebie samego. Po 1995 roku jego najlepszy przyjaciel popełnił samobójstwo, przez co Nargaroth ucichł na pięć lat.

W 1998 roku skontaktowała się z Wagnerem No Color Records i zaproponowała zreemitowanie drugiego dema, na co Kanwulf ochoczo przystał. Tak więc, w 1999 roku światło dzienne ujrzało "Herbstleyd" już jako album CD i vinyl. Rok później wypuszczony został album "Amarok" zawierający niewydawane utwory oraz cover Burzum "Black Spell Of Destruction". Kanwulf sam zafascynował się twórczością Varga, co widać na późniejszych jego wydaniach. Zmieniając millenium, wydał ironiczne demo tytułu "Fuck Off Nowadays Black Metal", które miało być policzkiem dla nowopowstałych zespołów black metalowych, które on sam uważał za niegodne grania jedynego i prawdziwego Black Metalu.

Nowy rok, nowa praca. 2001 rok przyniósł chyba jedno z największych żniw. Kanwulf wydaje "Black Metal Endsieg II" oraz sławne "Black Metal Ist Krieg (A Dedication Monument)", które to zmienia oblicze sceny. Ten ostatni album ma pokazywać, czym powinna być "esencja prawdziwego black metalu". Wdrażając się już w rytm pracy na rzecz muzyki, twórca Nargaroth wydaje "Rasluka Part II", który to twór dedykuje swojemu zmarłemu przyjacielowi (w '95) oraz wokaliście AC/DC, który został znaleziony martwy w samochodzie 22 lata wcześniej. W 2003 zostaje ukończony pełny album "Geliebte Des Regens", a rok później następny pełny "Crushing Some Belgian Scum".

W 2004, który był notabene bardzo twórczym i obfitym rokiem, zostaje również wypuszczona "Rasluka Part I" i "Rasluka", wieńcząc trylogię i razem z "Rasluka Part II" tworząc jednolite dzieło. W tym samym roku wychodzi także "Prosatanica Shooting Angels".

Kanwulf tłumaczy swoją muzykę jako German Hateful And Misanthropic Metal, nie jako black metal. Twierdzi, iż black metal traktuje tylko i wyłącznie o satanizm, a Nargaroth satanistyczny nie jest. Jednakże, muzyka Nargaroth zawiera w sobie tzw. esenscję black metalu, dlatego też projekt, bo to odpowiedniejsze słowo niż "zespół" jest traktowany jako black metal.

Czasami Nargaroth jest przypisywany scenie NSBM, z uwagi na fragmenty tekstów świadczących niebywale o poglądach twórcy. Oto fragment z książeczki dodanej do płyty "Herbstleyd":

"Zur höheren Ehre der deutschen Soldaten der Wehrmacht 1933–1945. Die Negierung ihrer Leistungen sowie das Augenverschließen vor ihrer Opferbereitschaft, gerade im letzten Kriegsjahr, ist die Schande unserer Nation! German Hateful And Misanthropic Metal, made from White man for White man".

Dalej, na drugim utworze tejże płyty, tytułu "Karmageddon", Kanwulf drze się ""When I die, sieg heil". Dwa ostatnie słowa jednak zostają skorygowane we wkładce do płyty i w tekstach zamiast nazistowskiego pozdrowienia figurują trzy kropki ""When I die..."

Skład:

Rene Wagner "Kanwulf" - wokal, wszystkie instrumenty

Byli członkowie zespołu:

Charoon - gitara elektryczna (tylko w studiu)
Akhenaten - gitara basowa (tylko na koncertach)
D - aborygeńska tuba
L'hiver - perkusja
Tino Mothes "Occulta Mors" - perkusja
Butcher - perkusja (tylko w studiu)
Asbath - perkusja (tylko na koncertach)

Dyskografia:

01. Orke (Demo) (1991)
02. Herbstleyd (Demo) ( 1993)
03. Herbstleyd ( 1999)
04. Amarok (Compilation) (2000)
05. Fuck Off Nowadays Black Metal (Demo) (2000)
06. Black Metal Endsieg II ( 2001)
07. Black Metal Ist Krieg (A Dedication Monument) (2001)
08. Rasluka Part II (EP) (2002)
09. Geliebte Des Regens (2003)
10. Crushing Some Belgian Scum ( Live) (2004)
11. Rasluka Part I (EP) (2004)
12. Prosatanica Shooting Angels (2004)

Oficjalna strona internetowa: www.nargaroth.de
MySpace: www.myspace.com/lnargarothl

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły