Killing Joke
Zadra
Recenzje :

Stahlhammer - Feind Hört Mit

Feind Hört Mit, Stahlhammer, rock, hardcore, metal, Rammstein

Stahlhammer jest austriackim zespołem, który swój rock/hardcore/metal wykonuje w języku niemieckim. Głęboki wokal i rytmiczne riffy przywołują na myśl Rammstein i to jest właśnie klimat jaki utrzymany jest na „Feind Hört Mit”, która jest trzecią ich płytą.

 

Mimo pewnego uogólnienia, trzeba zauważyć, że album jest różnorodny, a poszczególne utwory są zupełnie inne od siebie. Po bardziej charakterystycznych dla wspomnianego stylu „Am Liebsten Von Hinten” i „Feind Hört Mit”, w „Der Mann Mit Dem Koks”  robi się bardziej melodyjnie i to w dodatku za sprawą dziecięcego chóru. Z kolei „Herz Aus Stahl” urzeka skrzypcową nutą w asyście ciężkich gitar. Potem znowu siermiężnie uderzający i hardcoreowy „Schlag Mich” i podobny, tylko z dużą ilością elektroniki „Messerschmied”.

Najbardziej intrygującym i zwracającym na siebie uwagę numerem na tej płycie jest „Jeanny”, choć nie jest to dla niej typowa pozycja. Nie dość, że część tekstu jest po angielsku to jeszcze chóralność i podniosłość tej piosenki czynią ją tu wyjątkową. Tu również dużą role odgrywają skrzypce i płynne melodie. Okazuje się jednak, że zarówno „Der Mann Mit Dem Koks”, jak i „Jeanny” to są interpretacje austriackiego, popowego piosenkarza Falco.

„Kein Schönner Land” zaczyna przyśpiewka kobiet pracujących. Dalej jest ciężko, ale ten kobiecy motyw powraca. Bardziej spokojnie, śpiewnie i szantowo robi się znowu w „Strom Der Zeit”, a zamykający całość „Supernowa” to w ogóle jazzujący dziwoląg.

Okładka Feind Hört Mit” stylizowana jest na socjalistyczny plakat, a wszystkie litery napisane są cyrylicą. Z góry nadaje to takiej specyficznej atmosfery i trzeba przyznać, że pomimo tych wszystkich odchyleń i urozmaiceń ma to pewien spójny rdzeń, który nadaje określonego stylu. Utwory są charakterystyczne i na tyle ciekawie zrobione, że język niemiecki nie tylko nie powinien przeszkadzać, ale wręcz wzbogacać twórczość Stahlhammer. Płyta niestandardowa i do sprawdzenia, bo wypada efektownie.

 

Tracklista:

01. Was Ist Das

02. Am Liebsten Von Hinten

03. Feind Hört Mit

04. Der Mann Mit Dem Koks

05. Herz Aus Stahl

06. Schlag Mich

07. Messerschmied

08. Jeahnny

09. Kein Schöner Land

10. Strom Der Zeit

11. Supernova

Wydawca: Nuclear Blast (1999)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły