Castle Party 2018
Paradoks
Encyklopedia :

Korpiklaani

Korpiklaani (z języka fińskiego oznacza leśny klan) - fiński zespół, założony w 1999 roku. Fundamentem zespołu Korpiklaani jest poprzedni projekt Jonne Järvelä (Shaman), który to postanowił nieco zmienić sposób swojej twórczej ekspresji. Jonne zrezygnował ze śpiewania w języku Sámi. Odszedł też od impulsywnego folk metalu. Jonne pragnął stworzyć coś bardziej zainspirowanego tradycyjną fińską muzyką folkową, nie rezygnując także z mocniejszych metalowych uderzeń. Pomogli mu w tym: Jaakko Lemmetty (skrzypce), Arto Tissar (gitara basowa), Matson (instrumenty klawiszowe), Toni Honkanen (gitara elektryczna) oraz Ali Määttä (perkusja).
Pierwszy pełny album, "Spirit Of The Forest", wydany w 2003 roku bezspornie został uznany za niezwykłe osiągnięcie w świecie folk metalu. Dwa lata później na rynku ukazuje się drugi album zespołu: "Tales Along This Road", a skład zespołu poszerza się o Juho Kauppinena, tym samym wzbogacając brzmienie o dźwięki akordeonu. Po wielu roszadach personalnych, Leśny Klan powraca w 2006 roku w imponującym sześcioosobowym składzie z płytą "Voice Of Wilderness", gdzie oprócz ostrych gitarowych wstawek, oraz wspomnianego już akordeonu można usłyszeć skrzypce, flet, a nawet tradycyjną fińską lirę. Korpiklaani to nie tylko niekonwencjonalne brzmienie, ale również niecodzienny wizerunek sceniczny. Poroża łosiów oraz niedźwiedzie skóry to stałe elementy dekoracyjne zespołu. W 2007 roku zespół wydał płytę "Traveskanto".

Według krytyków Korpiklaani to formacja, która naprawdę wie jak grać folk metal. Na każdej ich płycie, można usłyszeć, że tym facetom granie naprawdę sprawia niesamowitą frajdę, co z kolei ma świetny efekt zarówno na nich samych, jak i jak zawsze spotyka się z entuzjastycznym odzewem fanów. Korpiklaani to przede wszystkim niepowtarzalny klimat, tworzony przez fuzję folkowo-metalowego brzmienia ozdobionego nutką szamańsko-pogańskiej tajemnicy.

Skład:

Jonne Järvelä - wokal, gitara elektryczna
Virva Holtiton - kantele, wokal
Hittavainen - skrzypce, jouhikko, dudy, flet
Juho Kauppinen - akordeon
Cane - gitara elektryczna
Jarkko Aaltonen - gitara basowa
Matti "Matson" Johansson - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Toni Honkanen - gitara elektryczna
Arto Tissari - gitara basowa
Ali Määttä - perkusja

Dyskografia:

01. Spirit Of The Forest (2003)
02. Voice Of Wilderness (2005)
03. Tales Along This Road (2006)
04. Tervaskanto (2007)

Oficjalna strona internetowa: www.korpiklaani.com
MySpace: www.myspace.com/korpiklaaniofficial

Źródło: oficjalna strona zespołu
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły