Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Literatura :

Åsa Larsson - W ofierze Molochowi

Åsa Larsson, W ofierze Molochowi, kryminał, Wydawnictwo LiterackieRebeka Martinsson powraca! Utalentowana prawniczka, mieszkanka położonej na dalekiej północy Szwecji miejscowości Kiruna, właścicielka dwóch psów, to główna bohaterka cyklu powieści kryminalnych Asy Larsson. “W ofierze Molochowi” to piąta część serii, za którą pisarka po raz drugi otrzymała Nagrodę Szwedzkiej Akademii Kryminału. Choć Asa Larsson urodziła się w Uppsali, wychowywała się w Kirunie, dokąd zabiera nas w swojej najnowszej powieści.

Miejsce akcji - Kiruna, najbardziej na północ wysunięte szwedzkie miasto, zdaje się być idealną lokalizacją dla kryminału i mrocznych zabójstw. Mała miejscowość, w której wszyscy się znają, skrywa też wiele mrocznych tajemnic. Prokuratorka Rebeka Martinsson po licznych przejściach, które mogliśmy śledzić we wcześniejszych książkach Larsson, postanawia rzucić obiecującą posadę w sztokholmskiej kancelarii i wrócić do rodzinnego miasta. 
Kiedy jej sąsiad, pan Sivving dostaje wiadomość od znajomej pracującej w pobliskim hotelu, że jedna z pracownic - Sol Britt, nie dotarła rano do pracy, wspólnie postanawiają odwiedzić kobietę w jej domu. Na miejscu znajdują zwłoki, całe ciało Sol Britt pokryte jest niewielkimi ranami kłutymi. Jej kilkuletni wnuk Marcus znika bez śladu, a najprawdopodobniej jest on jedynym świadkiem morderstwa. Policja wszczyna poszukiwania i dzięki szybkiej akcji policjant Krister Eriksson odnajduje przerażonego Marcusa. Na światło dzienne wychodzi przerażająca historia i wszystko wskazuje na to, że nad rodziną chłopca ciąży okropne fatum. 
Wszystko zaczęło się od zamordowania jego prababci - nauczycielki Eliny Pettersson, która przybyła do Kiruny w 1914 roku (dzięki licznym retrospekcjom poznajemy jej całą historię). Dziadek Marcusa został rozszarpany przez niedźwiedzia, ojciec zginął w wypadku samochodowym, matka porzuciła rodzinę, a teraz ktoś bestialsko zamordował jego babcię. Szczęśliwie udaje się odnaleźć krewną zamordowanej, kuzynkę Maję Larsson. Okazuje się, że Sol Britt miała burzliwą przeszłość i mogła mieć wielu wrogów w miasteczku. Policja rozpoczyna śledztwo, gdy niespodziewanie do akcji włącza się prokurator Carl von Post, który koniecznie musi zaistnieć w mediach i być na pierwszych stronach gazet. Przebiegły i podły gliniarz postanawia przejąć śledztwo w sprawie i spycha Rebekę na boczny tor. Wściekła kobieta postanawia wziąć urlop i rozpoczyna swoje własne prywatne śledztwo. Fakt, że cała rodzina chłopca zginęła w przerażających okolicznościach wydaje jej się czymś więcej niż zwykłym fatum i przypadkiem. Jak na jedną rodzinę, to zbyt wiele w niej wypadków ze skutkiem śmiertelnym...
“W ofierze Molochowi” to rewelacyjna i świetnie napisana powieść. Pełno w niej akcji, napięcia i genialnie skonstruowanych wątków. W zaśnieżonej Kirunie poznajemy bohaterów dobrych, bezinteresownych, jak i przerażająco złych, którzy nie cofną się przed niczym, by poprawić swoją pozycję. Wątek kryminalny jest w książce pierwszorzędny, ale pisarka dodatkowo stworzyła znakomity obraz społeczności małej miejscowości. Autorce nie brak świetnych i nowych pomysłów, dzięki temu sięgając po “W ofierze Molochowi” nie trzeba znać wcześniejszych książek z cyklu kryminalnego z Rebeką Martinsson w roli głównej. Jednak zapewniam, że po skończeniu powieści będziecie chcieli to nadrobić.
Wydawnictwo: Literackie (2013)
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły