Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2018
Encyklopedia :

Asgaard

Asgaard powstał w 1994 z inicjatywy Bartka Kostrzewy. Pierwsze demo "Excellent Darkness Art" zostało wydane w 1995 roku. Utrzymane w klimatach gothic/doom kompozycje spodobało się zarówno podziemnej jak i oficjalnej prasie muzycznej. Po licznych zmianach personalnych dopiero w kwietniu 1997 roku zespół nagrał czteroutworowe promo odzwierciedlające nowe oblicze grupy. Materiał przeznaczony wyłącznie dla potencjalnego wydawcy zwrócił uwagę Mystic Production, czego efektem była propozycja wydania debiutanckiego albumu Asgaard.
W międzyczasie do zespołu dołączyli: Małgorzata Raźniak (flet, wokal), Honorata Stawicka (skrzypce), Paweł Woźniak (gitara elekryczna) i Roman Gołębiowski (perkusja).Zgodnie z umową zespół w listopadzie 1997 roku zarejestrował debiutancki album zatytułowany "When The Twilight Set In Again". Styl grupy z debiutanckiego albumu określić można jako sentymentalny doom-gothic z elementami folk. Prezentacja materiału miała miejsce w prasie muzycznej, audycjach radiowych, stacjach telewizyjnych (Atomic i Polsat) oraz na koncertach obok Limbonic Art, Behemoth, Ruination, Elysium, Cold Passion.

W 1999 roku Małgorzatę zastąpił wokalista Przemysław Olbryt. W listopadzie zespół nagrał w studio Manek w Sanoku drugą oficjalna płytę (realizacja Arkadiusz Malczewski). W trakcie sesji nagraniowej grupa zarejestrowała 40 minutowy materiał będący kompilacją kilku stylów muzyki metalowej. Mastering wykonany został przez Piotra Madziara. Album zatytułowany "Ad Sidera, Ad Infinitum" przedstawiał bardzo dojrzałe oblicze grupy. Nowocześnie zaaranżowany, pełen ciekawych rozwiązań, kontrastów i zmian tempa, kipiący melodią, znakomity w warstwie wokalnej był jednym z najciekawszych propozycji muzycznych, jakie pojawiły się na polskiej scenie w 2000 roku. Na skutek słabej promocji ze strony Mystic Prod. album ten został ponownie wydany przez MMP w 2003 roku.

W 2001 roku Asgaard decyduje się na współpracę z Metal Mind. Pierwszy dla tej firmy album został nagrany w studio Hendrix w Lublinie. Nad całością materiału (łącznie z masteringiem) czuwał znany z poprzedniej współpracy z zespołem Arek Malczewski. Grupa zaprezentowała album jeszcze dojrzalszy, bardziej zróżnicowany rytmicznie i stylistycznie, na które to dzieło jeszcze większe piętno wywarła osoba Przemysława Olbryta, która poprzez niepowtarzalny głos, nadała specyficzny charakter muzyce. Płyta nosząca tytuł "Ex Oriente Lux" ukazała się we wrześniu 2001 roku, zaś w październiku Asgaard miał okazję uczestniczyć (wprawdzie częściowo) w trasie koncertowej zespołu Artrosis. Nowa płyta na koncertach została przyjęta wprost entuzjastycznie, potwierdzając tym samym nieprzypadkowość dobrych recenzji.

Swoim kolejnym albumem "XIII Voltum Lunae" (2002) nagranym w Hertz studio zespół udowodnił, że umiejętnie potrafi łączyć symfoniczne brzmienie z typowo metalową ekspresją i mrocznym nastrojem. Płyta "XIII Voltum Lunae" obiła się dosyć szerokim echem poza granicami Polski (kilkadziesiąt wywiadów i recenzji dla obcojęzycznych magazynów i webzinów) będąc w katalogach kilkunastu zagranicznych wytwórni. W październiku 2002 roku zespół wystąpił jako support przed Enslaved, Rotting Christ i Dark Tranquillity w Krakowie. Koncert był rejestrowany i wydany na pierwszym w dyskografii zespołu DVD "Lux in Tenebris". W 2004 roku zespół zagrał na Metalmanii (obok Soulfly, Moonspell, Tiamat, Enslaved, Krisiun, Morbid Aniel, Decapitated).

Skład:

Przemysіaw Olbryt - wokal
Wojciech Kostrzewa - instumenty klawiszowe
Bartłomiej Kostrzewa - gitara elektryczna
Jacek Monkiewicz - gitara basowa
Roman Gołębiowski - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Anna Markuszewska - wokal
Małgorzata Raјniak - wokal, flet
Honorata Stawicka - skrzypce, wiolonczela
Paweł Woјniak - gitara elektryczna
Paweł Nafus - gitara elektryczna
Mateusz Czech - perkusja

Dyskografia:

01. Excellent Darkness Art (Demo) (1997)
02. When The Twilight Set In Again (1998)
03. Ad Sidera, Ad Infinitum (2000)
04. Ex Oriente Lux (2001)
05. XIII Voltum Lunae (2002)
06. EyeMDX-Tasy (2004)

Oficjalna strona internetowa: asgaard.pl
MySpace: www.myspace.com/eyemdxtasy

Źródło: Metal Mind Productions
Komentarze
GORO : ZATEM DO 24 LISTOPADA :twisted: KOLEJNA SESJA - A FOTKI BEDA JES...
GORO : PEłEN PODZIW CHłOPAKI!!! PEłEN PODZIW!
GORO : wiecie co chlopaki... dla was normalnie... chyba zrezygnuje z depeche mod...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły