Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Konkursy :

Wygraj książkę Do przodu, dziewczyny

Do przodu dziewczyny, Sara Marcus, Bikini Kill, Bratmobile, Heavens to Betsy, Riot Grrrl, punk, punk rock, reportaż

Wraz z wydawnictwem Czarne zapraszamy do udziału w konkursie, w którym wygrać można jeden z trzech egzemplarzy książki Sary Marcus - "Do przodu, dziewczyny!". To pasjonująca kronika kultowych lat dziewięćdziesiątych oraz niezwykła historia dziewczyńskiej rewolucji, której siła rozwaliła szowinistyczny mur dzielący od dekad alternatywną scenę. Bikini Kill, Bratmobile, Heavens to Betsy i wiele innych dziewczyńskich zespołów grało w końcu tak, jak miały ochotę

Więcej
Komentarze
konkurs : Prawidłowa odpowiedź to: 1990, Kathleen Hanna. Nagrodę otrzymuje: m...
Recenzje :

Paranoia Inducta/Simulacra/Sealed In Blood - Pulvis Et Umbra Sumus

Pulvis Et Umbra Sumus, Heerwegen Tod Production, dark ambient, Paranoia Inducta, Sealed In Blood, Simulacra

„Pulvis Et Umbra Sumus” to wydany przez Heerwegen Tod Production split trzech dark ambientowych projektów, na które składają się polskie Paranoia Inducta i Sealed In Blood oraz belgijska Simulacra. Jest to ponad siedemdziesięciominutowa, przygnębiająca produkcja o prochach i cieniach, którymi jesteśmy, bo to właśnie oznacza łaciński tytuł. Tak też można interpretować sączące się dźwięki.

Więcej Komentarz
Literatura :

Do przodu, dziewczyny - Sara Marcus

Do przodu dziewczyny, Sara Marcus, Bikini Kill, Bratmobile, Heavens to Betsy, Riot Grrrl, punk, punk rock, reportaż

Początek lat dziewięćdziesiątych nie był łatwy dla dorastających dziewcząt. Feministyczne hasła wydawały się przestarzałe i kojarzyły się z pokoleniem matek, a pop- i kontrkultura wciąż pełne były narcystycznych mężczyzn przekonanych o własnej nieomylności. Amerykańskie nastolatki powiedziały „dość!”. Chcąc zmienić skostniały układ sił, postanowiły rozsadzić system od środka. Tak narodził się punkowy ruch Riot Grrrl, który przez kilka lat z małej lokalnej inicjatywy urósł do rozmiarów subkultury i rozlał się na całe Stany.

Więcej Komentarz
Recenzje :

Sothoris - Wpiekłowstąpienie

Sothoris, Wpiekłowstąpienie, Misantropia Records, black metal, death metal

Druga płyta Sothoris „Wpiekłowstąpienie” znalazła wydawcę, a nawet kilku wydawców. Do mnie dotarł egzemplarz fińskiej Misantropia Records, a jest jeszcze wersja rosyjska i brazylijska, co dla polskojęzycznego zespołu z Wielkopolski z pewnością jest nie lada okazją do rozpropagowania po świecie swojej muzyki. A ta jest szorstkim i surowym black/death metalem, opatrzonym mocnym, chrypliwym growlingiem.

Więcej Komentarz
Muzyka :

Tajemniczy duet Meresin zadebiutuje na CD już 11 marca

Via Nocturna, Meresin, black metal, Black Messiah

Pochodzący z Krakowa Meresin to tajemniczy projekt black metalowy łączący w sobie to co najlepsze w gatunku z elektroniką. Muzycy projektu nie ujawniają wiele na swój temat. Pozwalają na to, żeby muzyka i przekaz mówiły same za siebie. Na „Black Messiah” znalazło się dziewięć kompozycji, będących protestem przeciwko ideologicznej opresji i zniewoleniu umysłów przez KK.

Więcej Komentarz
Recenzje :

Diatom - Sól

Diatom, Sól, Michał Kulnier, atmospheric rock, progressive metal

Gdy zapoznawałem się z pierwszą EPką Diatom, pisałem, że pozostawia ona znaki zapytania i ciężko powiedzieć w jakim kierunku zespół zechce się rozwijać. Myślę, że debiutancki album „Sól” nie pozostawia już żadnych wątpliwości i ukazuje ich jako zespół dojrzały i wiedzący czego chce. Nie poszli w muzykę instrumentalną, a zamiast tego zatrudnili wokalistę, który dodał im i klimatu i polotu. Efekt wyszedł znakomicie.

Więcej Komentarz
Literatura :

Golimistrz - Bohdan Waszkiewicz

Golimistrz, Bohdan Waszkiewicz, Initium

„Golimistrz” autorstwa Bohdana Waszkiewicza to powieść będąca wybuchową mieszanką fantastyki i przygody, doprawioną odrobiną weird i bizarre, podlaną solidną dawką niewymuszonego humoru. W towarzystwie królewskiego golibrody nie będziecie się nudzić! Gratka dla wszystkich fanów awanturniczych powieści przygodowych, fantasy i Wiedźmina. Książka ukazała się 14 stycznia 2022 roku nakładem wydawnictwa Initium.

Więcej Komentarz
Literatura :

Inkwizytor - Michał Śmielak

Inkwizytor, Śmielak Michał, thriller, Initium

14 stycznia 2022 nakładem wydawnictwa Initium ukazał się „Inkwizytor” autorstwa Michała Śmielaka – fenomenalna i długo wyczekiwana przez czytelników kontynuacja znakomitego i świetnie przyjętego przez nich „Znachora”. Ksiądz sprzedający fałszywe medaliki o cudownych właściwościach zostaje spalony żywcem przed swoim kościołem. Okoliczności zbrodni jasno wskazują na powrót Inkwizytora, mordercy, który według policji nie żyje od dwóch lat…

Więcej Komentarz
Recenzje :

Scream Maker - BloodKing

Scream Maker, BloodKing, heavy metal, Sebastian Stodolak, Bruce Dickinson, Iron Maiden, hard rock

Biorąc pod uwagę, że trzeci album Scream Maker „BloodKing” od poprzedniego dzieli aż sześć lat, nie można się dziwić, że zespół uzbierał aż 14 kawałków, dających w sumie 67 minut muzyki. Mimo to, na początku miałem obawy, że ta ilość może mnie znużyć. Na szczęście nic podobnego. Scream Maker trzyma formę i żywotność od początku do końca i nie ma mowy o zamulaniu.

Więcej Komentarz
Recenzje :

Grave Of Love - All Those Tears Ago

Grave Of Love, All This Tears Ago, neofolk, Michał Kiełbasa, Ordo Rosarius Equilibrio, Art Of Empathy

„We all fall down”. Taki jest główny motyw i zarazem tytuł pierwszego utworu na debiutanckiej pełnej płycie Grave Of Love „All This Tears Ago” i taki nastrój będzie towarzyszył słuchaczowi przez następnych niespełna pięćdziesiąt minut, kiedy to zanurzy się w smutny świat nostalgicznego neofolku i będzie odpływał wciąż tylko w dół i w dół.

Więcej Komentarz
Imprezy :

Przebudzenie Tyranów 2022”: Vader ogłasza ogólnopolską trasę

Vader, Knock Out Productions, Massive Music, Lef Hand Sounds.

Left Hand Sounds, Knock Out Productions oraz Massive Music zapraszają na koncerty legendy polskiego death metalu – zespołu Vader. Na lutowe koncerty w Polsce szykujemy wyjątkowy zestaw utworów. Bieżący rok to czas wielu jubileuszów: 30 lat od wydania debiutanckiego „The Ultimate Incantation”, 25-lecie albumu „Black to the Blind” oraz 20-lecie obchodzić będzie „Revelations”.

Więcej Komentarz
Video :

Kiev Office - Zagjinjonô darga

Kiev Office, rock, folk, post-punk, folk rock

Jako szósty singiel promujący ósmy album gdyńskiego Kiev Office, zespół opublikował utwór "Zagjinjonô darga". Teledysk przygotował Robert Suszko. Nowy długograj grupy zatytułowany jest "Gjinjenjé". Termin jego premiery, której towarzyszyć ma koncert w gdyńskim klubie Ucho, to 5 lutego 2022 r. Wydarzenie przełożono z 29 grudnia. Materiał z concept albumu zainspirowany został dziejami i legendami Słowińców.

Więcej Komentarz
Recenzje :

Diaboł Boruta - Żywioły

Diaboł Boruta, Żywioły, folk metal, death metal

Swoją czwartą płytę Diaboł Boruta wydał sobie sam. Nosi tytuł „Żywioły”, z którymi związane są niektóre piosenki, a całość jest karczmianą opowieścią, toczoną przy kuflu piwa albo miodu. Pełno tu jakichś dziwnych postaci jak wiedźmaki, utopce i rusałki. Do końca nie jestem nawet pewien czy one alby na pewno są prawdziwe. Nigdy na przykład nie widziałem człekoświni, ale może po prostu za mało chodziłem po Bieszczadach.

Więcej Komentarz
Recenzje :

Symbolical - Igne

Symbolical, Igne

Cicha noc, święta noc. Trzej królowie, pastuszkowie, bydlęta i inne chuje. Delikatnie mówiąc, nie jestem fanem pastorałek, ale krótki ich zbiór, w wykonaniu Symbolical, wyjątkowo, wzbudził u mnie zaciekawienie. Płyta nazywa się „Igne” i zawiera tylko trzy numery, ale że są odpowiednio długie, to do posłuchania jest prawie 25 minut muzyki. Niestety wersja promocyjna, którą dostałem nie posiada tekstów, więc nie zostałem wtajemniczony w otoczkę liryczną, a szkoda, bo wyczuwam tutaj jakąś przewodnią historię, która, wobec tego, mnie ominęła. Po tytułach i okładce domniemuję jednak, że mamy do czynienia z nadejściem Mesjasza.

Więcej Komentarz
Recenzje :

Forbidden Omen - Ancestral Rituals

Forbidden Omen, Szataniec, Ancestral Rituals, melodic death metal, Amon Amarth

Perunowi sława! W listopadzie miała miejsce premiera debiutanckiego albumu krakowskiego Forbidden Omen, wydanego przez label Szataniec. Płyta nosi tytuł „Ancestral Rituals” i zawiera, hołdujący słowiańskim bogom i wojownikom, melodyjny death metal, umieszczony w środku ciemnego lasu, wewnątrz którego odbywają się mroczne rytuały na nagich kobietach, których w boru przecież nigdy nie brakuje.

Więcej Komentarz
Video :

Gregorian - The Sound of Silence (Pure Version)

Gregorian, pop, rock, chorał gregoriański, chór, a cappella, folk

Opublikowano teledysk do "The Sound of Silence" z repertuaru amerykańskiego duetu Simon & Garfunkel, w wykonaniu Gregorian. Jest to trzeci singiel promujący nowy album niemieckiej formacji. Materiał zatytułowany "Pure Chants" zostanie 17 grudnia 2021 r. wydany przez wytwórnię Ear Music. Jego dystrybucją w Polsce zajmuje się Mystic Production.

Więcej Komentarz
Video :

Kamoos - Metronumb

Kamoos, post-punk, rock, muzyka elektroniczna

Post-punkowa grupa Kamoos z Berlina opublikowała teledysk do swojego piątego singla, zatytułowanego "Metronumb". Wideoklip przygotowali Lucas Rebelo oraz dowodząca zespołem Juliette Wallace. Jest to pierwszy z zaplanowanych dwóch singli formacji dla Cabbage Records - tydzień po "Metronumb" zaprezentowany ma zostać też "Mighty Mighty".

Więcej Komentarz
Muzyka :

The Cure na dwóch koncertach w Polsce

The Cure

The Cure powraca do Polski na dwa koncerty. Grupa zagra 20 października 2022 roku w Tauron Arenie w Krakowie i dzień później, 21 października, w Atlas Arenie w Łodzi. Koncerty w Polsce to przystanki na Europejskiej trasie "Cure Tour Euro 22" i będą obejmować aż 22 kraje. The Cure będą promować swój najnowszy, wyczekiwany od ponad dekady album.

Więcej Komentarz
Muzyka :

Minęło 30 lat od wydania kultowej płyty Quo Vadis

Quo Vadis, Maanam, polski metal, thrash

„To była piękna piosenka o miłości, a my zrobiliśmy z niej  megaszatański cover” mówi Tomasz Skaya, wokalista i basista zespołu Quo Vadis. Ekscentryczna przeróbka hitu Maanamu  ukazała się na albumie zatytułowanym po prostu „Quo Vadis”, który został wydany 30 lat temu!  O kulisach jego realizacji  opowiada także gitarzysta, Jacek Gnieciecki.  

Więcej Komentarz
Muzyka :

Clan Of Xymox zagrają w Poznaniu

Clan Of Xymox, dark wave, Limbo, gothic

Clan of Xymox, czyli jeden z największych klasyków muzyki dark wave, już w kwietniu powróci do Polski na koncert promujący m.in. ostatnie wydawnictwo “Limbo”. Zespół tym razem zawita 30 kwietnia 2022 roku do poznańskiego Klubu U Bazyla. Clan Of Xymox powstało w 1981 roku w holenderskim Nijmegen i od tego czasu konsekwentnie buduje swój dorobek artystyczny, w którym duch gotyckiego rocka z lat 80. spotyka się z syntezatorowymi dźwiękami. 

Więcej Komentarz