Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Days Of The New

Days Of The New nie należy do zespołów o których jest głośno. Zresztą, ku mojemu rozczarowaniu, już nie istnieje w swoim pierwotnym składzie. Warto jednak przypomnieć o tej formacji, gdyż uważam ją za oryginalną na gruncie, na którym działała...
Wielu próbuje zaklasyfikować poczynania DOTN jako post-grunge - i coś moze w tym jest, ale wystarczy wsłuchać się w kompozycje oraz sięgnąć do inspiracji z jakich korzystali muzycy, aby tę "szufladkę" odrzucić. Ale zacznijmy od początków ...

Był rok 1995, gdy bardzo wówczas młody (17 lat) Travis Meeks postanowił założyć kapelę. Miała to być dla niego ucieczka od problemów dnia codziennego, ponieważ chłopak porzucony był przez rodzinę, dorastał w ubóstwie w miasteczku Charlestown w stanie Indiana (w USA) i już nie raz miał konflikt z prawem (poprawczak, klinika odwykowa). Na początku zespół - złożony oprócz Meeksa (wokal, gitara elektryczna, gitara basowa a nawet perkusja) również z Jesse'go Vesta (gitara basowa) i Matta Taula (perkusja) - nazywał się Dead Reckoning (niby od tytułu albumu grupy The Greateful Dead). W 1996 roku do składu dołączył Todd Whitener (gitara elektryczna).

Na działalność chłopaków zwrócił uwagę Scott Litt i dzięki niemu DOTN podpisało kontrakt z Outpost Records oraz zdołało nagrać w Woodlands Studios w Nashville swój pierwszy album pt. "Days Of The New" (zwany również żółtym ze względu na barwy okładki). Debiutancki krążek wydano w 1997 roku. Mimo młodego wieku członków zespołu, nagrany materiał był bardzo dobrze przygotowany i wykonany - co ciekawe - tylko na instrumentach akustycznych (podobno nie stać było chłopaków na elektryczne gitary...). Stworzyło to naprawdę interesujący klimat, a głos Meeksa był nad wyraz dojrzały. Wokalista zresztą często przyznawał się do swoich inspiracji dokonaniami takich sław jak The Doors czy Dead Can Dance.

Album rozszedł się w 1,5 miliona egzemplarzy. Zaowocowało to szansą na wspólną trasę u takich gwiazd jak Metallica czy Jerry Cantrell.

Sukces zamiast zjednać ku sobie bardziej muzyków, sprawił, iż pierwotny skład zmienił się niemal diametralnie. Z całego zespołu pozostał tylko frontman Travis Meeks, zaś jego byli koledzy utworzyli grupę Tantric.

Meeks nie spoczął na laurach i wraz z różnymi instrumentalistami nagrał drugą płytę o tym samym tytule, lecz często sygnowaną jako "Days Of The New II" lub "Green". Sam wokalista zajął się również produkcją, wspomagany przez Todda Smitha. Współpracował też z chórem, przez co album cechuje bradzo intrygujący klimat. Wydany w 1999 roku także odniósł sukces.

Przy tworzeniu następnej płyty Meeks znowu zmienił muzyków. Ciągle używając nazwy Days Of The New, nagrał materiał będący jakby połączeniem dokonań z dwóch poprzednich albumów. Trzeci i ostatni krążek, zwany zwyczajowo tak samo lub też "III" czy "Red" został wydany w 2001 przez label Interscope Records.

Potem Meeks rozpoczął działalność indywidualną - m.in. wziął udział w albumie poświęconym The Doors pt. "Stoned Immaculate: The Music Of The Doors" ze swoim wykonaniem utworu "The End".

Na 2008 rok zaplanowano wydanie nowej płyty zespołu o tytule "Days Of The New IV:, tym razem w kolorze purpury...

Skład:

Travis Meeks - wokal, gitara elektryczna
Malcolm Gold - gitara basowa
Ray Rizzo - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Kimmet Cantwell - instrumenty klawiszowe
Chuck Mingis - gitara elektryczna
Doug Florio - gitara elektryczna
Craig Wagner - gitara elektryczna
Todd Whitener - gitara elektryczna
Michael Huettig - gitara basowa
Brian Vinson - gitara basowa
Michael Dufresne - gitara basowa
Jesse Vest - gitara basowa
Matt Taul - perkusja

Dyskografia:

01. Days Of The New I (Orange) (1997)
02. Days Of The New II (Green) (1999)
03. Days Of The New III (Red) (2001)
04. Live Bootleg Independent (2004)
05. Days Of The New IV (Purple) (2008)

Oficjalna strona internetowa: www.daysofthenew.com
MySpace: www.myspace.com/daysofthenew
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły