Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Bauhaus

Bauhaus - brytyjski zespół rockowy, jeden z pionierów znienawidzonego przez grupę stylu rock gotycki, a także charakterystycznego dla tej odmiany rocka wizerunku scenicznego. W swojej twórczości grupa czerpała z tradycji glam rocka, wzbogaconego punkrockową dynamiką. Do fascynacji muzyką Bauhaus przyznaje się wielu współczesnych artystów, m.in. Marilyn Manson oraz zespół Interpol.
Zespół został założony w 1977 roku w Northampton w Wielkiej Brytanii w składzie: Daniel Ash (gitara elektryczna), David Jay (gitara basowa), Kevin Haskins (perkusja) oraz Peter Murphy (wokal). W 1979 roku wydał swój pierwszy singiel - "Bela Lugosi's Dead". Już samo nawiązanie do postaci międzywojennego węgierskiego aktora Beli Lugosiego zawdzięczającego sławę dzięki odtwarzaniu głównej roli w filmach o księciu Drakuli wiele mówi o inspiracjach grupy Bauhaus. Do tego trzeba dodać charakterystyczny image oraz mroczną muzykę opartą na brzmieniu gitar, ale pełną także syntezatorowych dźwięków. Czasami spokojną i jednocześnie pełną niepokoju (np. "Hollow Hills"), nieraz szybką i rytmiczną ("Kick In The Eye"). Dzięki temu kompozycje Bauhaus przypominają osiągnięcia innego wpływowego zespołu końca lat 70. - Joy Division.

We wrześniu 1980 roku ukazał się pierwszy album Bauhaus "In The Flat Field", który odniósł nawet pewien komercyjny sukces (72. miejsce na listach sprzedaży). W rok później grupa wydała album "Mask", którym oddaliła się od głównego nurtu, zbliżając się do industrialu, przecierając tym samym drogę dla zespołów pokroju Einstürzende Neubauten. "Mask" osiągnęło sprzedaż dającą w tym czasie 30. miejsce w Zjednoczonym Królestwie.

Konflikty w zespole doprowadziły do jego rozwiązania w roku 1983, jednak od czasu do czasu jego członkowie grali wspólnie koncerty pod szyldem Bauhaus. Po rozpadzie zespołu Peter Murphy zajął się solową karierą muzyczną. Nagrał m.in. płyty: "Love Hysteria" (1988), "Deep" (1990), "Dust" (2002). Pozostali muzycy brali udział w różnych projektach muzycznych (np. Tones On Tail), jednak ich najważniejszym przedsięwzięciem był zespół Love And Rockets, który nagrał m.in. płyty "Earth Sun Moon" (1987), "Love And Rockets" (1989), "Sweet F.A." (1996). Zespół Love And Rockets przestał istnieć w 1999 roku. Daniel Ash kontynuuje karierę solową.

Po ponad 20 latach na rynku ukazał się długo oczekowany nowy materiał zespołu. Album zatytułowany "Going Away White" ukazał się ostatecznie 4 marca 2008 roku nakładem należącej do zespołu wytwórni Bauhaus Music. Kompozycje, które trafily na krążek powstawały w latach 2005/2006 i wykonywane były na koncertach. W wywiadzie dla Billboard.com perkusista Bauhaus, Kevin Haskins nie zaprzeczył doniesienom, że wspomniany krążek będzie pożegnalnym wydawnictwem brytyjskiej formacji a także, potwierdził, że grupa nie wyruszy na tournee promujące nową płytę. Według muzyka, konflikty wewnątrz zespołu uniemożliwiają dalszą współpracę.

Skład:

Peter Murphy - wokal
Daniel Ash - gitara elektryczna, saksofon
David Jay - gitara basowa
Kevin Haskins - perkusja

Dyskografia:

01. In The Flat Field (1980)
02. Mask (1981)
03. The Sky's Gone Out (1982)
04. Press The Eject And Give Me The Tape (1982)
05. Burning From The Inside (1983)
06. Rest In Peace: The Final Concert (1992)
07. Gotham (1999)
08. Go Away White (2008)

Oficjalna strona internetowa: www.bauhausmusik.com
MySpace: www.myspace.com/officialbauhaus

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły