Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Darzamat

Darzamat powstał zimą 1995 roku, z inicjatywy dwóch członków blackmetalowego zespołu Mastiphal Flaurosa i Simona. Swoją nazwę zespół zawdzięcza słowiańskiej mitologii, w której Darzamat jest bóstwem sprawującym pieczę nad ogrodami i lasami. Wizja ta doskonale komponuje się z ciemnym, majestatycznym duchem obecnym w kompozycjach muzyków.
Debiutancki album "In The Flames Of Black Art.", wydany w 1996 roku przez Faithless Production, stanowi w owym czasie pewne novum, jako że jest złożeniem black metalu z rozbudowanymi partiami orkiestralnymi. Tuż przed sesją nagraniową płyty do zespołu dołącza Kate, która agresywny materiał okrasza nutą melancholii i zmysłowości.

Pierwsza płyta zbiera świetne noty zarówno wśród słuchaczy jak i prasy muzycznej. W wielu recenzjach pojawiają się słowa: oryginalność, nowatorstwo, wyjątkowość. Pomimo kilku propozycji kontraktu z zagranicy, Flauros i Simon decydują się na kolejne wydawnictwo pod sztandarem rodzimego Faithless Production.

Latem 1997 roku, były perkusista "Dragon" - "Bomba" i gitarzysta - "Daamr" zostają zwerbowani, aby uzupełnić szeregi zespołu. Tego samego roku muzycy wchodzą do studia, aby zarejestrować kolejny materiał – "In The Opium Of Black Veil". Album ten jest kontynuacją drogi obranej na pierwszej płycie. Także i tym razem opinie krytyków są pozytywne, a zespół zdaje się rosnąć w siłę. (W roku 2002 obydwa albumy doczekają się reedycji dzięki Metal Mind Productions.)

Po podpisaniu kontraktu płytowego z firmą Avantgard Music (1999), Darzamat wstrzymuje na kilka lat aktywność studyjną. Głównym powodem tak długiej przerwy jest powstawanie PostStreet Studio, którego właścicielem jest Simon. Tam też, w 2003 roku, zostaje nagrany trzeci materiał "Oniriad", nagrywaniu któremu towarzyszą nienajlepsza atmosfera i rotacje personalne: "Daamr" opuszcza zespół, a na jego miejsce przychodzi młody gitarzysta - "Chris".
Pojawia się nowy bębniarz - "Paul". Tuż po nagraniu płyty "Kate" wyjeżdża z kraju. Ale to jeszcze nie koniec. "Oniriad" staje się kością niezgody pomiędzy założycielami zespołu. Trzecia płyta jest daleko posuniętym eksperymentem muzycznym i wypadkową kilku stylów. Nie takiego efektu spodziewa się Flauros. Zbyt wiele kompromisów na jakie idzie podczas sesji nagraniowej, przepełniają czarę goryczy. To moment, w którym drogi Simona i Flaurosa muszą się rozejść. Pierwszy z nich skupia się na pracy w swoim studio, drugi podejmuje się stworzenia zespołu na nowo.

Jeszcze tego samego roku Flauros kompletuje nowy skład. Powraca Daamr, który razem z Chrisem zabiera się do komponowania nowego materiału. Aby pożegnać się z konwencją wokalną - piękna i bestia, ale zarazem nie pozbawiać zespołu damskiego wokalu, do składu dołącza nowa wokalistka - Nera, która dysponuje nietuzinkową barwą głosu. Za bębnami zasiada Golem, natomiast dawne programy midi zastąpione zostają instrumentem klawiszowym i osobą Spectre.

W 2004 roku, płytą "SemiDevilish" (Metal Mind Productions), Darzamat rozpoczyna swoją nową historię. Świeży materiał zręcznie łączy black i death metal z mroczną, charakterystyczną dla zespołu atmosferą. Szybko pojawiają się dobre recenzje „SemiDevilish". Pozytywny odbiór płyty skutkuje licznymi zaproszeniami na koncerty. W ciągu krótkiego czasu zespół prezentuje się na wielu festiwalach: Moscow After Midnight, Brutal Assault (z Cannibal Corpse i Impaled Nazarene), Metal Head Mission (z Pungent Stench), Metalmania (z Cradle Of Filth, Apocalyptica, Napalm Death, Arcturus, Katatonia, Pain i Amon Amarth), Wave Gotik Treffen (z Tiamat, Atrocity, Darkwell i Mortiss), Hard Rock Laager (z Katatonia i Lord Belial), czy S-Hammer Festival (z Entombed i Vomitory). Muzycy uczestniczą również w części polskiej trasy Dark Stars Festival, a także w koncertach promujących "SemiDevilish" w Niemczech, Rosji i na Ukrainie. Album ukazuje się również na licencjach w Rosji (CD Maximum) i Meksyku (Gravis Records), a Darzamat znajduje się na okładce największego meksykańskiego magazynu rockowo-metalowego Barahunda. Do utworu "In Red Iris" nakręcony zostaje videoclip, którego emisja ma miejsce w kilku stacjach muzycznych, także poza Polską. Kolejny teledysk, który ukazuje się na płycie jako bonus, powstaje do utworu "Era Aggression", a zdjęcia zostają nakręcone podczas festiwalu w Czechach. Po nagraniu albumu następuje zmiana basisty - miejsce Daamra zajmuje Bacchus.

Olbrzymim krokiem muzycznym w historii zespołu jest piąty album w dyskografii Darzamat, zatytułowany "Transkarpatia". Jesienią 2005 roku zespół decyduje się na wejście do Studia Maq, gdzie zostają położone ślady wszystkich instrumentów i wokali. Rewelacją okazuje się jednak dopiero obsada producenta albumu, którym zostaje Andy La Rocque, gitarzysta kultowego King Diamond. Darzamat jako jeden z nielicznych polskich zespołów decyduje się na wyprodukowanie albumu poza granicami Polski, dzięki czemu płyta brzmi imponująco. Jest to stylistyczna kontynuacja zapoczątkowana na "Semidevilish". Jedenaście premierowych kompozycji zawartych na "Transkarpatia" zaskakuje nietuzinkowymi aranżacjami, pełnymi emocji i mrocznych pasji. Dzięki pracy w szwedzkim Los Angered Recording, nowy album uzyskuje zaskakującą selektywność, a także potęgę brzmienia każdego instrumentu z osobna. Płyta ukazuje się na początku grudnia 2005 roku, dzięki Metal Mind Productions.

Pierwsze miesiące 2006 roku przynoszą znakomite recenzje ostatniego albumu. "Transkarpatia" zbiera dobre opinie nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Wysokie noty pojawiają się w wielu znakomitych magazynach muzycznych, między innymi w niemieckich Heavy, Legacy, Rock Hard, francuskim Metallion, belgijskim Rock Tribune, norweskim Scream czy szwedzkim Sweden Rock. Natomiast polski Metal Hammer umieszcza album w kategorii "Płyta Miesiąca".
"Transkarpatia" ukazuje się również na licencjach w Rosji (CD Maximum), Meksyku (Divenia Records) i USA (MVD).

Znakomite recenzje skutkują także zaproszeniem Darzamat na liczne koncerty i festiwale w całej Europie oraz na kultową trasę X-Mass Festivals, gdzie zespół zagra między innymi u boku Six Feet Under, Gorefest i Krisiun. Nowym perkusistą zespołu zostaje Darkside, znany między innymi ze współpracy z Cronics.

Skład:

Nera - wokal
Flauros - wokal
Spectre - instrumenty klawiszowe
Chris - gitara elektryczna, gitara basowa
Rogol - perkusja (gościnnie)

Byli członkowie zespołu:

Katarzyna Banaszak - wokal
Daamr - gitara elektryczna, gitara basowa
Bartłomiej Krawczyk - gitara basowa
Bacchus - gitara basowa
Szymon Struzek - gitara basowa, instrumenty klawiszowe
Krystian "Bomba" Bytom - perkusja
Tomasz "Golem" Dańczak - perkusja
Darkside - perkusja
Damian Wolff - perkusja

Dyskografia:

01. In The Flames Of Black Art (1996)
02. In The Opium Of Black Veil (EP) (1997)
03. Oniriad (2003)
04. Semidevilish (2004)
05. Transkarpatia (2005)
06. Live Profanity (Visiting The Graves Of Heretics) (DVD) (2007)

Oficjalna strona internetowa: www.darzamat.art.pl
MySpace: www.myspace.com/darzamat

Źródło: oficjalna strona zespołu
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły