Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Arbeit - Budowle Socjalizmu Nasza Duma

Arbeit, Budowle Socjalizmu Nasza Duma, Władysław Gomułka, ambient, noise ambient, Arbeiter, Hoarfrost

Arbeit to indywidualny noise ambientowy projekt przodownika pracy Arbeitera, znanego ze swojego głównego tworu Hoarfrost. Wydana w 2013 roku „Budowle Socjalizmu Nasza Duma” to dość krótka, szczególnie jak na ambient, próbka jego możliwości, która, jak wynika z okładki, powstała już ładnych parę lat wcześniej. Płytę cechuje oryginalna koncepcja zanurzenia się, za pomocą ciężkich ambientowych dźwięków, w ponure czasy komunizmu, co, moim zdaniem, udało się bardzo dobrze.

Jak już wspomniałem jest to noise ambient, czyli z założenia coś bardzo uciążliwego i nieprzyjemnego. Tak też tu jest od samego początku. Płytę otwiera industrialna nawalanka, którą po chwili przesłania cała masa szumów, zgrzytów, pisków i uderzeń. Jeżeli chodzi o samą warstwę muzyczną to jestem jak najbardziej zadowolony. Dzieje się dużo, jest bogata różnorodność, no i przede wszystkim jest wytworzona atmosfera grozy, napięcia i przez cały czas towarzyszy nam przeświadczenie, że ten zwichrowany świat jest koszmarny, wypaczony i nieprzyjazny. Wciąż czuć tą przygniatającą socrealistyczną rzeczywistość ukazaną w wyjątkowo porażający sposób.

Istotą ukazania komunistycznych realiów są przegrane ze starych kronik filmowych teksty. „Słowo” zawiera początek słynnego przemówienia Władysława Gomułki, które wygłosił na placu Defilad 24 października 1956 roku, o historycznym zwrocie, którego dokonało VIII plenum Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, tym samym lata zła, nieprawości i bolesnych rozczarowań spychając bezpowrotnie w przeszłość. Uważam, że to bardzo trafnie dobrany początek i fajnie to jest zrobione. Straszny był ten Gomułka, sam jego głos przyprawia o mdłości, a do tego jaka treść. Może się to teraz wydawać śmieszne, ale ludziom żyjącym w tamtych czasach do śmiechu z pewnością nie było. Na minięcie lat zła i nieprawości trzeba było bowiem poczekać jeszcze bardzo długo, choć oczywiście trzeba pamiętać, że te najgorsze, zbrodnicze, stalinowskie czasy, w tej skali, już faktycznie nie wróciły.

Najlepszy jest drugi numer „Fabryka”. Industrialny, dźwiękowy obraz wielkiej huty i narrator komentujący kolejne przekroczenia normy. Zaczyna się od 114% normy, dochodzi do 552, ale to nic, bo oni „Zamierzają przekroczyć 700% normy.” Jest w tym coś przerażającego i znowu bardzo dobrze skomponowane z warstwą dźwiękową. Podobnie zresztą jak w trzecim „Ulica” traktującym o braku towarów w sklepach, ale spokojnie: „Zajmie się nimi komisja specjalna”. W tym numerze przebija się też znana pieśń „Ukochany Kraj”.

Niestety poźniej pomysły się kończą. W „Relax” dobiegają tylko tak zwane niedwuznaczne odgłosy. Rozumiem, że w komunizmie ludzie też uprawiali stosunki seksualne, bo inaczej nas by nie było, ale co to ma wspólnego z resztą płyty? W „Sen” natomiast pojawiają się jeszcze jakieś głosy, ale są niewyraźne i nic z nich nie rozumiem, nie robią już też żadnego wrażenia. Muzyka cały czas pozostaje dobra, ale cała koncepcja gdzieś się rozmywa.

Ogólnie uważam, że „Budowle Socjalizmu Nasza Duma” to doskonały pomysł i świetne wykonanie, ale całość jest niedorobiona. Nie dość, że zbyt krótka, to jeszcze nie utrzymuje napięcia do końca. Jak tak sobie pomyślę to można było rozwinąć ten temat i stworzyć naprawdę fascynującą podróż po różnych zakamarkach wypaczonej komunistycznej rzeczywistości. Stalinowski terror, procesy polityczne, propaganda polityczna i wojskowa, zakłamana nauka i sztuka, patetycznie traktowane uroczystości, a nawet zawody sportowe dają ku temu całą masę możliwości. Oczywiście wymagałoby to dużego nakładu pracy, ale myślę, że wszelkie materiały ku temu są dostępne, a końcowy efekt byłby warty wysiłku. Tutaj prześlizgnięto się po temacie zostawiając spory niedosyt. Mimo to, to co jest na pewno i tak jest godne uwagi.

 

Tracklista:

1. Słowo
2. Fabryka
3. Ulica
4. Relax
5. Sen

Wydawca: Boangeres (2013)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły