Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Marduk - Rom 5:12

Tytuł krążka odnosi się do biblijnego Listu do Rzymian - rozdział piąty, wers 12: "Dlatego jak grzech zagościł na ziemi przez poprzed jednego człowieka, a śmierć poprzez grzech, śmierć zagościła we wszystkich, bo wszyscy grzeszyli". Marduk powrócił, ale chyba nikt się nie spodziewał, że wróci w takim stylu. Ostatnie krążki miały generalnie bardzo przeciętną, by nie rzec słabą prasę.
"Rom 5:12" - co najmniej szok! Black metal jakich mało - prosty, czadowy, zapadający w pamięć, energiczny, jakże inny od tego co zespół prezentował na "Panzer Division Marduk", "Heaven Shall Burn..." czy "Those Of The Unlight". Muzyka jest bardzo surowa, bardzo naturalna, a zarazem bardzo przejrzysta i przemyślana. Już nie pamiętam, kiedy usłyszałem stricte blackowy krążek, w którym kawałki nie byłyby podobne do siebie - tutaj nie są!

Oddzielna kwestia to naprawdę fenomenalne partie wokalne Mortuusa - bardzo urozmaicone i bardzo czytelne - kolejny plus! Również brzmienie trzeba zapisać na plus - bardzo surowe, odrobinę puste brzmienie bębnów, ale wszystkie instrumenty są bardzo czytelne. Podoba mi się także fakt, że zespół różnicuje tempo i nigdy nie mamy doczynienia z nieczytelną nawałnica dźwięków - raz jest naprawdę wściekle i agresywnie, innym razem jest spokojnie, a gitarki wygrywają melodie rodem z katarynki. Jedynym mankamentem może być fakt, że album trwa aż 55 minut, co przy takim gatunku muzycznym może być męczące.

Marduk powraca w wielkim stylu, wprowadzając powiew świeżości na skostniałą skandynawską scenę. "Rom 5:12" to krążek, którego naprawdę przyjemnie się słucha i jest czego posłuchać, nawet jeśli jest to prymitywne. Zaryzykuję nawet stwierdzeniem, że jest to najlepszy krążek zespołu, a na pewno najbardziej wyrazisty. Na pewno jest to jedna z licznych niespodzianek w tym roku.

Wydawca: Regain Records (2007)
Komentarze
zsamot : Fenomenalny, przemyślany album, do tego genialna, klimatyczna szata graficz...
amaimon : choć jest to jednak inny marduk.. ...inny nie oznacza gorszy :twisted...
Harlequin : Na serio taką wtopę dałem ? Oops :/ chodziło mi raczej o skandynawsk...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły