Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Artrosis

Artrosis - polski zespół grający rock gotycki. Powstał w marcu 1995 roku w Zielonej Górze. Początkowo muzyka Artrosis, mimo iż z charakterystycznymi dla gotyku instrumentami klawiszowymi i elektroniczną perkusją, opierała się w dużej mierze na ciężkim, klasycznym gitarowym brzmieniu. Zespół na ogólnopolskiej scenie zadebiutował w roku 1996. Debiut miał miejsce podczas trzeciej edycji festiwalu Castle Party. Muzyka kapeli coraz bardziej skłaniała się w stronę metalu gotyckiego, rezygnując z ciężkich riffów na rzecz delikatnych klawiszy.
W rok po debiucie scenicznym światło dzienne ujrzała pierwsza długogrająca płyta Artrosis - "Ukryty Wymiar". Płyta ta zebrała wiele pochlebnych recenzji. W 1998 roku anglojęzyczna wersja "Ukrytego Wymiaru" ("Hidden Dimension") ukazała się poza granicami naszego kraju za sprawą Tilo Wolffa z zespołu Lacrimosa.

Ponad pół roku po światowej premierze debiutanckiej płyty, a dokładnie w rok po jej wydaniu w Polsce, Artrosis powrócił z kolejnym krążkiem zatytułowanym "W Imię Nocy". Brzmienie cięższe niż na debiutanckiej płycie, a mimo to bardzo delikatne i spokojne. Artrosis ukazał się odmieniony i udowodnił, że nie zamierza spocząć na laurach, ich muzyka ciągle ewoluowała. Tę płytę również, dzięki pomocy lidera zespołu Lacrimosa, wydano w całej Europie pod tytułem "In Nomine Noctis".

W 1999 roku zespół zadebiutował na kolejnym wielkim festiwalu, Metalmanii. Następnym krokiem w drodze do kariery było podpisanie kontraktu z wytwórnią Metal Mind oraz nowa płyta - "Pośród Kwiatów i Cieni". Wydawnictwo to muzycznie zbliżone do pierwszego krążka, jednak ze względu na niewielkie zmiany personalne w składzie ukazuje kolejne, inne oblicze zespołu. Również ta płyta została wydana w wersji anglojęzycznej ("In The Flowers Shade"). Trzeci juz krążek pozwala ostatecznie przypisać twórczość Artrosis do nurtu gotyckiego.

Rok 2000 obfitował dla zespołu w koncerty. Udał się on w trasę z Anathemą, wystąpił ponownie na Metalmanii, ponownie również pojawił się w Bolkowie na Castle Party. Zagrał również koncert z Theatre Of Tragedy oraz nagrał koncert w studiu Programu Trzeciego Polskiego Radia. Światło dzienne ujrzał również zapis koncertu na kasetach VHS (później również DVD) "Live In Kraków".

Rok 2001 był niewątpliwie bardzo owocny dla zespołu, w przeciągu pół roku na sklepowych półkach pojawiło się aż sześć nowych albumów. Na pierwszy ogień poszedł album nagrany podczas koncertu w radiowym studiu "Koncert W Trójce". Pojawiły się na nim znane już utwory - lecz w specjalnych wersjach lub "unplugged". Znalazły się tam również utwory nie grane do tej pory przed publicznością. W lutym na rynku pojawiły się reedycje dwóch pierwszych albumów. Wszystkie utwory zostały nagrane na nowo, co zaowocowało nieporównywalnie lepszą jakością. Na płytach znalazły się również kawałki bonusowe, zagrane z żywą perkusją.

Kolejna płyta z roku 2001 to już całkiem nowa muzyka. Czwarty krążek zespołu zatytułowany "Fetish" oddala się muzycznie od dotychczasowego brzmienia. Pojawiają się liczne loopy, przestery, szumy... Płyta ta jest przesiąknięta elektroniką, lecz gitary nie tracą swojego znaczenia. Również wokal ukazuje inne brzmienie, nie zawsze jest już tak delikatny jak na poprzednich albumach, czego przykładem może być utwór "Zniewolona Myśl". Artrosis nagrał również pierwszy w swojej karierze cover - "Mur" z repertuaru Pornografii.

Piąta płyta długogrająca, wydana w 2002 roku zatytułowana została "Melange". Muzycy kontynuowali to, co zaczęli na poprzednim krążku - dużo elektroniki, niewiele żywych instrumentów. Zespół coraz bardziej oddalał się od tego, do czego przyzwyczaił publiczność w pierwszych latach swojej kariery.
Od Dark Stars Festival (2002) zespół zaczęło wspomagać dwóch gitarzystów kapeli Sacriversum, Remigiusz "Remo" Mielczarek (gitara basowa) oraz Krystian "MacKozer" Kozerawski (gitara elektryczna), którzy niebawem stali się pełnoprawnymi członkami Artrosis.

20 marca 2003 roku, Magdalena urodziła córkę - Igę. Szybko jednak powróciła do śpiewania i już w lipcu, zespół wystąpił na festiwalu Castle Party w Bolkowie. Krótko po festiwalu, kapela udała się do Meksyku, aby zagrać na 5to. Festival Obscura w towarzystwie m.in. Umbra Et Imago oraz Visions Of Atlantis. W grudniu, Artrosis rozpoczęło pracę na kolejnym, szóstym już albumem. Rok 2004 minął pod znakiem wielu koncertów (m.in. na przyjęciu weselnym MacKozera). Medeah we współpracy z Robertem Pląskowskim zajęła się także swoim własnym projektem roboczo nazwanym Collapse.

W styczniu 2005 roku z kapelą pożegnał się klawiszowiec Maciej Niedzielski, którego zastąpił Łukasz "Migdał" Migdalski (Lebenssteuer). Do Artrosis dołączył także perkusista - Konrad Biczak (Sacriversum). W październiku, zespół odbył trasę koncertową Abracadabra Gothic Tour (wraz z Closterkeller oraz innymi zaproszonymi gośćmi).

W połowie roku 2006, Artrosis podpisało kilkuletni kontrakt z grupą Mystic. Umowa objęła kontrakt na wydanie trzech albumów. Grupa zakończyła także prace nad komponowaniem nowego materiału i rozpoczęła nagrywanie płyty "Con Trust" w poznańskim studio Migdała. W lipcu, nowym managerem kapeli została Aleksandra Tylińska. We wrześniu odbył się doskonale znany wszystkim fanom SacriFest, który tym razem był wydarzeniem wyjątkowym – połączono go z przyjęciem weselnym Rema.

Premiera "Con Trust" odbyła się 2 października 2006 roku, po czym zespół wyruszył w trasę Con Trust Tour promującą najnowszy krążek. W listopadzie, Artrosis opuścił perkusista Konrad Biczak, którego następcą został Paweł "Świcol" Świca (Lombard).

Rok 2008 to dla zespołu kikanaście koncertów w ramach Gothic Diamonds Tour 2008 w towarzystwie poznańskich zespołów Lebenssteuer oraz Morion a także wstępne prace nad nowym wydawnictwem.

Skład:

Magdalena Stupkiewicz-Dobosz "Medeah" - wokal
Łukasz Migdalski - instrumenty klawiszowe
Krystian Kozerawski "MacKozer" - gitara elektryczna
Remigiusz Mielczarek "Remo" - gitara basowa
Paweł Świca "Świcol" - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Maciej Niedzielski - instrumenty klawiszowe (1995-2005)
Mariusz Kuszewski - gitara elektryczna (2003-2004)
Krzysztof Białas - gitara elektryczna (1995-1999)
Rafał Grunt - gitara elektryczna (1999-2002)
Marcin Pendowski - gitara basowa (1998-2001)
Konrad Biczak - perkusja (2005-2006)

Dyskografia:

01. Ukryty Wymiar (1997)
02. W Imię Nocy (1998)
03. Pośród Kwiatów i Cieni (1999)
04. In The Flowers Shade (2000)
05. Hidden Dimension (1999)
06. Fetish (2001)
07. Koncert W Trójce (2001)
08. Melange (2002)
09. Con Trust (2006)

Oficjalna strona internetowa: artrosis.rockmetal.art.pl
MySpace: www.myspace.com/artrosis
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły