Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

Metsatöll podczas wrocławskiej Nocy Świetojańskiej

W nocy z 19 na 20 czerwca na Wyspie Słodowej wrocławiacy świętować będą Noc Świętojańską na imprezie plenerowej nawiązującej do pradawnej tradycji wywodzącego się z pogańskich wierzeń święta Nocy Kupały. Podczas imprezy wystąpi estoński zespół Metsatöll, reprezentującego styl folk metal. Muzycy nawiązują, wykorzystując tradycyjne instrumenty tj. kobza i dudy, do mitologii Wikingów i starych skandynawskich pieśni oraz do wojen niepodległościowych z XIII w. i XIV w. Obok występu Estończyków zagrają także wrocławskie młode zespoły: Pensão, muHy oraz KnoW. W programie nie zabraknie poszukiwania kwiatu paproci, rzucania wianków oraz płonącego ogniska. Wrocławska Orkiestra Młodzieżowa zaprezentuje się z muzyką filmową podczas oprawy puszczania wianków. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, organizatorem jest Centrum Kultury AGORA
O zespołach:

Pensão
Jeden z najbardziej ambitnych i klimatycznych projektów wrocławskiej sceny muzycznej. „Polsko-portugalski zespół łączy żywiołową dynamikę ciepłego południa Europy z naszą narodową nieprzewidywalnością i zmiennością nastrojów." (Krzysztof Kowalewicz, Gazeta Wyborcza) "Tworzą hybrydalną muzykę, na którą składa się wiele mniej lub bardziej  nowoczesnych wpływów, dominuje jednak portugalski folk i muzyka improwizowana. Oni sami wspominają także o klasyce, rytmice spod znaku elektroniki Autechre i Aphex Twin oraz o polskim folklorze" (Joanna Wojdas, Polityka). Ich utwory chętnie są puszczane przez rozgłośnie radiowe, szczególnie upodobał sobie ich muzykę Program Trzeci Polskiego Radia. Podczas Nocy Świętojańskiej zaprezentują premierowe klimatyczne utwory, które znajdą się na ich drugiej płycie nagrywanej w studio nagrań CK AGORA - inspirująca  mieszanka, daleka od jednoznacznego zaszufladkowania.
www.myspace.com/pensaolistopad

muHy
jeden z najbardziej oryginalnych projektów na dolnośląskiej scenie muzycznej - jest dobrze znany bywalcom koncertów, bo dużo i chętnie gra na żywo. Rockowa-jazzowa-punkowa-alternatywna formacja, powstała w styczniu 2005 r., posiadająca na koncie wiele nagród i wyróżnień, m.in zwycięstwo na Wrocławskim Festiwalu Form Muzycznych w 2006 roku, zwycięstwo na Otwartej Scenie Muzycznej w Siemianowicach Śląskich w 2006  roku, występ live w Ogródku Trójki Polskiego Radia. Jako suport występował przed czołowymi grupami z Polski: COMA, T.LOVE, MRR, SNL, ARKA NOEGO, HURT, IRA, ŻYWIOŁAK, CZESŁAW ŚPIEWA. Ich demówka "Samotna Krowa" (2007 r.) rozeszła się w całym nakładzie! Obecnie zespół nagrywa swoją debiutancką płytę, która ukaże się jesienią 2010 roku.
www.myspace.com/muhyband

KNoW
Wrocławski zespół powstał pod koniec 2002 roku. Zaprezentuje się z długo oczekiwanym materiałem, o którym mówią: ”Ta muzyka przekłuwa uszy, zmiata wewnętrzne membrany i trafia prosto do serducha. Rytm, hałas, melodia i flow. Poczujesz to na 100%”. Gdziekolwiek się nie pojawiali, publiczność odrywała się od ziemi. A wszystko dzięki niesamowitej energii, która zawsze nakręcała ten zespół. Po dwóch latach przerwy wracają. Odświeżony skład, pełniejsze brzmienie i nowe kompozycje nie zmieniły podstawowego założenia. To wciąż czysta muzyka, pozbawiona filozofii i spięcia. Ich muzyka to wypadkowa metalu, nu-metalu i rocka, inspirowana Il Nino, Pleymo, Incubus, Korn, Taproot, Slipknot, Deftones czy Limp Bizkit. Koncert podczas Nocy Świętojańskiej będzie jednocześnie plenerowa premierą najnowszej płyty. Dzień wcześniej odbędzie się jej premiera klubowa. A więc -  KNoW iz bak!  
www.myspace.com/knowfamily

METSATöLL - gwiazda europejskiej sceny muzycznej i prawdziwa „gratka” dla fanów cięższych, klimatycznych, ale i energetycznych dźwięków. Znakomita pod względem wokalnym grupa, której brzmienie w pełni oddają otwarte, plenerowe koncerty. Estoński zespół  reprezentuje styl folk metal, nawiązujący do mitologii Wikingów i starych skandynawskich pieśni. Istnieje od 1999. Nazwa formacji oznacza staroestońskie określenie wilka. Swoją twórczością (w tym wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów) zespół nawiązuje do wojen niepodległościowych z XIII  w. i XIV w. Zespół wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Grupa gwarantuje rozrywkę na  najwyższym poziomie, zarówno pod względem muzycznym jak i stylistycznym.
Grupa obecnie święci triumfy na scenach muzycznych całej Europy. Do dzisiejszego dnia Metsatöll ma na koncie ponad 250 występów w Europie i USA, oraz ponad 30 000 sprzedanych płyt.
www.myspace.com/metsatoll
www.metsatoll.ee


Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły