Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Lokale :

Blue Note

14 lutego 1998 roku koncertem Kwartetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego z udziałem licznie przybyłych gości zainaugurowana została działalność długo oczekiwanego w Poznaniu klubu jazzowego - Blue Note. Melomani i osoby poszukujące żywego kontaktu ze sztuką doczekali się miejsca, w którym można nie tylko wysłuchać koncertów największych gwiazd jazzu oraz pokrewnych gatunków muzycznych, ale także spędzić czas w miłej i przyjaznej atmosferze.
Blue Note powstał w pomieszczeniach, w których przez blisko sto lat mieściła się kotłownia ogrzewająca wielki gmach poznańskiego Zamku. Przestrzeń ta okazała się być idealną dla potrzeb dużego klubu muzycznego, choć przystosowanie jej było lada wyzwaniem i wymagało sporej odwagi.

Klub rozpoczął swą działalność w porozumieniu z legendarnym nowojorskim Blue Note Club i do dziś pozostaje jednym z nielicznych tego typu miejsc w Polsce, które regularnie organizują koncerty światowych gwiazd nurtów muzyki niekomercyjnej.

W okresie dotychczasowej działalności odbyło się tu ponad 1000 koncertów, a wśród wykonawców znaleźli się zarówno niemal wszyscy polscy jazzmani, jak i sławy zagraniczne, m.in.: Kenny Garret, Dave Holland, Christian McBride, Kurt Elling, Ravi Coltrane, Al Foster, Dave Liebman, John Abercrombie, Eddie Henderson, Randy Brecker, Mike Stern, Scott Henderson, John Scofield, Pat Metheny, Joey de Francesco, Billy Harper ...

Największe wydarzenia z udziałem wybitnych artystów świata jazzu i muzyki improwizowanej realizowane są w ramach organizowanego wspólnie z Władzami Miasta Poznania prestiżowego cyklu "Jazz Top w Blue Note". Klub niejednokrotnie współpracował też z festiwalami Poznań Jazz Fair i Era Jazzu.

Blue Note, realizując zasadę klubu otwartego, prezentuje także wartościowych wykonawców innych kręgów muzycznych takich jak: blues, soul, flamenco, acid jazz, hip-hop, reggae, muzyka celtycka, etniczna czy kabaretowa - występowali tu m.in.: Huun Huur Tu, Septeto National, Cracow Klezmer Band, Zion Train, Freddie McGregor, Rafael Cortes i wielu, wielu innych.

W Blue Note wielokrotnie rejestrowane były nagrania dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Kilka odbywających się w klubie koncertów zostało nagranych i wydanych w formie albumów.

W nieliczne dni wolne od koncertów zapraszamy naszych gości na projekcje multimedialne - na dużym ekranie obejrzeć można największe muzyczne wydarzenia XX wieku.

Klub położony jest w centrum Poznania, w piwnicach Centrum Kultury Zamek, w bezpośrednim sąsiedztwie głównego węzła komunikacji miejskiej. Przed wejściem znajduje się parking i postój taksówek.

Adres: ul. Kościuszki 76/78, Poznań
Telefon: (0-61) 657 07 77 lub (0-61) 851 04 08
E-mail: klub@bluenote.poznan.pl
Strona internetowa: www.bluenote.poznan.pl
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły