Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Empyrium

Empyrium - niemiecki, dwuosobowy projekt założony w 1994 roku i działający do roku 2002. Od początku do końca prowadzony przez dwóch artystów: Markusa Stocka "Ulf Theodor Schwadorf" odpowiadający za wokal, gitarę akustyczną, gitarę basową i perkusję oraz Thomas Helm - wokal, fortepian i instrumenty klawiszowe przy współudziale wielu muzyków studyjnych, spośród których należy wymienić Nadine Moelter - flet i wiolonczela (notabene później żona Marcusa) oraz Andreasa Bacha odpowiedzialnego za syntezatory.
W 1995 roku własnymi siłami nagrywają demo "Der Wie Ein Blitz Von Himmel Fiel". W następnym roku zespół trafia pod skrzydła Prophecy Productions, z którą to wytwórnią współpracuje do końca swojej działalności.

Po nagraniu ostatniego albumu zespół podejmuje dycyzję o zaprzestaniu działalności. W 2006 wytwórnia Prophecy Productions wydaje album "A Retrospective" zawierający zremasterowane nagrania z poprzednich płyt jak również dwa niepublikowane wcześniej nagrania z późniejszego okresu działalności zespołu. Album zawiera także obszerny, 60-cio stronicowy booklet opisujący dość szczegółowo muzyczne inspiracje zespołu jak i zmiany, które zachodziły w twórczości Empyrium na przestrzeni czasu.

Muzyka Empyrium jest trudna do sklasyfikowania, niemieccy artyści podążali konsekwentnie swoją własną, z góry określoną, muzyczną ścieżką - dwa pierwsze albumy można określić jako dark, doom metal z wpływami folku i symfonii, kolejne dwa to już neofolk - w pełni akustyczny, z wykorzystaniem skrzypiec, wiolonczeli i fletu. Tematyka utworów skupiona jest na "trzech miłościach": do natury, to tragedii i do romantyzmu. Dominuje atmosfera mroku, smutku, przygnębienia oraz cierpienia.

Wszystkie płyty nagrane są w języku angielskim poza ostatnią Weiland na której utwory śpiewane są po niemiecku.

Skład:

Markus Stock "Ulf Theodor Schwadorf" - wokal, gitara akustyczna, gitara basowa, melotron, perkusja
Thomas Helm - wokal, instrumenty klawiszowe

Byli członkowie zespołu:

Andreas Bach - instrumenty klawiszowe
Nadine Moelter - flet, wiolonczela

Dyskografia:

01. ...Der Wie Ein Blitz Von Himmel Fiel... (Demo) (1995)
02. A Wintersunset... (1996)
03. Songs Of Moors And Misty Fields (1997)
04. Where At Night The Wood Grouse Plays (1999)
05. Drei Auszьge Aus Weiland (EP) (2002)
06. Weiland (2002)

Oficjalna strona internetowa: www.empyrium.de
MySpace: www.myspace.com/empyriummistyfields

Źródła: oficjalna strona zespołu oraz Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły