Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Closterkeller

Closterkeller powstał w styczniu 1988 roku z inicjatywy Przemysława Gurynia (instrumenty klawiszowe), Jacka Skiruchy (gitara elektryczna) i Anji Orthodox (wokal). Wkrótce do zespołu dołączyli Grzegorz Tomczyk (instrumenty perkusyjne) oraz Tomasz Grochowalski (gitara basowa) z którymi w składzie zespół przystąpił do prac nad własnymi kompozycjami.
Pierwsze próby zespołu odbywały się w Domu Kultury w Radości pod Warszawą oraz w D.K. w Józefowie. By miesiąc później wystąpić na przeglądzie młodych zespołów w Domu Kultury "Kamionek" w Warszawie. Po porzuceniu gry na perkusji przez Tomczyka do grupy dołącza Krzysztof Dominik (grający wcześniej m.in w zespołach Madame i Maanam). Już z nowym perkusistą zespół wygrywa przegląd Ochota88.

Rok 1989 przynosi nowe wyzwania w zespole - muzycy wygrywają wszystkie duże i największe przeglądy: Mokotowska Jesień, poprzez Rock Pokoju, Rock Pod Chełmcem, Odjazdy oraz zwycięstwo w Jarocinie.

Wkrótce zespół pojawia się i w telewizji - powstają teledyski do "Purple" i "Maska" (zrobione przez program telewizyjny Luz).

Zwieńczeniem pierwszego okresu działalności Closterkeller jest wydana w 1990 roku pierwsza płyta - "Purple", zrealizowana przez I. Czerniawskiego. Na albumie tym dominowuje muzyka spod gatunku cold wave i o cechach brzmień lat 80tych. Takie dźwięki i mroczne teksty Anji przypadają do gustów wielu przyszłym fanom - powodzeniom cieszą się więc koncerty na Odjazdach, Jarocinie oraz występ na festiwalu sopockim - w amfiteatrze.

W roku 1991 pojawiają się poważniejsze problemy personalne w składzie grupy - odchodzi Szczota, przez jakiś czas zespół korzysta nawet z automatu perkusyjnego, potem zaś przychodzi na krótko Zbigniew Kumorowski, po czym zastępuje go Piotr Pawłowski. Następnie do USA wyjeżdża Przemek Gury - zastępuje go Michał Rollinger.

Pod koniec 1991 roku zostaje nagrana po raz drugi płyta "Blue"; album pojawia się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych krajowych płyt 1992 roku i ugruntowuje pozycję Closterkeller jako czołowego, nowofalowego zespołu polskiego. Dwa miesiące po nagraniu płyty odchodzą od składu: Robert Ochnio oraz Jacek Skirucha.

W tymże też roku z zagranicy wraca wieloletni przyjaciel grupy - Paweł Pieczyński, który prezentuje swoją kompozycję pt. "Agnieszka". Zostaje on natychmiast przyjęty do stałego składu kapeli. Closterkeller występuje wkrótce na największej rockowej imprezie 1992 r. w Polsce, czyli na monarowskim koncercie na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, a singiel "Agnieszka" staje się hitem. Następnie Closterkeller występuje na Sopot Rock Festivalu '92.

Zmiany personalne ciągną się dalej - Wolfganga zastępuje inny basista Krzysztof Najman (wcześniej m.in. w Blitzkrieg). W marcu 1993r. na rynek wchodzi mini-CD "Agnieszka", zawierający polskojęzyczne wersje i remiksy wybranych utworów z "Blue" oraz nagrane już w nowym składzie dwa nowe utwory: tytułowy oraz cover "Wild Flower" brytyjskiej grupy The Cult.

W połowie 1993 roku Closterkeller podpisuje 4-letni kontrakt z firmą Izabelin i nagrywa album "Violet", który niedługo potem staje się dużym sukcesem artystycznym i komercyjnym (np. utwór "W moim kraju"). Producentem i twórcą brzmienia zespołu na pierwszych trzech płytach Closterkeller jest Andrzej Puczyński.

W 1994 roku grupa występuje wraz z z brytyjską legendą nowej fali - Cocteau Twins w katowickim Spodku.

W tym samym roku nagrywa nową płytę "Scarlett", z której pochodzą takie znane utwory jak tytułowy "Scarlett" czy "Dlaczego Noszę Broń". Powstają też dwa teledyski do "Scarlett" i "Owoce Wschodu". W marcu 1995 roku odbywa się bardzo udana, duża trasa koncertowa wspólnie z zespołem Big Day.
Piąty studyjny album Closterkeller "Cyan", z pozoru tylko trochę łagodniejszy, ukazuje się w roku 1997. Z tego krążka pochodzi bardzo popularny do dziś utwór "Władza", do którego tez powstaje teledysk.

Kolejnym albumem jest "Graphite" z 1999 roku - znajdują się na nim zarówno mocne uderzenia w stylu "Rozbijacz Symboli" czy "Miłość Za Pieniądze", jak też liryczne ballady ("Czas Komety", "Na Krawędzi"). W 2002 roku wyda no angielskojęzyczną wersję tego albumu.
"Fin de Siecle" to następny album zespołu, który powstał z nagrania koncertu akustycznego z 1999 roku w studio koncertowym radiowej Trójki. Natomiast "Pastel" to przekrojowa kompilacja nagrań grupy, wydana jako CDD zawiera dodatkowo prezentacje multimedialna oraz niepublikowane wczesniej nagrania zespołu.

W grudniu 2003 roku ukazuje się "Act III - Live 2003" - DVD, gdzie pierwsze 80 minut to zapis występu zespołu w Krakowie, z kwietnia tegoż roku. Drugą część tego wydawnictwa stanowią klipy (8 archiwalnych teledysków). Trzecia część to wywiad z Anją, zdjęcia i teksty.

Po dość długiej przerwie w studyjnych nagraniach (płyta "Graphite" ukazała się dobre cztery lata wcześniej), do sklepów trafia nowy album najbardziej zasłużonej polskiej grupy gotyckiej. Closterkeller powraca nieco odmieniony personalnie (po nagraniu poprzedniego albumu skład opuścili basista Krzysztof Najman i gitarzysta Paweł Pieczyński), ale przede wszystkim muzycznie. Na płycie pojawia się mniej chwytliwych kompozycji, za to więcej instrumentów klawiszowych i odmienne od poprzednich aranżacje. Rok po tym zostaje wydana angielskojęzyczna wersja "Nero".

Ostatnim (póki co) wydawnictwem zespołu jest EPka: "Reghina" z roku 2004.

Skład:

Anna Sabiniewicz "Anja Ortodox" - wokal
Michał Rollinger "Rollo" - instrumenty klawiszowe
Marcin Mentel "Freddie" - gitara elektryczna
Marcin Płuciennik "Pucek" - gitara basowa
Gerard Klawe "Gero" - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Dariusz Boral - instrumenty klawiszowe
Przemysław Guryn - instrumenty klawiszowe
Tomasz Wojciechowski - instrumenty klawiszowe, gitara elektryczna
Jacek Skirucha - gitara elektryczna
Paweł Pieczyński - gitara elektryczna
Robert Ochnio - gitara elektryczna
Tomasz Grochowalski "Wolfgang" - gitara basowa
Krzysztof Najman - gitara basowa
Piotr Pawłowski - perkusja
Andrzej Szymańczak - perkusja
Piotr Bieńkowski - perkusja

Dyskografia:

01. Purple (1990)
02. Agnieszka (1992)
03. Scarlet (1993)
04. Violet (1993)
05. Cyan (1996)
06. Koncert '97 (1997)
07. Graphite (1999)
08. Blue (Wersja Polska) (2000)
09. Fin de Siecle (2000)
10. Closterkeller W Trójce (2000)
11. Pastel (2001)
12. Nero (2003)
13. Reghina (EP) (2004)

Oficjalna strona internetowa: www.anja.pl/closterkeller
MySpace: www.myspace.com/closterkeller
Komentarze
Yngwie : Hmmm, ale jakieś drobne wyrzuty sumienia jednak miałem... i bardzo podob...
Yngwie : Closterkeller - teksty jak dla mnie adresowane są do mhrocznych wyalienowa...
nietopesz : Closterkeller to jest ten rodzaj gotyku który jest dla mnie makabryczny i odpych...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły