Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin

Darkplanet Discovery. Strona: 1

Darkplanet Discovery Wysłany: 2012-01-14 12:40 Zmieniony: 2012-01-14 12:53

[color=darkgreen:f750718d4e]Czasem szperając w internecie trafia się na ciekawostkę. Czy to historyczne nagranie, czy informacje o ciekawym miejscu albo... nie wiem - zwyczajach ludów pierwotnych? :) Ja często mam ochotę podzielić takim się znaleziskiem.

Chciałabym, by w tym wątku umieszczane były takie drobnostki. Ale - uczulam -[u:f750718d4e]nie chodzi tu o to, by umieszczać długaśne artykuły, czy tworzyć drugą Wikipedię [/u:f750718d4e]- wystarczy wzmianka, dwa zdania wprowadzające, jakaś podpowiedź, gdzie czy jak w necie znaleźć więcej informacji. Jeśli kogoś temat zainteresuje - na własną rękę może poszperać, wystarczy nadać kierunek. Chodzi o to, by zgromadzić te wskazówki w jednym miejscu.

To na razie eksperyment, zobaczymy, jak się sprawdzi.


No dobra, zaczynam.[/color:f750718d4e]

.................................................

[color=indianred:f750718d4e]HISTORIA[/color:f750718d4e]

Czy jest powszechnie wiadome, że Donald WSPÓŁPRACOWAŁ??...




...na szczęście z tą historycznie poprawną stroną Oczywiście, to tylko jeden z najbardziej znanych przykładów propagandy wojennej II Wojny Światowej.

Tagi: Donald Duck propaganda, Der Fuehrer Face.
...

[color=gold:f750718d4e]ASTRONOMIA[/color:f750718d4e]

No tak, o tym można pisać książki. Kosmos to coś, co mnie wsysa ale rozumem nie ogarniam tego nijak.

Dzisiaj o wielkiej kropli w morzu: czyli o Wielkim Psie (Canis Majoris).

Ten film wspiera moją wyobraźnię:




Niestety, jakość nie powala, ale działa na mózg

Tutaj trochę konkretniej i w lepszej jakości:




Resztę można łatwo wyszukać w necie.

Tagi: Canis Majoris
...

[color=indianred:f750718d4e]HISTORIA [/color:f750718d4e](a może KULTUROZNAWSTWO?)

O mumiach egipskich słyszał każdy. A o SAMOMUMIFIKOWANIU się?

SOKUSHIMBUTSU: japońscy mnisi, którzy doprowadzili do swojej śmierci w taki sposób, by spowodować mumifikację swojego ciała. Sposób długotrwały i bolesny. Niegdyś uważano to za legendę, jednak do dzisiaj odkryto kilkanaście - kilkadziesiąt takich mumii. Wyjątkowe jest to, że ludzie ci sami doprowadzali się do takiego stanu, jeszcze za życia.


[img:f750718d4e]http://www.odditycentral.com/wp-content/uploads/2010/09/Sokushinbutsu2.jpg[/img:f750718d4e]

Artykuł ze zdjęciami trochę innymi niż te, które zwykle można znaleźć w necie: JAPANESE MUMMIES

Tagi: sokushimbutsu, japan mummies, buddhist mummies, mumie japońskie.

...

[color=darkgreen:f750718d4e]Czasem żałuję, że nie jestem wampirem - bo mam tylko te kilkadziesiąt lat życia, a to za mało, by wszystkiego się dowiedzieć [/color:f750718d4e]



Wysłany: 2012-01-16 10:45 Zmieniony: 2012-01-16 10:51

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

Jak dla mnie (jako wiernego fana "Świata Nauki" i kanałów z pakietu Discovery od lat) fajny pomysł, ale chyba nie na Darkplanet :).

Brakuje mi w necie portalu, hmmm, nie lubię tego słowa, ale jednak: społecznościowego, dotyczącego zagadnień naukowych/ naukowo technicznych działającego podobnie jak DP - tzn. w miarę rozbudowany profil użytkowników, miejsce na artykuły i miejsce na dyskusje.

Sam "Świat Nauki" i podobne czasopisma są fajne, ale nie ma z kim i gdzie podyskutować potem. Przeszukałem net w poszukiwaniu takowego forum i znalazłem tylko wypowiedzi, że fajnie by było, żeby coś takiego istniało i szkoda, że nie ma, co najwyżej tylko fora komercyjne, ale one są podporządkowane wydawnictwom, a nie społecznym potrzebom. Jak coś takiego znajdziesz Alpha, to daj znaka - zapiszemy się :-) - w ostateczności możemy sami zrobić, hehe.


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2012-01-17 07:53

Dam znaka :) Sama na tworzenie się nie piszę, bo nie mam ochoty spędzać w necie jeszcze więcej czasu niż spędzam :)

Nie na DarkPlanet? No cóż, liczyłam na to, że jest tu paru ludzi ciekawych świata :)



Wysłany: 2012-01-17 10:22 Zmieniony: 2012-01-17 10:38

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

Temat wylądował w Śmietniku, co zapewne oznacza, że nie pasuje za bardzo do portalu.

Pewnie i są ludzie ciekawi świata, ale nie od tej strony. Bardziej mitologia niż historia, bardziej subkultury niż kulturoznawstwo, bardziej astrologia niż astronomia.

Z tym spędzaniem czasu w necie to mocny argument :-/.

PS.
Założyłem temat o swojej gitarze na forum lutniczym i mimo, że jest o tym samym co na DP, to dyskusja poszła w zupełnie w innym kierunku :).


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2012-01-17 10:44

Z tym że ten temat to raczej takie ciekawostki ze świata nauki niż nauka sensu stricte. Temat naukowy by nie wypalił, albo zamienił się w kolejną dyskusję quasi-filozoficzną.


“History,Stephen said, is a nightmare from which I am trying to awake”


Wysłany: 2012-01-17 12:57

Po pierwsze - sama go założyłam w dziale "Śmietnik", bo do innych działów forum raczej muzyczno-klimatycznego nie pasuje. Może powinnam go była wrzucić do "Wędrówek myśli"? :)

Po drugie - Szarl ma rację, założeniem tematu jest raczej gromadzenie ciekawostek niż rozprawy naukowe, może też jakaś ciekawostka zainicjuje interesującą dyskusję. To wszystko, nic większego nie planowałam. :)



Wysłany: 2012-01-17 13:41

minawi (Moderator)
minawi
Posty: 6188
Poznań / Iława

Mogę przenieść wątek do działu "Fusy i niusy" - fusów nie ma, ale niusy jakiekolwiek tu są Dajcie znać.


"Make Foch Not War" "Nic nie może się zmarnować"


Wysłany: 2012-01-18 07:37

Acha, to ja osobiście poproszę.



Wysłany: 2012-01-20 12:15 Zmieniony: 2012-01-20 12:26

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

To ja w ramach rozwoju tematu zapodam kapelę, która całą swoją twórczość muzyczną poświęca tematom starożytno-cywilizacyjnym (a przynajmniej się nimi inspiruje), np:



A z innych njusów na kanale TVP historia leci codziennie program Sonda, jak dla mnie jedna z lepszych pozycji, jaką TV w PL za komuny potrafiła zaproponować, zawsze czekałem na to bardziej niż na dobranockę, hehe.

Ostatnio oglądałem o laserach, wynalazkach Nikoli Tesli, syntezatorach mowy i wydajności mlecznej krów. Polecam.


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2012-01-20 12:27

Ooooorany, SONDĘ puszczają znowu??? Tę starą? Ale bajer :D



Wysłany: 2012-01-22 21:17

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

Ano puszczają. Wczoraj o analizie koncentracji i spostrzegawczości kierowców, dziś o zaletach i wadach materiałów o strukturze krystalicznej w inżynierii konstrukcyjnej.

A z Discovery ostatnio najbardziej podobały mi się pomysły szklarni na dachach budynków, w których hodowane są rośliny bez gleby - tylko woda z nawozem. Fajne były też okna z szybami z polaryzatorem, elektronicznie przyciemniane, krok dalej od zasłon i żaluzji.

A tak w ogóle, to tego pomysłu z portalem "dla ludzi ciekawych świata" (dobre hasło Alpha :) ) jeszcze nie skreślam, mógłbym być nawet adminem, ale pod warunkiem, że jednym z kilku albo kilkunastu.


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2012-01-22 23:08

No właśnie to jest ta część trudna - znaleźć ludzi do pisania i do sprzątania



Wysłany: 2012-01-23 10:50

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

No to najwyżej się nie znajdą i nie będzie nowego portalu tematycznego, ale pewnie i tak zrobię sobie przegląd sytuacji co i jak można zrobić, ile czasu i pieniędzy potrzeba, popytam znajomych ze studiów i z innych portali, w tym adminów i nieznajomych, którzy mogliby być zainteresowani i więcej wiedzą jak to się robi. Spiszę wszystko i zobaczę, na którym miejscu pod względem prawdopodobieństwa realizacji u mnie się ten pomysł znajdzie, czyli standard - zawsze tak robię, gdy nie mam czegoś narzuconego z góry.

No i zawsze to jakieś nowe odkrycie:


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2012-01-25 20:12 Zmieniony: 2012-01-25 20:12


Wysłany: 2012-02-02 19:37 Zmieniony: 2012-02-02 19:37

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

Sonda 18:35 codziennie i powtórki następnego dnia 08:35.


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2012-02-03 20:32

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

A jak napiszę, że na TVP Historia to zapytasz znowu o której godzinie? :)


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2012-02-03 22:42 Zmieniony: 2012-02-03 22:42


“History,Stephen said, is a nightmare from which I am trying to awake”


Wysłany: 2012-02-11 11:08

Yngwie (Primogen)
Yngwie
Posty: 2293
Wrocław / Częstochowa

No dobra Alpha, bibunia i ewentualnie inni ciekawscy świata. Coś znalazłem i daję znaka. zadniwiedzy.pl zdają się spełniać część kryteriów, o które mi chodziło. Działają dopiero niecały rok, nie mają jeszcze rozbudowanego forum (i jeszcze nie wiem czy chcą mieć, dopiero mailuję z adminami) jak na darkplanet.pl czy planetagor.pl .

Dam znaka jak dowiem się więcej, czas przecierać kolejne szlaki:


od czasu do czasu warto wrócić do źródła


Wysłany: 2012-02-17 20:07

http://wyborcza.pl/1,75248,11144906,Przedslubny_kult_penisa_ogarnia_Polske.html


“History,Stephen said, is a nightmare from which I am trying to awake”


Wysłany: 2012-02-18 18:14 Zmieniony: 2012-02-18 18:16

Tego o Nibiru to nawet nie oglądam bo się boję

A teraz coś z zupełnie innej beczki: może tylko dla dam, a może dla każdego ciekawego. Ileż to wysiłku trzeba było, by się ubrać... (i rąk do pomocy )

Zresztą, cóż to za bezwstydnica musiała być, że tak się dała w imponderabiliach sfotografować...

[img:c4351cab05]https://lh6.googleusercontent.com/-gHiyGHhD55M/Tz_aNblJGpI/AAAAAAAAAhw/fcVd_0DFdFg/s512/getting-dressed-1.jpg[/img:c4351cab05]

[img:c4351cab05]https://lh3.googleusercontent.com/-Lg1eB6oecQ8/Tz_aMAtzWiI/AAAAAAAAAhk/DO3isyXCYm8/s512/getting-dressed-2.jpg[/img:c4351cab05]

Spójrzcie na te tyczki do ubierania się: :)

[img:c4351cab05]https://lh3.googleusercontent.com/-XRG96Cq3E30/Tz_aLsL9JuI/AAAAAAAAAhg/m44fNHqF7Eo/s512/getting-dressed-3.jpg[/img:c4351cab05]

Zwróćcie poniżej uwagę na tę uprząż, na której podtrzymywana jest ta pani garderobiana

[img:c4351cab05]https://lh5.googleusercontent.com/-Gt-WOQYrSZU/Tz_aOeAQLqI/AAAAAAAAAh0/X4ZI6zLBkYE/s512/getting-dressed-4.jpg[/img:c4351cab05]

W samolocie to ta młoda elegantka musiałaby wykupić dwa bilety na miejsca siedzące...



Login

Password


Załóż konto / Odzyskaj hasło